Facebook’tan Yeni Gizlilik Ayarları

İçerik Paylaşımdaki Değişiklikler

Değişikliklerin ikinci grubu ise paylaşım kısmındakiler. Durum çubuğu üç nesneyi barındıracak şekilde güncellendi: yer, etiketler ve durum güncellemelerinizi kimlerin görebileceği ayarı.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

Fotoğraflardaki yeni etiket sistemi...

Arkadaşlarınızın sizin onayınız olmadan sizi etiketlemesini ayarlayabilirsiniz, fakat arkadaşınız olmayan kişilerin etiketlerini onaylamak zorundasınız, ki bu da başka bir değişikliği içinde barındırıyor aslında. Artık Facebook durumunuzda ya da fotoğraflarda, Facebook arkadaşınız olsun ya da olmasın istediğiniz herhangi bir kişiyi etiketleyebilirsiniz. Karşı tarafın bu etiketi onaylaması gerekiyor tabi. Bu özellik ile bir etkinlikte çekilen grup fotoğrafını kolaylıkla etiketleyebiliyorsunuz. O’Neill’in bu özellikle ilgili açıklaması da şöyle: “Bir etkinlikte beraber olmamız o kişi ile Facebook üzerinde arkadaş olmak isteyeceğim anlamına gelmiyor.” Bir bakıma haklı aslında.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

Yer bildirimleri de artık durum çubuğunda.

Yer bildirimleri de direk olarak durum çubuğuna eklendi. Bulunduğunuz yeri ister mobil uygulamadan isterseniz de tarayıcınızdan etiketleyebilirsiniz. Buna ek olarak GPS ile belirlenen yerlere yakın yerleri etiketleme sınırı da kalkmış durumda. Örneğin bir etkinliğe ya da partiye katıldınız, fakat etiketleme işini eve döndüğünüzde yapmak istiyorsunuz. Artık bunu engelleyen bir durum yok.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

- Durum güncellemelerinizi kimle paylaştığınız artık daha net.

Facebook durum güncellemelerinde de bazı değişiklikler yapmış. Daha önceleri bir kilit simgesi ile durumunuzu kimin göreceği ya da göremeyeceği ayarlanabiliyordu. Şimdi ise bu simge ile durum güncellemeleri herkese açık olmak üzere, sadece arkadaşlara açık olmak üzere ya da bir liste ya da gruba gönderilmek üzere özelleştirilebiliyor. Buna ek olarak bir durum güncellemesinin gizlilik ayarlarını yayınladıktan sonra da değiştirmek mümkün.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

Yeni etiket kaldırma sistemi.

İçerik paylaşımındaki son değişiklik ise etiket kaldırma. Facebook’un dediğine göre kullanıcılar etiket kaldırma işleminde sıkıntı çekiyorlarmış, bu yüzden etiket kaldırma ile ilgili daha fazla ayar sunulmuş. Şu an için üç farklı ayar mevcut: etiketi kaldırma, fotoğrafı yükleyen kişiden fotoğrafı kaldırmasını isteme ya da o kişiyi Facebook üzerinde engelleme.

Bu değişikliklerin birkaçı, Google+ kullananlara oldukça tanıdık gelecektir. Facebook, Google’ın sosyal ağ anlamında ciddi atılımından biraz çekinmiş olacak ki Google+’ın Facebook’tan farklı olarak sağladığı gizlilik ayarları üzerinde iyice çalışmışlar. Bu ikilinin rekabetinin ne noktaya varacağını ise zaman gösterecek.

4 Yorum

Bir cevap yazın