Euro 2012 İnceleme

Doğru Karar, Kısıtlı İçerik

Neyse gelelim oyunumuza. Az önce de belirttiğim gibi DLC’yi yükledikten sonra Fifa 12 menüsünde Euro 2012 sekmesi beliriyor. Bu sekmeye girdiğinizde ise karşınıza yeni bir ara yüz geliyor. Bu arayüzde klasik turnuva modları ile karşılaşıyoruz. Yalnız hemen belirteyim, Euro 2012’de eleme grupları mevcut değil. Yani Türkiye ile finallere katılmak istediğinizde turnuvaya en baştan, elemelerden başlamak yerine direk olarak finallerden başlıyorsunuz. Siz finallerde olmayan bir ülke seçtiğinizde (misal Türkiye) sistem otomatik olarak Türkiye ile finallerde olan bir takımın yerini değiştiriyor.  Aslına bakarsanız eleme gruplarının olmaması bence büyük bir eksiklik olmuş. Zira eleme grupları ile oynanan turnuvalar çok daha uzun ve keyif verici olabiliyordu. Bu bana kalırsa Euro 2012’nin en büyük eksiği olmuş.

Oyunun içeriği yani oynanış yapısı, dinamikleri vb. öğeleri Fifa 12 ile aynı olduğundan bu kısımlara hiç girmiyorum. Değinmek istediğim diğer bir nokta da kupa sevinçleri. Ne yazık ki Euro 2012’de kupayı kaldırdığınızda öyle etkileyici bir video ile karşılaşmıyorsunuz. Tipik olarak balonlar havada uçuşurken, konfetiler sahaya düşüyor. Futbolcularınız sağa sola koşuşturuyor vs vs. Kısacası o coşkudan uzak, sönük bir kutlama havası var oyunda. Neyse, bunu da geçip oyunda son olarak değineceğim kısıma gelelim.

EA Sports, Euro 2012’de Expedition adında ilginç bir modu da bizlere sunuyor. Bu modda güçsüz olarak nitelendirebileceğimiz (San Marion, Malta vb.) takımlardan ve kendi yarattığımız futbolculardan yeni bir takım kuruyoruz. Daha sonra kurduğumuz bu takımla diğer ulusal takımlarla maçlara çıkıyoruz. Bu takımlardan herhangi birini ilk yenişimizde kadro dışı kalan bir oyuncusunu kadromuza katabiliyoruz. (Misalen Portekiz’i yendiniz. Q7 kadro dışı ise onu takımınıza dahil edebiliyorsunuz.) İkinci defa aynı takımı yenerseniz o takımın yedek kulübesinden birini, üçüncü defa yenerseniz de ilk 11’inden bir futbolcuyu kadronuza katabiliyorsunuz. Bu modda kısa süre de Avrupa’nın tüm yıldızlarını takımınızda toplayabilir ve ortaya bir yenilmezler ordusu çıkarabilirsiniz.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, fiyat / performans analizi yaptığımızda Euro 2012 öyle alınmayacak kadar kötü bir içerik değil. Belki mod içeriği bakımından biraz zayıf olabilir, fakat sonuç olarak turnuvanın tek resmi oyunu. Yaklaşık olarak 40TL’lik fiyatıyla bence turnuva hazzını konsolunuzda yaşamaya değer. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşçakalın.

Editörün Puanı: 75

Bir cevap yazın