Facebook Abone Olma Özelliği Getiriyor

Facebook, istenilen kişinin herkese açık olarak yayınladığı yayınları takip edilmesini sağlayacak Abone Ol butonunu kullanıma sunuyor.

Bugünden itibaren kullanıcılar, Facebook profilleri üzerindeki Mesaj ve Dürt butonlarının yanında Abone Ol butonunu da görmeye başlayacaklar. Bu buton ile, yayınlarını takip etmek istediğiniz kişi ile Facebook üzerinde arkadaş olmadan o kişinin herkese açık olan yayınlarını görebileceksiniz. Bu yeni özellik birçok yönden Twitter üzerinden birini takip etmeye benziyor aslında.

Facebook abone ol özelliği

Abone Ol butonu, abone olduğunuz kişinin Facebook arkadaşınız olup olmadığına göre biraz farklı çalışıyor. Eğer abone olduğunuz kişi Facebook arkadaşınız değilse, o kişinin herkese açık olarak paylaştığı yayınları Haber Akışınızda görebilirsiniz ve görmek istediğiniz bu yayınların türlerine göre düzenleyebilirsiniz. Örneğin benim Facebook sayfama abone olup sadece durum güncellemelerimin haber akışınızda çıkmasını, fotoğraf ya da oyunlarla ilgili güncellemelerimin çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer abone olduğunuz kişi Facebook arkadaşınızsa,  abone ol butonu o kişinin paylaştığı içeriğin ne kadarını göreceğiniz konusunda çok daha fazla ayrıntı sunuyor. Eğer bu kişinin her yayını görmek istiyorsanız, Tüm Güncellemeler seçeneğini seçerek her yayını Haber Akışınızda görüntüleyebilirsiniz. Eğer çok büyük haberler dışındaki tüm yayınlarını görmezden gelmek istiyorsanız “Sadece Önemliler” seçeneğini seçebilirsiniz.

facebook abone ol özelliği

Abone Ol özelliği tamamen opsiyonel. İsterseniz butonu kullanmayarak hiç kimseye abone olmayabilirsiniz. Eğer hiç kimsenin size abone olmasını istemiyorsanız da Abone Ol butonunu sayfanızdan kaldırabilirsiniz.

Tıpkı Twitter’daki gibi yayınlarına abone olduğunuz kişi sayısı ile sizin yayınlarınıza abone olan kişi sayısı profilinizde görünüyor. Bu sayıya onaylanmayı bekleyen arkadaşlık istekleri dahil değil. Onay bekleyen arkadaşlık istekleri otomatik olarak aboneliğe dönüşmüyor. Naomi Gleit’in söylediğine göre daha sonraki aşamalarda size arkadaşlık isteği gönderen birisi otomatik olarak size abone olacak (eğer profilinizden Abone Ol butonunu kaldırmadıysanız).

Abone Ol butonu herkese açık olan Facebook yayınlarını daha kullanışlı bir hale getirebilir, özellikle eğer sizi takip eden çok insan varsa. Diğer bir yandan da bu özellik, hâlihazırda oldukça karışık olan bir sistemi biraz daha karışık hale getiriyor. Bu özellik Twitter’dan yapılan herkese açık paylaşımları azaltabileceği gibi kullanıcılarının gözünde hâlihazırda güvenlik konusunda sorunları olan bir sistemi daha da sorunlu hale getirebilir.

Siz Abone Ol butonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce faydalı bir özellik mi, yoksa tamamen gereksiz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

16 Yorum

    • Hamdi Kellecioğlu

      Hayır. Abone olmak tek taraflıdır. Sadece sen abone olduğun kişinin “herkesle” paylaştıklarını görebilirsin. O kişi senin paylaşımlarını göremez. Görebilmesi için onun da sana abone olması gerekir. Veya arkadaş olursanız karşılıklı paylaşımları görebilirsiniz.

  1. Elif

    Ya ben bi arkadaşı eklemiştim. Sonra vazgeçip isteiğimi geri çektim. Ama şuan aboneliklerimin arasında o görünüyor. Onun profiline gittiğimde ise abonesim oldugumu belirten bir yazı yok, aynı şekilde herhangi bir abonelikten çık tarzı bir yazı da yok. Yani benim aboneliklerimde görünüyor ama profilinde görünmüyorum. Nedir bu, onu aboneliklerimden nasıl çıkaracağım?

Bir cevap yazın