Facebook Sayfaları Rehberi

Facebook Sayfalarını Keşfetmek

Facebook Sayfalar Rehberi Resim 1

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birisi. 500 milyondan fazla aktif kullanıcının aylık 700 milyar dakikadan daha fazla vakit harcadıkları sosyal ağın en çok tıklanan sitelerden biri olması da sürpriz değil zaten.

Neredeyse herkesin artık bir Facebook profili var, fakat Facebook Sayfaları tamamen başka bir şey. Facebook Sayfaları pazarlama ve reklam için kullanılabileceği gibi tüketici ya da hayranlar ile iletişim için de kullanılabilir.

Facebook Sayfanız ile organizasyon ya da iş detaylarınızı görüntüleyebilir ve müşterileri ya da hayranları yeni ürün, etkinlik ya da haberler ile olan bitenden haberdar tutabilirsiniz. Bir Facebook kullanıcısı sayfanızı beğendiğinde, bu kullanıcı haber akışı sayfasında yayınlarınızı görebilecek ve bu kullanıcının diğer arkadaşları da kullanıcının sayfayı beğendiğini yine haber akışında görebilecek. Bir kullanıcın ortalama 130 arkadaşı olduğunu düşünürsek reklamındaki potansiyelin oldukça yüksek olduğunu söylemek gerek.

Facebook Sayfalar Rehberi Resim 2

Facebook Sayfaları, Facebook hesabından bağımsız olarak herkese açık olduğu ve arama motorlarında görülebildiği için, bir internet sitesi açmak yerine Facebook Sayfası açmayı düşünebilirsiniz. Eğer daha önce bir sayfa yaratmadıysanız, www.facebook.com adresindeki Sayfa Oluştur bağlantısı ile sayfa oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu sayfayı profilinize bağlanmanız gerekecek, eğer Facebook profiliniz yoksa otomatik olarak profil oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha sonraki zamanlarda Facebook Sayfanızda değişiklik yapmak istediğinizde ise önce kişisel Facebook profilinize giriş yapmanız gerecek. Daha sonra Hesap Menüsü altında Facebook’u Sayfanın Adıyla Kullan seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca sayfanız için başkalarına da yetki verebilirsiniz.

Facebook Sayfalar Rehberi Resim

Facebook Sayfanızı düzenleyerek kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Öncelikle Bilgiler sekmesinde görünecek bazı temel bilgileri girmelisiniz. Bundan sonra internet sitesi adresinizi düzenlemeye ve resim eklemeye başlayabilirsiniz. Daha sonra ise içeriğinizi düzenlemeniz yardımcı olabilecek bazı uygulamalara göz atacağız.

8 Yorum

 1. Erdogan

  Sürekli sorun yaşadığım bir nokta var; Https için SSL im yok.
  kendi site adresimi http:/site şeklinde yazdıgımda kabul etmiyor
  https:/site şeklinde yazdıgımdada benim domainim olmasına ragmen başka site açılıyor. Uygulama yapabilmem için illaki SSL almak zorundamıyım?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bildiğim kadarıyla https zorunlu değil ama kullanmazsan Facebook’u güvenli olarak kullanan kullanıcılar uygulamanı kullanamıyor. Bu yüzden https önerilen bir şey. Facebook bunun için bir kolaylık sağlamış. Ücretsiz olarak temel seviye hosting hizmeti sağlıyor. Uygulamanın ayarlar bölümünde “Hosting URL” kısmında “Get one” diye bir bağlantı var ona tıklayarak ayrıntıları görebilirsin. Çoğu uygulama bu temel https destekli hosting hizmetinden kendi http sitesine yönlendirme yapıyor.

   • Erdogan

    İlgin için teşekkürler, anladığım kadarıyla facebook un sundugu temel seviye hostingi kullan ve kendi sitene/ uygulamana yönlendir diyorsun. değil mi?

   • Hamdi Kellecioğlu

    Eğer kendi sunucuna SSL almak istemiyorsan bu şekilde yapmak en mantıklısı.

 2. Erdogan

  şimdi yeni bir sorunum var : ) heroku ile bir sunucu aldım ssl de unuyor hatta şu ana kadar herşey kolaydı ama herhangi bir ftp vermiyor yani içerisindeki sayfayı nasıl editleyeceğimi kısaca buradaki hosting içinde bir index.html koyup yönlendirme yapacağımı bilmiyorum.

  • Hamdi Kellecioğlu

   İşte bu kısım biraz karışık burada anlatmak pek mümkün değil. Heroku bildiğimiz FTP bağlantısı vermiyor. Dosyaları Heroku’ya özel bir Git arayüzüyle göndermen gerekiyor. Aslında çok zor değil ama ne olduğunu anlamak zaman alıyor. Şuradaki dokümanı okursan ayrıntılı olarak ne yapman gerektiğini anlatıyor.

Bir cevap yazın