Facebook Satır İçi Çeviri Özelliğini Duyurdu

Facebook, tek bir tıklama ile diller arası çeviri yapabilen yeni satır içi çevirme özelliğini duyurdu.

Facebook satır içi çeviri

Bu özellik Google’ın çeviri servisinden farklı. Facebook’un yeni tanıttığı özellik gücünü Microsoft’un arama motoru Bing’den alıyor ve Facebook Sayfalarındaki içerikler üzerinde bireysel olarak çeviri yapabiliyor. Örneğin, Facebook’ta herkese açık bir sayfada gezinirken bir yayına yapılmış Fransızca bir yorum gördünüz. Beğen butonunun yanına yerleştirilen Çevir butonu ile tek tıklamada o yorumu kendi orijinal dilinize çevirebilir, yine tek bir tıklama ile yorumun orijinal diline geri dönebilirsiniz.

Yeni çeviri özelliği, daha doğru çeviriler sağlamak için insan etkileşimine de imkan sunuyor. Birden fazla dili konuşabilen/anlayabilen kişiler, açılan küçük bir pencerede o içerik için bir çeviri girebiliyor. Eğer girilen çeviri yeterince olumlu oy almayı başarabilirse, Bing’in sağladığı çevirinin yerine kullanıcının girdiği çeviri gözükmeye başlıyor. Bu etkileşimler, sayfa yöneticisi tarafından yayınların altına yerleştirilen Çevirileri Yönet butonu ile kontrol edilebiliyor.

Facebook çalışanlarından Vadim Lavrusik’in söylediğine göre bu yeni satır içi çeviri özelliği şu an için sadece Facebook Sayfalarında geçerli, profillerde değil.

Facebook’un yeni çeviri özelliğini denemek için şu sayfaya giderek, Çevir butonunu gördüğünüz yorumları Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Zamanla daha iyi hale gelecek olan çeviri, diğer her çeviri aracı gibi Türkçe’ye yapılan çevirilerde henüz pek başarılı değil.

2 Yorum

Bir cevap yazın