f.lux İle Monitörünüz Gün Işığına Göre Otomatik Ayarlansın (İndir)

Monitör karşısında gözlerinizin yorulduğunu hissediyorsanız, f.lux yazılımı bu konuda size yardımcı olabilir.

Pek çoğumuz günün önemli bir kısmını monitör başında geçiriyor. İş yerinden veya okuldan eve döndüğümüz de bile monitör ile olan bağımız pek kesilmiyor. Ama bu şekilde yaşam biçiminin sağlıklı olduğunu söylemek zor.

Ufak tefek alışkanlıklarla bu yaşam biçiminin hayatımıza olan olumsuz etkisini en aza indirmek mümkün aslında. Mesela, günde yarım saat yürüyebilir, yediklerimize az daha dikkat edebiliriz. Bunlar, gerçek hayatta uygulayabileceğimiz önlemler. Bir de sanal dünyada uygulayabileceğimiz önlemler var.

f.lux

Yaklaşık 500 kb büyüklüğündeki f.lux programı gün ışığına göre monitörünüzün parlaklık ayarlarını değişterek size daha sağlıklı bir yaşam için ufak da olsa yardımcı oluyor.

Monitörler, güneş ışığının direk olarak odanıza daldığı zamanlarda bile en iyi sonucu vermek için tasarlanıyor, ama gündüz ışığının yerini karanlığa veya floresan ışığına bıraktığı zamanlarda bu kadar parlaklığa gerek var mı? Aşırı parlak ekranlar uyku düzenimizi etkiliyor olabilir mi? Cevabınız evet ise, sizi f.lux ile tanıştıralım.

Bu programın çalışma mantığı gayet basit; f.lux, bulunduğunuz yere göre güneşin durumunu belirleyip ekran parlaklığını o ana göre ayarlıyor. Gündüz ekranınız daha parlak olurken, geceleri monitörünüzün parlaklığı otomatik olarak azalıyor. Peki, bu program gerçekten işe yarıyor mu? Buraya tıklayarak indirebileceğiniz ücretsiz f.lux programını denemeden karar vermeyin.

f.lux Gün Ayarı

Parlaklık ayarlarını özelleştirmek de elinizde

3 Yorum

  1. Hamdi Kellecioğlu

    Uzun süre ekrana bakanların gözlerini yormaması için oldukça işe yarar bir program. Ekranın renk sıcaklığını değiştirerek gözlerinizi koruyor. Tabi renklerin doğru gösterilmesinin önemli olduğu durumlarda kullanmanızı tavsiye etmem ama ofis işleri için uzun süre ekrana bakıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın