Euro 2012 İnceleme

Türkiye’nin tam bir futbol ülkesi olmasına karşı, A Milli takımımızın büyük turnuvalara katılamaması her Türk genci gibi beni de derinden yaralayan bir etken olmuştur. Her turnuvaya final repliği ile başlayıp, daha yolun başında elenmiş olmak elbette ki kabul edilebilir bir şey olamaz. İşin garip yanı bu olay kulüp takımlarımız için de geçerli. Hedefleri çok çok büyük. Her katıldıkları turnuva da (Avrupa Ligi ya da Şampiyonlar Ligi) hemen finali hedefliyorlar. Kim bilir belki onlarda durumun farkındadır da amaçları taraftarı gaza getirmekten ibarettir.

Neyse, konuyu toparlamak gerekirse, geçtiğimiz turnuvalardan da alışık olduğumuz üzere, Türkiye Euro 2012 finallerine de kalamadı. Aslında bu sefer gerçekten umutluyduk ama olmadı. Neyse, turnuvanın üstüne bir bardak soğuk su içip kendimizi sanal aleme vuruyoruz.

Allah’tan Electronic Arst her büyük turnuva için bir içerik yayımlıyor da biz de o sayede milli takımımız ile kupa coşkusunu yaşayabiliyoruz. Eğer futbol oyunlarını az çok yakından takip ediyorsanız, EA Sports’un her büyük turnuva için yeni bir oyun çıkardığını da biliyorsunuzdur. (bknz. Fifa World Cup 2010 vs vs.) Fakat nedendir bilinmez, EA’li arkadaşlar bu seneki turnuva için yeni bir oyun çıkarmak yerine ekstra içerik şeklinde hazırlanmış bir DLC paketi ile yetinmeyi tercih etmişler.

Euro 2012 ismi ile lanse edilen DLC paketi, hali hazırda konsolunuzda veya PC’niz de kurulu vaziyette bulunan Fifa 12’nin üzerine kuruluyor. Böylece Fifa 12 oyununa girdiğinizde menü sekmelerinin arasına Euro 2012 sekmesi de eklenmiş oluyor.

Oyuna geçmeden önce belirtmeliyim ki, pek çok kimse EA Sports’un bu kararını eleştirse de benim hoşuma gitti arkadaşlar. Neden mi? Misal bir önceki turnuva oyunu Fifa World Cup 2010’u ele alalım. Oynanış dinamikleri ve görsel anlam da tamamen Fifa 10 ile aynı niteliklere sahip olan yapım için yeni bir oyun parası bayılıyorduk. Bu şekilde ise paketin tamamı 25$’dan satılıyor. Yani TL bazında yaklaşık olarak 40 liralık bir meblaya tekabül ediyor. Kısacası yaklaşık olarak bir 70 TL kardayız. Tabi bu işin maddi boyutu. Gelelim manevi boyutuna. EA, Euro 2012’yi bir DLC olarak piyasaya sürerek bir takım eleştirilerden de kendini sıyırmak istemiş. Nasıl mı? Misalen oyun kutulu olarak yeni bir kimlikle raflardaki yerini alsaydı, ben inceleme esnasında, “ görseller aynı, motor aynı, sadece takım ve stadyumlar farklı. Eee bu oyunun bir ek paketten ne fazlası var?” şeklinde bir eleştiri getirebilirdim. Ama DLC kimliği sayesinde Euro 2012’yi bu şekilde eleştirme hakkım yok. Gerçekler…

Bir cevap yazın