Facebook Uygulamaları Gizlilik Kurallarını İhlal mi Ediyor?

Wall Street Journal Facebook uygulamalarının gizlilik kurallarını ihlal ettiğini konu alan bir makale yayınladı.

Facebook LogoWall Street Journal’e göre, 59 milyon üyesi bulunan FarmVille gibi  üçüncü parti bağımsız Facebook uygulamaları, kullanıcıların kimlik bilgilerine ulaşabiliyor ve bunları üçüncü parti şirketlere aktarıyor/satıyor.

Aslında Facebook kimlik bilgilerine ulaşmak yeni bir yöntem değil. Hatta siz daha Facebook uygulamalarına ulaşmadan önce internet tarayıcınız sizin Facebook kimliğinizi tespit edebiliyor.

Ama WSJ’e göre, Facebook uygulamaları -kullanıcı kişisel gizlilik ayarlarını değiştirse bile- kullanıcının, hatta arkadaşlarının kimlik bilgilerine, fotoğraflarına, yaş bilgisine, iş bilgilerine ulaşabiliyor. WSJ, FarmVille’i geliştiren şirket Zynga’nın kullanıcı bilgilerini reklam firmalarına sattığını iddia ediyor.

Facebook gizlilik kurallarına göre ise, kullanıcı onayı olsa bile Facebook bilgileri üçüncü kişilerle paylaşılamaz. Facebook uygulamalarının bu açık kuralı çiğnediği iddia ediliyor.

Zynga ise, iddiaları reddediyor ve hiçbir kullanıcı bilgisini üçüncü parti firmalara satmadığını söylüyor.

Facebook da, internet tarayıcılarının ve Facebook uygulamalarının kullanıcıların kimlik bilgilerine ulaştığını doğrulamakla birlikte, bilginin bu kadarla sınırlı kaldığını ve Facebook kimlik bilgilerinin gizliliği için de uğraştıklarını söylüyor.

Daha da ilginç olan ise, Wall Street Journal’in aslında Facebook’a rakip olduğu ve makalenin bilinçli olarak Facebook’u karalama amaçlı hazırlanmış olma olasılığı. Çünkü Facebook’un rakiplerinden biri olan MySpace ve Wall Street Journal aynı medya grubunun -News Corp- çatısı altında. Ve, Facebook için iddia edilen açıkların MySpace’de de olduğu konuşuluyor.

Fakat eğer WSJ’nin iddiaları doğru ise, Facebook’un başının derde gireceğini söyleyebiliriz rahatlıkla.

Bir cevap yazın