Exper: Markalı PC’de Özenli Kasa ve Güç Kaynağı

Her Şey Sertifikalı Ve Onaylı

Türkiye’deki güç kaynaklarında en çok canımızı sıkan şey sahte etiket kullanılmasıydı. Kullanıcılar bu konuya çok tepki veriyorlar – güç kaynağı testimizde bu ürünlerin etiketini kapadığımız için bize kızanlar da oldu. Ancak bu bilinçlendirme amaçlı bir yazıydı ve adını verdiklerimizin dışındaki “sözde” markalardan zaten pek bir şey beklenmemesi gerektiğini eklemiştik. Dolayısıyla burada hangi markayı almayacağınız değil, hangi markayı alacağınız önemli – çünkü alınabilir markalar henüz çok azınlıkta kalıyor.

Etiket konusuna dönersek, burada itiraz ettiğimiz konu, etiketin sahte olması, dolayısıyla onay kuruluşlarının peş peşe sıralanan simgelerinin geçerli olmamasıydı. Hatta incelememizi gören bir distribütörün Türkiye’ye getirmeyi planladığı güç kaynaklarından bize gönderdiği bir numune, testlerimizi geçmesine karşın, etiketinde belirtilen onaylarla ilgili sertifikaları sağlayamadığı için değerlendirmeye alınmadı. Bu sertifikaların olduğu ama, üreticinin ismi ortaya çıkacağı için rekabet dolayısıyla verilmek istenmediği bildirildi; biz de kibarca, “o zaman ürününüzün incelemesini yayınlamamız mümkün değil” dedik.

Datateknik’in bireysel ve kurumsal kullanıcılara yönelik Exper PC’lerinde kullandığı Sirtec International‘a ait olduğu ortaya çıkıyor. Bu üreticinin güç kaynakları aynı zamanda High Power markası ile biliniyor. Güç kaynağının etiketindeki model numarası olan HPC-300-102’yi UL sitesindeki belgede aradık ve bulduk – yani onay geçerli. Üretici neden Chieftec değil derseniz, testimizde de görebileceğiniz gibi, çeşitli üreticiler çeşitli markalara üretim yapabiliyorlar (örneğin FSP de AOpen’a üretim yapıyordu).

Etiket üzerindeki çıkış değerlerini de okuyabilirsiniz.

Etiket üzerindeki çıkış değerlerini de okuyabilirsiniz.

Datateknik bununla yetinmeyip bize TSE’den aldıkları “Muayene ve Deney” raporunu da sundular. Ekleriyle 20 sayfa tutan bu rapor, komple PC üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarını içeriyor – yani performans testlerinden tutun, klavyenin Enter tuşuna 50,000 kez basılması gibi dayanıklılık testlerine varana kadar her şey var. Ancak bizim bu incelemedeki amaçlarımız açısından, güç kaynağı kaçak akım, yüksek gerilim dayanımı, yalıtım, bağlantı ucu gerilim bozulması, harmonik akım, gerilim dalgalanmaları ve titreşim değerleri açısından da test edilip “OLUMLU” onayı verilmiş olduğunu belirtelim. İtiraf etmek gerekir: Bizim testimiz bu raporun yanında pek zavallı kaldı.

Her Şey Sertifikalı Ve Onaylı

Bir cevap yazın