F1 2010 Büyüleyecek

Geçtiğimiz ayi Codemasters’ın geliştirdiği F1 2010’dan yeni detaylarla Mart ayı içerisinde buluşacağımızı sizlere duyurmuştuk hatırlarsanz. Ne var ki geçtiğimiz hafta oyunun Alpha sürümünden basına sızan bir video dışında, pek de yeni bir şey çıkmamıştı ortaya.

Birkaç gündür Codemasters’tan bir yetkilinin çıkıp hem bu videoda gözümüze çarpan oldukça gelişmiş “hava durumu sistemini”, hem de oyunun şu andaki genel durumunu değerlendirmesini bekliyorduk. Beklediğimiz açıklamaysa; That Video Game Blog sitesine konuşan Codemasters basın sorumlusu Andy Gray’den geldi.

F1 2010’daki “dinamik hava durumu sistemi” bugüne kadar bir oyunda gördüklerimiz arasında en gelişmişi. Bu sistem yalnızca muhteşem görünmekle kalmıyor, aynı zamanda aracımızın yola tutunuşuyla beraber yapay zekanın ve tabi ki sizin yarış stratejisini de önemli ölçüde etkiliyor.

 

Bu hava durumu sistemi, Active Track isimli teknolojimizden beslenecek. Bu, sistemin her 30 cm karedeki yol tutuş oranını hesapladığı anlamına geliyor.

 

Bu aynı zamanda pistteki su miktarını da kapsıyor. Yağış durduğu zaman göreceksiniz ki; pistteki su, araçlar geçtikçe yer değiştirecek ve pistte, araçların hareketlerine göre kuru alanlar oluşmaya başlayacak.

 

Bundan sonra kurumuş pistte yağmur lastikleriyle kaldığınız sürece lastiklerinizi aşındırmaya başlayacaksınız. Yani bir karar vermeniz gerekecek: Pit stop mu yapacaksınız; yoksa pistte kalmış su birikintilerini kullanarak lastiklerinizi serin tutmaya mı çalışacaksınız.

F1 2010 SS

Bu teknolojinin kulağa oldukça hoş geldiğini inkar edemeyiz. Uzun süredir şöyle adam gibi bir F1 oyunu oynayamıyorduk ve görünüşe bakılırsa, Codemasters’ın ellerinde bir klasik daha hayat bulacak.

F1 2010, Codemasters’ın daha önce Race Driver: GRID ve Colin Mc Rae: Dirt 2 oyunlarında kullandığı EGO motorunun elden geçirilmiş bir halini kullanacak ve Eylül 2010’da raflardaki yerini alacak. Umarız Dirt 2’de olduğu gibi, oyunu PC’lerimizde görmek için beklemek zorunda kalmayız.

Şimdilik F1 2010’un iddialı hava durumu sistemini görüp merakımızı birazcık da olsa yatıştırabileceğimiz bu videoyla yetinmek durumundayız. Videonun oyunun Alpha versiyonundan olduğunun altını tekrar çiziyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın