Euclideon’un Teknolojisi İle 100,000 Kat Daha Ayrıntılı Oyun Grafikleri (video)

Hayır, sayı hatası yapmıyoruz.

Bundan bir yıl önce Avustralyalı Euclideon firması Unlimited Detail Technology (sınırsız ayrıntı teknolojisi) adını verdiği devrimsel bir grafik teknolojisi geliştirdiklerini duyurmuş, birkaç tanıtım videosu göstermiş, ancak ardından ortadan yok olmuştu. Tam da insanlar bunun düzmece bir tanıtım olduğunu düşünmeye başlamışlardı ki bir yılın ardından Euclideon dün yeni bir videoyla çıkageldi ve sınırsız ayrıntı grafik teknolojisini geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Euclideon Unlimited Detail Technology, sınırsız ayrıntı teknolojisi

Euclideon Unlimited Detail Technology, sınırsız ayrıntı teknolojisi.

Sınırsız ayrıntı teknolojisinde bugün kullanılan doku (texture) kaplı çokgenler (polygon) yerine hacimleri oluşturan “atomlar” kullanılıyor. Benzetme yaparsak, günümüzün üç boyutlu oyun grafikleri iki boyutlu piksellerden (noktacık) oluşturulmuş resimlerle kaplı plakalardan katlanarak yapılmış nesnelerden oluşurken, sınırsız ayrıntı teknolojisiyle yaratılmış üç boyutlu nesneler daha çok tanecik bulutundan oluşmuş seramik heykelciklere benziyor. 1 mm3 başına 64 adet “atom” kullanan yeni grafik teknolojisiyle üç boyutlu nesneler artık katlanmış kağıt kabuktan değil, gerçekten hacim kaplayan yüzeylerden oluşuyor. Bu teknoloji sayesinde ayrıntı düzeyini günümüz grafiklerinin yaklaşık 100,000 katına çıkarabilmek mümkün oluyor.

Teknolojiyi tanıtmak için bir ada modeli oluşturduklarını söyleyen Euclideon başkanı Bruce Robert Dell “Tanıtım adamız 1 km2 alana sahip ve 21,062,352,435,000 çokgene karşılık gelen ayrıntı içeriyor. Yani bir metrekare araziye 15 milyon çokgen eşdeğeri ayrıntı düşüyor ki günümüz oyun grafiklerinin bunun yanına bile yaklaşması mümkün değil.” diyor.

Dell günümüzün ekran kartları ve grafik motorunun şu anki kod yapısıyla şimdilik 20 kare/sn. hızlarına erişilebildiklerini, ancak kısa zamanda oynanabilir düzeye ulaşmayı umduklarını belirtiyor.

Euclideon’un hazırladığı videonun ilk yarısı bu teknolojinin geçen yılki halini, ikinci yarısı bugün ulaştıkları noktayı gözler önüne seriyor. 1080p ayarında izlemenizi öneriyorum…

Asıl sayfa: thinq.co.uk

12 Yorum

 1. DJ DUKE

  keşke bi tank yada ah-64 yada bi araba modellemesi görseydik. Yer gök ot 😀 teknolojik gelişmenin iyisi kötüsü olmaz. Bekleyelim bakalım sonuc ne olucak. Bu arada dx 12 gelio dx 11 kartlar çöpe 😀

 2. lazboy

  pc ye cok az oyun cikiyor güzel oyun da cok az cikiyor ama masallah 3 yilda bir isletim sistemi cikiyor hergun erkan karti donanim cikiyor hergun oyunlarin sistemi yükseliyor biz yillarca oyun beklemekten pc lerimiz cope antikaya donuyor ama isletim sistemi ve donanim firmalari umursamiyor sanki babamizin para basma darpanesi var gibi resmen pc sektorunde soyluluyoruz bide kakmis utanmadan korsan oyun almayin diyorlar hem pc ye az oyun cikar hem drm gibi kopya koruma sistemleri koy hergun ekran karti rem gibi donanim ürünleri cikar oyunlarin sistemleri hep yükselsin 10 yil 5 yil 15 yil oyun bekliyelim kakmis bide korsana hayir diyorlar bizim karimiz ne sifir koyun gibi sagilmak baska bsy deyil

 3. Sezai

  İnanılmaz bişi bu, ben ne zaman en muhteşem grafiklere sahip bir oyun alsam hemen yeryüzü dokularına yakından bakıyorum, hve hep hayal kırıklığına uğruyorum, sanki bir halının üzerinde yürüyormuşum izlenimini alıyordum. Fakat bu videodaki teknoloji gelirse muhteşem olur..
  İşte şimdi oyunlarla gerçek dünya arasındaki farkta çok önemli bir aşama kaydedildi işte…. Umarım devamı gelir…

 4. crazy58

  crysis 2 efektleri daha iyi diyen arkadaş haklı çünki detay seviyesi yüksek ama ışıklandırma efektleri hiç iyi değil videoda oda düzeltilir tabi ve o zaman muhteşem olur

 5. gouranga

  Zaten videoda oyun yapımcısı olmadıklarını ve oyun yapımcılarının aksine kaliteli artistlerden yoksun olduklarını söylüyorlar.

  Bu teknoloji biraz daha geliştiğinde, gerçek artistlerin elinde muhteşem olacaktır diye düşünüyorum.

 6. Ziyaretçi

  Dolandırıcılık. Bunun yalan ve yatırımcılardan para tokatlamak amacıyla yapılan bir şey olduğunu bilmeyen kalmadı.

  Bu teknolojinin en üst seviyesi şu anda Voxelstein 3D adıyla yapılan oyun.

 7. kadir

  kesinlikle harika en gelişmiş oyunlarda bile belli bir süre sonra grafiklerde hata buluyorsunuz. her ne kadar işlem gücü artmayınca bunlar olmayacaksada arttığında poliğonla yapılamayanlar yapılabilecek fizik motoru ile beraber kütle kavramı girerse bence harika olur. buna yırtılma kırılma kıvrılma yanma patlama parçalanma efektlerinin güzelliğini düşünün. bence çok olumlu.

 8. jehuty

  Pekte açmadı beni, baya fıssss. Hatta tesselation bana bir sonraki neslin penceresini aralayacak gibi geliyor.. tesselationlu tech demoları daha yeni gördük ve oldukça iyiydi.
  Üstelik bu parçacık yapılı model sistemi çok yeni bir teknoloji olduğundan, muhtemelen optimizasyon özülrlü donanım katili olacak. Aslında potansiyeli olan bir modelleme biçmi ama pek iyi değerlendirememişler sanki. Hatta hava atmak gibi olmasın 90ların ortasında(10-11 yaşımda falan) benim aklıma gelmişti :D.. Bu teknolojiyle bi tech demo hazırlayıp cümle aleme hava atacak olsaydım eğer en azından nvidianın 3-4 yıllık “human head” modeli ölçüsünde komplex bi model gösterimi yapardım..

Bir cevap yazın