Facebook Başkanı Mark Zuckerberg’e Göre Güvenen Üyeler “Geri Zekalı Avanaklar”

Facebook Başkanı Mark Zuckerberg bir arkadaşına üyelerin eposta adreslerini, bilgilerini, özel fotoğraflarını vermeyi önermiş.

Mark Zuckerberg Gitar

Mark Zuckerberg ve Tayfası - Facebook iş geliştirme toplantısından bir sahne.


Son birkaç haftadır Facebook gizlilik konusunda çokça eleştirilmişti. Her ne kadar eleştiriler bu son ay içinde yoğunlaşmışsa da, aslında Facebook kurulduğundan beridir gizlilik konusunda sürekli şikayet alıyor. Ancak yakın zamanda yapılan bazı değişiklikler o kadar rahatsız edici oldu ki şirket bu konuda geçen günlerde tüm çalışanların katıldığı gizlilik konulu özel bir toplantı yaptı. Bu bazı üyelerin içini rahatlatacak olsa da Facebook başkanı Mark Zuckerberg’in geçmişte yaptığı bir çevrimiçi sohbetin içeriği iyimserlik için erken olduğunu gösteriyor.

BusinessInsider geçen gün, Mark Zuckerberg’in Facebook’u yeni kurduğu zamanlarda arkadaşıyla yaptığı bir çevrimiçi  sohbeti yayınladı:

Zuck: Evet, eğer Harvard’dan birinin hakkında bilgi istersen

Zuck: Sorman yeterli.

Zuck: Elimde 4,000’den fazla eposta, adres,

 birçok resim ve sosyal ağ bilgisi var.

Arkadaş: Neee? Nasıl becerdin bunu?

Zuck: Millet kendi gönderdi.

Zuck: Neden bilmiyorum ama

Zuck: “Bana güvendiler”

Zuck: Geri zekalı avanaklar.

Mark Zuckerberg Facebook’u daha 19 yaşındayken kurmuştu ve o sıralarda bu genç ünviresiteli ve arkadaş tayfasının kaba saba bir avuç genç olduğu anlaşılmıştı. Kimsenin iş hayatında aklına bile getirmeyeceği bir üslupla işe pijamayla gelmek, Palo Alto’daki kiralık bir evde sözde çılgın “beyin fırtınası partileri” vermek, lunaparklarda çalışanlarla verilen yılbaşı partilerinde zil zurna sarhoş olup otobüsün pencerelerinden topluca kusmak grubun sıradışı davranışlarına verebileceğimiz örneklerden yalnızca birkaçı.

Yine de bu tür argo davranışlar bağışlanabilir. Facebook bir avuç üniversite öğrencisi genç tarafından kurulduğundan, yöneticilerinin de bir avuç üniversite öğrencisi genç gibi davranması da pek kimsenin umurunda değil. Ancak herkesin umurunda olan şey FB yöneticisi Mark Zuckerberg’in üyelerin gizli kişisel bilgilerini ona buna vermek konusunda takındığı sorumsuz tavır.  Evet, bu sohbet metni Facebook’un daha birkaç bin üyesi olduğu ilk zamanlarına dayanıyor, ancak o zamanki üyeler de kişisel bilgilerinin elaleme çerez olarak dağıtılmasını hoş karşılamazlardı.

Zuckerberg’in siteyi ilk açtığı sıralarda omuzlarına binen bu büyük sorumluluğun ciddiyetini kavramamış olduğu besbelli. Bugün için de hangi özel bilginin ne kadar güvende olduğunu bilebilmek zor, ancak Mark Zuckerberg’in insanların epostalarını, adreslerini, özel fotoğraflarını arkadaşlarına çerez niyetine dağıtabilecek zihniyette olması alarm zillerinin çalması için yeterli görünüyor.

1 Yorum

  1. Byte in terabyte

    Az kaldı face nin saltanatına ç

    nkü artık bıktırdı en önemlisi saçma sapan duraksamalar sayfaların kırılması ipe sapa gelmez bir sürü vuk un bulunduğu siteni sonu 2011 son çeyrekti. TRGENÇLİK

Bir cevap yazın