Facebook’tan Yeni Gizlilik Ayarları

Facebook güvenlikFacebook, tarihinin en büyük gizlilik ayarları değişikliğini yapıyor. Yeni ayarlara geçtikten sonra fotoğraflarınızı, durum güncellemelerinizi ve yer bilgilerinizi kimlerle paylaştığınız çok daha net hale gelecek.

Yeni ayarları tanıtırken Mashable’a konuşan Facebook Ürün Yöneticisi Kate O’Neill “Paylaştığınız şeyleri sadece istediğiniz kişilerle paylaşmanızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz.” diyerek yeni ayarları özetliyor.

Yeni düzenleme ile değişen birçok özelliğin buluştuğu iki esas nokta var: Kullanıcı profili ile ilgili gizlilik ayarları ve kullanıcının içerik paylaşma şekli. Bu değişiklikler, Facebook’un diğer değişiklikleri gibi yavaş yavaş herkese sunuluyor. O yüzden henüz size gelmediyse panik yapmayın.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

- Sağdaki menüden durumunuz ya da fotoğraflarınızın görünebilirliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Profil ile ilgili kontrol unsuru artık profil sayfasının sağ tarafına yerleştirilmiş. Daha önceleri, fotoğraflarınızı kimlerin görebileceği gibi ayarlar Gizlilik Ayarları sayfası altından ayarlanıyor, ki pek kullanışlı olduğunu söylemek mümkün değil. Değişiklik ile birlikte artık bu tarz ayarlar, ayarlarınızı değiştirirken kullanıcı profilinin hemen hemen her kısmında sağ tarafta yer alacak.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

- Bu buton yardımıyla profilinizi başkasının gözünden görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Facebook, “Profili  … olarak görüntüle” özelliğini de direkt olarak profil sayfasına getiriyor. Bu özellik ile profilinizi, Facebook üzerindeki herhangi bir arkadaşınızın gördüğü şekilde görmek mümkün. Önceden gizlilik ayarları sayfasında bulunan bu özellik, değişiklik ile birlikte profiliniz sağ tarafındaki menüye geliyor.

Facebooktan Yeni gizlilik ayarları

- Etiketleriniz, siz onaylamadığınız sürece herkese görünmüyor.

Profil gizlilik ayarlarındaki en büyük değişiklik ise etiket ön izlemesi. Bu özellikle kullanıcılar etiketleri onaylama ya da reddetme gibi bir seçeneğe sahip oluyorlar. Bu değişiklik fotoğraflar, yer bildirimler ve durumları kapsıyor.

4 Yorum

Bir cevap yazın