Facebook Arkadaş Listelerinde Değişikliğe Gidiyor

Facebook, Arkadaş Listeleri özelliğinde büyük bir değişikliğe giderek bu özelliği daha kullanıcı dostu yapmaya çalışıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in söylediğine göre 2007’de yayınlanan bu özellik, kullanıcıların sadece %5’i tarafından kullanılıyor. Yapılacak değişiklikler ise Arkadaş Listeleri özelliğini çok daha kullanışlı ve çok daha popüler hale getirmeyi amaçlıyor.

Facebook Yeni Arkadaş Listeleri

Değişiklikler arasında Akıllı Listeler (Smart Lists), içerik paylaşılacak listeler, içerik alınacak listeler ve bunlara ek olarak Yakın Arkadaşlar (Close Friends) ve Tanıdıklar (Acquaintances) adlı iki liste bulunuyor. Facebook, bu özelliği birkaç gündür test ediyor ve önümüzdeki haftalar içinde tüm kullanıcılar için erişilebilir hale getirmeyi planlıyor.

Facebook Ürün Yöneticisi Blake Ross’un Mashable’a  söylediğini göre günümüz arkadaş listeleri çözümlerinin ortak problemi insanların zamanını harcaması. Bu yüzden Facebook, bu listeleri kullanıcılar adına düzenleyecek bir sistem geliştirme kararı almış. Bu kararın sonucunda da Akıllı Listeler ve öneriler özelliği meydana gelmiş.

Facebook Yeni Arkadaş Listeleri

Akıllı Listeler özelliği, arkadaşlarınızı şehir, iş, aile ve okul şeklinde otomatik olarak listeliyor. Örnek vermek gerekirse bu özellik ile size 20 kilometre uzaklıkta yaşayanlar arkadaşlarınız bir listede toplayabilir ve yakınlarınızda neler olup bittiğini görebilir ya da yerel bir parti organizasyonunu, başka şehirde yaşayan arkadaşlarınızı rahatsız etmeden düzenleyebilirsiniz.

Facebook Yeni Arkadaş Listeleri

Öneriler ise kullanıcıya eklemesi gereken arkadaşları önermeye devam ediyor. Facebook, bu sistemin algoritmasını geliştirerek hangi arkadaşın hangi gruba ait olabileceğini de öneriyor.

Facebook ayrıca iki farklı liste de getiriyor: Yakın Arkadaşlar ve Tanıdıklar. Bu listeler Akıllı Listeler özelliğinden faydalanmıyorlar, yani otomatik olarak kendilerini güncellemiyorlar. Fakat bu iki listenin de kendine has özellikleri mevcut. Eğer bir arkadaşınızı Yakın Arkadaşlar listesine eklerseniz, o arkadaşınızın yayınları Haber Akışınızda daha belirgin olarak gözükecek. Diğer yandan eğer bir arkadaşınızı Tanıdıklar listesine eklerseniz, o kişinin yayınlarını büyük bir haber içermediği sürece (örneğin nişan, evlilik gibi) görmeyeceksiniz (Facebook’un bunun altından nasıl kalkacağını merak etmiyor değilim açıkçası).

Facebook Yeni Arkadaş Listeleri

Facebook, kullanıcıların daha çok arkadaş listesine ve bu listelerde daha çok arkadaşa sahip olması ile listeler özelliğinin daha çok kullanılacağını düşünüyor. Bu sebeple de Facebook, arkadaş listelerini çok daha kolay ulaşılabilir hale getiriyor. Bu listeler değişiklikle birlikte Haber Akışına entegre edilecek. Böylelikle yakın arkadaşlarınızın ya da iş arkadaşlarınızın neler paylaştığını filtreleyebileceksiniz. Ayrıca Facebook durum çubuğunda da bu listeler çok daha belirgin olarak yer alacak, böylelik paylaşmak istediğiniz içeriği istediğiniz kişilerle paylaşabileceksiniz. Son olarak, bir arkadaşını listeye ekleme işi direkt olarak o kişinin profil sayfası üzerinden yapılabilecek.

Facebook Yeni Arkadaş Listeleri

Bu değişiklikler Google’ın yeni sosyal ağı Google+’a bir cevap olarak yapıldığını düşünsek de Blake Ross durumun böyle olmadığını belirtiyor. “Geçtiğimiz 4 yıl boyunca bunu tekrar tekrar söyledik” diyen Ross, kimsenin arkadaş gruplama özelliğini doğru düzgün kullanmadığını belirtiyor ve Akıllı Listeler ile arkadaşları otomatik gruplamanın kullanıcının eziyetini azaltacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın