Exper Style

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Exper Style Özellik Tablosu
İşlemci Intel Atom N270
1.6 GHz, 533MHz FSB, 512KB L2 Önbellek
Bellek 1 GB DDR2 667 MHz
Ekran 8.9″ 1024×600 WSVGA
Kablosuz Ağ 802.11 b/g
Sabit Disk 8 GB SSD
Kamera 1.3 Mpiksel
Ses Stereo Hoparlörler
Kart Okuyucu SD, MMC
Giriş / Çıkış 3x USB 2.0
1x VGA
1x LAN RJ-45
2x Ses bağlantısı (Kulaklık / Mik)
Pil 4 Hücreli Li-ion Pil
Ağırlık 0.9 kg
Yazılım Windows® XP Home
Babylon 7 Çeviri Yazılımı
Trustware BufferZone Pro Antivirüs
Renk Seçenekleri Turkuaz, Siyah, Mor, Kırmızı, Yeşil, Pembe, Mor-Yeşil

Atom işlemciler hakkında yapılan en önemli eleştiri birden fazla uygulama açıldığında tek çekirdekli olduklarından sistemin tepkiselliğinin düşmesiydi. Bu modelde kullanan 1.6 GHz Atom N270 modeli de tek çekirdeğe sahip (HyperThreading desteğiyle işletim sistemi iki işlemci görüyor). Ancak bizim yaptığımız denemeler sırasında birden fazla uygulamayla çalışırken bile kullanımı kötü yönde etkileyecek büyük bir yavaşlama hissetmedik. Bu işlemcinin netbookların temel kullanım alanları için (internet gezintisi, e-posta, anlık mesajlaşma, ofis uygulamaları gibi) yeterli başarımı rahatlıkla sunduğunu söyleyebiliriz.

Burada bir ara not ekleyelim: Netbook maratonu boyunca işlemci, anakart, ekran kartı gibi temel özelliklerin genelde bütün netbooklarda aynı olduğunu göreceksiniz. Bunun sonucu olarak incelediğimiz bütün modeller aynı başarım değerlerini sundular. Farklılıklar temel olarak tasarım, pil ömrü ve bazı yan özelliklerde ortaya çıkıyor.

Yaptığımız ofis uygulamaları denemelerinde Exper Style ile herhangi bir takılma, tekleme yaşamadık. Film oynatma başarımını denediğimizde 720p de dahil HD filmler bile sorunsuz bir şekilde oynatılıyor. Ancak film kalitesi biraz daha artırıldığında (1080p) işlemcinin tıkandığına tanık olduk. Yani netbookları Çoklu Ortam PC’si şeklinde kullanmak isteyenler standart kalite filmler (VCD, DivX, Xvid, 720p HD) söz konusu olduğunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır. En ileri seviye görüntü kalitesini isteyenler ise Nvidia Ion gibi yeni nesil alt yapıları beklemeliler.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Donanımsal olarak çok benzediklerinden ağırlık ve pil ömrü, netbook modellerini birbirinden ayıran en önemli özellikler haline geliyor. Exper Style’ın yaklaşık 0,9 kg olan ağırlığı onu en hafif modellerden birisi yapıyor. Ürünün hafif olması pil ömrüne ters etki ediyor ancak bunun ileri seviyede olduğunu söyleyemeyiz. Battery Eater Pro ile yaptığımız klasik kullanım deneyinde (ekran parlaklığı %50, kablosuz ağ açık) Exper Style iki saatten biraz fazla (2 saat 15 dakika) pil ömrü sundu. Ekran parlaklığı daha da kısılarak kullanıldığında bu sürenin üç saati geçeceğini söyleyebiliriz.

Sonuç

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

SSD disk kullanılmış olması başarımı biraz düşürse de pil ömrü ve sessiz çalışma açısından avantaj sağlıyor. Denemelerimiz sırasında ürünün fanının çalıştığını hiç duymadık. Bu yüzden alt tarafta biraz ısınma olsa da bu kesinlikle kilitlenmelere yol açacak kadar değil. Fansız tasarım ve SSD sürücü birleştiğinde ortaya tamamen sessiz bir ürün çıkmış.

Exper Style’ın fiyatı da son derece uygun: 299 $ + KDV fiyatla bir yıllık Babylon 7 Translation Software ve Trustware BufferZone Pro Antivirüs & Koruma aboneliği ile birlikte geliyor. Exper Style özellikle klasik seçeneklerin dışında bir renk arayanların tercihi olabilir.

Teknik Özellikler, Başarım, Pil Ömrü

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın