Facebook Kullanımında Dünya’da 3. Sıradayız

Sayısal pazar araştırmaları konusunda uzman olan comScore firmasının Kasım 2009 araştırması rakamlarına göre; Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler tahmin edebileceğiniz gibi sırayla; Google (Google arama motorlarında %98 ile Türkiye pazarını tamamen domine ediyor), Microsoft ve Facebook. Dünya genelinde ise Türkiye, Facebook kullanımında üçüncü sırada. Facebook çılgınlığı Türkiye’yi de sarmış gözüküyor. (Araştırma internet kafe gibi herkese açık yerlerdeki internet kullanımı kapsamıyor)

Türkiye, kişi başına düşen gelir sıralamasında Dünya’da 60. sıradayken nasıl oluyor da Facebook gibi bir sosyalleşme sitesi, Türkiye’de bu kadar yoğun ilgi görüyor ve Türk Facebook kullanıcıları Dünya’da üçüncü sıraya  kadar tırmanabiliyor.Bu konuda birkaç teorim var:

 • İnsanımız internet üstünden sosyalleşmeyi seviyor. Forumlarımıza bakın, Dünyanın en popüler forumları Türkiye’de. “En iyi kulak kaşıma makinesinden, üstteki forum üyesini yorumlayıncaya” kadar, forumlarımız inanılmaz zengin.
 • Farmville gibi basit ama herkese hitap eden Facebook oyunları. Bu oyunlar o kadar yaygınlaştı ve ciddiye alınıyor ki geçtiğimiz günlerde bir evlilik programında program sunucusunun “ne iş yapıyorsunuz” sorusuna yaşı ilerlemiş bir beyefendinin, “Feysbukta tarlalarım var onları işliyorum” cevabı verdiğini hatırlıyorum. 
 • Nüfusumuz kalabalık ve genç, sosyalleşme sitelerinin direk hedefi. Arkadaş aramak ve bulmak için ideal bir ortam.

Kişi başına düşen gelir sıralamasında Dünya’da 60. sıradayız, işsizlik gençlerde bir hayli yüksek, Dünya çapında bir internet sitemiz yok, en çok rayting alan sitelerimiz ya sosyalleşme sitesi ya forum ya da magazin ağırlıklı haber siteleri ama neyse ki Facebookta 3. sıradayız!

Araştırmada daha pek çok detay var merak edenler buradan bakabilirler.

5 Yorum

 1. Volkan

  Zaten dünyada ne kadar içi boş şey var onlarda  hep bir numarayız.Televizyon izlemede,facebook kullanımında,tv dizileri çevirip izlemede,kitap okumamada,trafik kazalarında,bebek ölümleri kübanın bile 3 katı…Kısaca diyeceğim şudur ki.Deveye sormuşlar boynun neden eğri ?diye oda demişki nerem doğru ki….

 2. Tahir Meylani

  Kübayı bilmiyorum ama bebek ölümlerinde 100. sıralarda olduğumuzu biliyorum. Özellikle güneydoğu anadoluda sık rastlanıyor bebek ölümlerine.

  Türkiye İstanbul’dan ibaret değil biliyorsunuz. Bazı yerler oldukça geri kalmış ne yazık ki. Ama geri kalmış bölgelerde bile inanılmaz bir Facebook ve MSN kullanımı var. İnternet kafeler dolup taşıyor güney doğuda.

 3. Volkan

  Küba ile kıyasladım çünkü o adamlar bu imkansızlık içinde tıpta bu kadar ileri gidebiliyorlarsa sorun bizde.O yüzden “küba bile” diye başlayan bir cümle kurdum.

Bir cevap yazın