Exper Style

Exper Style

Turkuaz rengini test merkezimizde ağırladığımız Exper Style’ın birbirinden güzel yedi renk seçeneği bulunuyor ve şirin bir oyuncak gibi görünüyor. Turkuaz, siyah, mor, kırmızı, yeşil, pembe ve mor-yeşil olmak üzere parlak renk seçenekleri ile Exper Style, incelediklerimiz arasında en zengin renk seçeneklerine sahip olan netbook!

Ekranın üst kısmında yaklaşık 1.5 cm, sol ve sağında bir buçuk cm boşluklar var. Exper’in bazı benzerleri gibi klavyeyi rahat yapabilmek için kasasını büyütmediğini görüyoruz. Bu durum Exper’i hem ağırlık hem fiyat açısından hafifletiyor ama klavye kullanımını da zorlaştıracağı anlamına geliyor.

İncelediğimiz tüm modellerde olduğu gibi kamera ekranın üst orta kısmına yerleştirilmiş. Ancak böyle minik şirin bir netbookta kamera daha küçük tasarlansaydı göze daha hoş görünebilirdi diye düşünüyoruz. Mikrofon ise F1 tuşunun hemen üzerinde küçük bir delik şeklinde yerleştirilmiş, etrafında simgesi bulunmuyor.

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.65 cm

Z ile X arasındaki mesafe yaklaşık 1.65 cm

Exper Style oldukça minik bir klavyeye sahip. Tuşlarının bu kadar küçük olması kullanımını biraz zorlaştırıyor ve hızlı yazı yazmanızı engelleyebiliyor. Eğer bir Exper Style kullanıcısı olacaksınız klavyesine alışma sürecine ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. İnce parmaklı kullanıcılar kendilerini şanslı görmeliler. 🙂 Exper Style’da Enter ve Backspace gibi diğer tuşlardan büyük olmasını beklediğimiz tuşlar da çok küçük. Klasik klavyelere alıştığınız için bu boyutlar size garip gelecektir. Bir ayrıntı da nokta (.) – ikinokta üst üste (:) ve virgül (,) – noktalı virgül (;) tuşlarının F tuşlarının yanında bulunuyor olması. Kullanıcılar bu tuşların burada olmasına alışık olmadığı için alışma sürecinde bunu da hesaba katmalılar.

F tuşlarına tanımlanan Fn komutlarına baktığımızda öncelikle F12 komutunun Fn+F11 olarak tanımlandığı dikkatimizi çekiyor. Diğer Fn hızlı erişim komutları: Uyku kipi, kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakma, monitör seçimi, ses kapama, azaltma ve arttırma, parlaklık azaltma ve arttırma, Print Screen ve Pause. Home, End, Page Up ve Page Down komutları Fn+yön tuşlarıyla veriliyor. Exper Style’da farklı olarak rakam tuşlarına da Fn komutları tanımlandığını görüyoruz. Bunlar 3, 4, 5 ve 6 tuşlarına tanımlanan çokluortam komutları şeklinde duraklat/oynat, durdur, geri ve ileri. Ayrıca Fn ile kolay komutlar verdiğinizde ekranda çıkan simgelerin hoş olduğunu belirtmeliyiz.

Exper Style

Exper Style’ın dokunmatik alanı oldukça küçük ve şık. Çerçevesinde herhangi bir malzeme kullanılmamış. Sağ kenarından hızlı aşağı yukarı kaydırma yapılabiliyor ve bu dokunmatik alan üzerinde beyaz renkli küçük birer yukarı ve aşağı ok ile belirtilmiş. Dokunmatik alanın altında tek çubuk halinde fare sol sağ tuşu yerleştirilmiş. Fare tuşunun çerçevesinde de başka malzeme kullanılmamış. Oldukça ince olan bu tuşun kullanımı çok rahat değil ama kullanılabilecek ve zamanla alışılabilecek boyutlarda.

Exper Style’da dikkatimizi çeken bir ayrıntı da tek parçalı bir adaptöre sahip olması. İncelediğimiz modeller arasında sadece Exper ve kısa bir süre önce yayınladığımız Dell Inspiron Mini 9 bu şekilde bir adaptöre sahip.

Sol kenarda ses girişleri, 1 usb, sıcak hava çıkışı, VGA, kilit yuvası...

Sol kenarda ses girişleri, 1 usb, sıcak hava çıkışı, VGA, kilit yuvası…

...sağ kenarda kart okuyucu, 2 USB, ağ bağlantısı, güç girişi yer alıyor.

…sağ kenarda kart okuyucu, 2 USB, ağ bağlantısı, güç girişi yer alıyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın