Exper: Markalı PC’de Özenli Kasa ve Güç Kaynağı

Exper: Markalı PC'de Özenli Kasa ve Güç Kaynağı

THG Türkiye’de güç kaynağı testi yaptığımızdan beri bu konuya ilginin arttığını söylemek mümkün. Daha kaliteli güç kaynakları getirmeye çalışan bazı firmalar bizim görüşlerimizi almaya da başladılar. Öte yandan güç kaynakları ve kasalar eskiden beri göz hapsimizde olan, kullanıcılar eskiden yeterli önem vermese bile bizim çok önemsediğimiz bileşenlerdi. Toplama PC piyasası doğal olarak daha çok kullanıcının düşük fiyata ilişkin talepleri ile yönleniyor. Bunun sonucunda, ne yazık ki piyasa ucuz ve kalitesiz kasa ve güç kaynaklarından geçilmiyor. Bu uzun bir yol ve değişimin başlaması için belki de böyle çok yazı yazmamız gerekecek.

Neyse ki, Türkiye’de yaygın şekilde satılan markalı PC’ler tarafında durum çok vahim değil. Çünkü yabancı markalı üreticiler zaten kendi ülkelerindeki katı standartlara uymak zorunda. Peki yerli üreticilerde durum nasıl? Belirli standartların tutturulduğunu ama ideale yaklaşılmadığını söylemek mümkün belki…

Ancak birkaç yıldır, kasa ve güç kaynaklarına verdiği özel önem ile hep dikkatimizi çeken bir üretici var: Exper markasıyla sattıkları PC’lerinde hiç yaşamadıklarını söylüyorlardı.

İtiraf etmek gerekirse, bu konuya özel önem verdiklerini bu kadar sık dile getiren başka bir yerli üretici bilmiyorum. Ancak şifahi bilgiler bir yana, 1996’da, çalıştığım dergide yaptığımız testte, o zamanlar Türkiye’deki bir PC’de ilk kez kullanılan EDO RAM belleklerinin avantajı ile ilk sırayı alan bir Exper PC dışında bir ürünlerini inceleme fırsatı bulamadığımı belirteyim.

Ancak THG Türkiye’yi yakından takip eden firma yetkilileri, madem bu konuyla bu kadar ilgilisiniz, “PC’lerimizde yeni kullandığımız bir kasayı gönderelim, bir bakın” dediklerinde bu fırsat doğmuş oldu.

Dolayısıyla burada inceleyeceğimiz 500 serilerinde kullanılıyor. (Ürünlerin özellik ve fiyatlarını görmek için verdiğimiz linklere tıklayabilirsiniz.)

Bir cevap yazın