Facebook Üyeliği İptal Edilen Kadın Davacı Oldu

Nasreddin Hoca fıkralarına konu olacak ilginç bir hikaye.

Facebook LogoEfendim, Amerika’nın Maryland şehrinde yaşayan Karen Beth Young adında bir kadın, Facebook denilen furya ile tanışır ve çok sever. Vaktinin çoğunu Facebook başında geçiren kadın, bir gün Facebook hesabının kapatıldığını görür ve şoka girer.

Facebook, kadına şu gerekçelerden dolayı hesabının kapatıldığını belirtir:

  • Tanımadığın kişilere arkadaşlık teklifi gönderme.
  • Tanımadığın kişilere sürekli istenmeyen mesaj yollama.
  • Randevu ve iş görüşmesi amaçlı müşteri arama.

“Diğer Facebook, kullanıcılarını rahatsız ve tehdit ettiğiniz için durumunuz gözden geçirildi ve hesabınızın iptal edilmesine karar verildi. Bu, son kararımızdır ve temyize götürülemez.”

Young, Facebook’da bu mealde bir mesaj alır ve çok üzülür. Young, üşenmez ve arabasına atlar; Kalifornia’daki Facebook merkezine kadar durmadan direksiyon sallar.

Facebook merkezine ulaşan Young, binanın girişindeki görevliye ta Maryland’dan buraya kadar geldiğini söyler ve hesabının tekrar açılmasını ister. Kapıdaki görevli, “buraya Kanada’dan da gelenler var” diyerek, kadına bir form uzatır ve şikayetini yazmasını ister. Young, formu doldurur ve görevliye teslim eder. Kadını başında salmak isteyen Facebook çalışanları, kadının hesabını tekrar aktive eder. Artık Young’un hesabı açılmıştır. Young, mutlu bir şekilde rahatsız edeceği yeni kurbanların hayalini kurarken, eve döndüğünde Facebook hesabının tekrardan kapatılmış olduğunu görür ve tekrar şoka girer. Young, son çare olarak “Berlin’de hakimler var” diyerek, Facebook’dan davacı olur.

Tabi, mahkeme sonucu ne olur bilemiyoruz ama bize göre bu olay, tam Nasreddin Hocalık bir durum. Özellikle de Young’un, bir Facebook hesabı için o kadar yol kat etmesi ve Facebook’un, kadını başından salmak için oynadığı numara.

Son bir not: hikayemizdeki kadının Facebook’da tam 4000 arkadaşı varmış ve bunların büyük kısmı tanımadığı kişiler. Sanırım Facebook’un, Young’un hesabını neden iptal ettiğini daha iyi anlıyorsunuz.

Kaynak: forbes

1 Yorum

  1. gtx

    Bir arkadaşımın hesabı da birine ettiği küfür içerikli mesajdan (sadece bir msj) sonra kapatılmıştı. Benzer şekilde o da facebook’a mail yollamış, benzer bir cevap almıştı.

    Şahsen facebook’un bu tip konularda gösterdiği hassasiyet ve titizliği takdir ediyorum

Bir cevap yazın