Facebook Haber Akışında Değişikliğe Gidiyor

Facebook, gerçek zamanlı çalışan bir kayan haber bandı da dahil olmak üzere Haber Akışı kısmında bir dizi değişiklik yapıyor.

Facebook LogoBüyük ihtimalle Çarşamba gününden itibaren yayınlanmaya başlayacak olan yeni özellikler ile Facebook, hesabına birkaç gün girmeyen kişilerin bile arkadaşlarının paylaştığı önemli olayları kaçırmamasını sağlamayı amaçlıyor. Facebook Haber Akışı Ürün Yöneticisi Keith Schacht’ın Mashable’a yaptığı açıklamada “Bugünkü güncellemeler, kullanıcıların Haber Akışındaki önemli olayları kaçırmamaları için.” diyerek yeni amacını belirtiyor.

Yeni tasarımdaki ilk değişiklik, hesabınıza girmediğiniz sürede (ister birkaç saat isterseniz de haftalarca girmeyin) arkadaşlarınız tarafından paylaşılan önemli olayları görmenizi sağlamak için tasarlanmış. Facebook, yayınladığı blog yayınında yeni özellik için “Haber Akışı, artık daha çok kişisel gazeteniz gibi davranacak” diyor.

Facebook Haber Akışı Yenilik

- En güncel haberleri en üstte bulmak mümkün.

Yeni özelliği devreye sokabilmek için Facebook, Haber Akışının üst kısmında çıkan Başlıca Haberler ve En Yeniler bağlantılarını kaldırıp, yerine en son giriş yaptığınız zamana göre içeriği ayarlayan daha akıllı bir haber akışı getirmiş. Örneğin eğer üç gündür Facebook hesabınıza giriş yapmadıysanız, Facebook önemli haberleri direkt karşınıza getirecek. Böylelikle aktif olmasanız bile arkadaşlarınızla ilgili önemli haberleri kaçırmamış olacaksınız.

Eğer Facebook üzerinde aktifseniz, Haber akışınız yayınları güncelden daha eskiye doğru kronolojik olarak sıralayacak. Buna ek olarak Facebook, Haber Akışınızdaki haberleri önemli ya da önemsiz olarak işaretleme özelliği ile hangi haberlerin Başlıca Haberler kategorisinde size sunulacağını da belirleme olanağı sağlıyor.

İkincir bir değişiklik ise Haber Akışında fotoğrafların nasıl görüntüleneceği ile ilgili. Kısaca anlatmak gerekirse fotoğraflar artık daha büyük ve daha belirgin olarak karşınıza çıkacak. Bu özellik kullanıcıların istediği yenilikler arasında en önemlilerden birisi. Buradaki amaç ise fotoğrafları ön plana çıkarmak.

Facebook Haber Akışı Yenilik

- Fotoğraflar artık daha büyük.

Facebook’un yaptığı değişikliklerden sonuncusu ise sağ menüye eklenen kayan haber bandı. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca küçük bir kullanıcı grubu ile test edilen bu kayan yazı bandı, sosyal ağ üzerindeki çevrenizin aktivitelerini gösteren gerçek zamanlı bir haber akışından ibaret. Geçmiş ile ilgili haberleri gösteren Haber Akışının aksine kayan bant o andaki aktiviteleri gösteriyor. Bu kayan yazı bandı, Haber Akışındaki En Yeniler bölümünün görevini görüyor diyebiliriz.

Facebook Haber Akışı Yenilik

Kayan haber bandındaki öğelerden herhangi birine tıklayarak açılan küçük pencerede, o içerik ile etkileşim kurabiliyorsunuz (yorum yapabilir ya da beğenebilirsiniz örneğin). Schacht’ın söylediğine göre bu yeni özellik, anlık iletişimi mümkün kılıyor.

Facebook Haber Akışı Yenilik

- Kayan haber bandındaki öğeler ile tek bir tıklama ile etkileşime geçebilirsiniz.

Bu değişiklikler, Facebook’un yeni getirdiği Arkadaş Listeleri ve Abone Olma özelliklerinden hemen sonra yayınlanması da Facebook’un son günlerde biraz sıkı çalıştığını gösteriyor.

F8 Geliştirici Konferansı boyunca Facebook’tan daha birçok yenilik haber duyabiliriz. Bu haberler arasında da müzik ve medya paylaşma platformu ile ciddi bir tasarım değişikliği gibi yenilikler bekleyebiliriz.

1 Yorum

  1. Gökmen

    benim ki çok önceden oldu facebook daki bir hatadan kaynakladığını söylüyarladı iletişime geçtim bazı kişilerinki öyle bazı çoğu kişilerde ise hala başlıca haberler ve en yeniler linki duruyor bence öyle daha iyiydi sıra ile gidiyorduk en eyinler başlıca haberler daha iyiydi..

Bir cevap yazın