Facebook, Reklam Gelirinde Google’ı Geride Bırakacak

eMarketer tarafından yayınlanan yeni bir raporda Facebook’un Amerika’daki reklam gelirici 2011 yılında Google ve Yahoo’yu geride bırakacağı söyleniyor.

Facebook’un büyüme hızı yavaşlamış olsa da 600 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla internetteki en popüler sosyal ağ olmaya devam ediyor. FarmVille ve Mafia Wars gibi oyunlarıyla ve birbirinden ilginç yüzlerce uygulamasıyla 2015 yılında internetten en çok para kazanan firma olabilir.

Facebook’un bu yolda sağlam adımlarla ilerlediğini gösteren raporlar birbiri ardına yayınlanıyor. eMarketer’ın Amerika genelinde yaptığı araştırmanın sonucunda Facebook’un reklam gelirinin 2.2 Milyar $ olacağı ve %17.7 pazar payıyla liderlik koltuğuna oturacağı belirtiliyor (geçtiğimiz yıl %12.2).

Facebook’un reklam endüstrisinde hızla büyümesi reklam verenlerin Facebook reklamlarının gücünün farkında olduğunu gösteriyor. Diğer mecraların tersine Facebook reklamlarında hedef kitlenize çok daha kesin oranlarla ulaşmak mümkün oluyor.

Aynı araştırmada Google’ın 2011 Amerika reklam geliri bir önceki yıla göre %34.4 artışla 1.15 milyar $ olacak deniliyor. 2012 yılına gelindiğinde Google ve Yahoo ikincilik koltuğu için yarışacaklar. Yahoo’nun pazar payı %12.5 olması beklenirken Google’ın %12.3 seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın