Facebook Başkanı Hisse Senedi Dolandırıcılığıyla Suçlanıyor

Eski ConnectU/Facebook anlaşmazlığı Facebook başkanının yakasını bırakacak gibi görünmüyor.

Facebook LogoBir Facebook kullanıcısı olarak sitenin güvenliğine ve profesyonelliğine karşı beslediğim olumlu duyguların hepsi yakın zamanda silinip gitti. Bunda geçen gün yayınladığımız Facebook başkanı Mark Zuckerberg’in üyeleri “Geri zekalı avanakalar” olarak nitelediği haberin etkisi var. Ayrıca bu ayın başında ortaya çıkan ve özel olduğu düşünülen sohbetleri açık ettiği belirlenen bir güvenlik açığının keşfedilmesi de hislerime tuz biber ekiyor. Aslında bu ikisi yalnızca buzdağının görünen kısmı.

Dramatik bir gelişme daha: Zuckerberg şimdi de hisse senedi dolandırıcılığıyla suçlanıyor. Harvard’dan eski okul arkadaşları Divya Narendra, Cameron Winklevoss ve Tyler Winklevoss bir açıklama yaparak, kendilerine yasal uzlaşma karşılığı verilmiş sözde 65 milyon dolarlık hisse senetlerinin değerinin aslında çok daha düşük olduğunu öne sürerek Zuckerberg ve diğer Facebook yöneticileri tarafından kandırıldıklarını iddia ettiler. Bu 65 milyonluk uzlaşma kararı Zuckerberg’in arkadaşlarından izinsiz aldığı (çaldığı) kodları Facebook’ta kullanması nedeniyle daha önce yaşanan bir mahkeme sürecinden kaynaklanıyor.

Temyize giden Narendra ve Winklevoss kardeşlerin başvurusunda eski hakimin davayı usulsüz olarak uzlaşma sürecine soktuğu ve kendi “ConnectU” sosyal ağlarının Facebook’a zorunlu satışına yol açtığını iddia ediyorlar. Dolandırıcılık iddialarının temelini Facebook avukatlarının uzlaşma olarak temlik edilecek hisse sayısını mahkemede Microsoft’un “imtiyazlı hisselere” teklif ettiği 15 milyar USD üzerinden hesaplamaları, ancak ödemelerin “adi hisselerle” yapılması sonucunda yarı yarıya hak kaybına yol açmaları oluşturuyor

Marketing Pilgrim’in bir makalesinde durum iyi özetlemiş: “Facebook’un başından beri çevresinde dönen olaylar şirket ahlakının güçlü temellere oturmadığı hissini uyandırıyor. Üyelerinin gizlilik hakları üzerinde çivili ayakkabılarla tepinip sonra da kastımız yok, o yüzden masumuz bile diyorlar. Şimdi de kendilerini içinde asıl fikrin çalıntı olmasından tutun suçlamaları örtbas etmek için usulsüz uzlaşmalara, hisse senedi dolandırıcılığına başvurulduğuna varan “şüpheli” hareketler nedeniyle, ciddi bir yargı savaşının içinde buldular. “thefacebook” zamanlarından beridir “nedense” şüpheli olaylar dizisi peşlerini bırakmıyor.”

Bu son suçlamalarla beraber Zuckerberg’in Facebook’taki başkanlık koltuğu da sallantıda, özellikle hisse senedi dolandırıcılığı çok ciddi bir suç. Facebook bu iş yapma şekliyle devam ederse üyeler yavaştan başka sosyal ağlara kaymaya başlayabilir.

Bir cevap yazın