Eskiyip Sararan Bilgisayar Parçalarını İlk Günkü Rengine Döndürün

Eğer bilgisayar dünyasına erken adım atan kullanıcılardan biriyseniz mutlaka bir kenarda hala kullandığınız ama rengi sararmış ve oldukça pis görünen bir bileşene sahipsinizdir (klavye, yazıcı, kasa). Retr0bright isimli bir proje bu bileşenlere eski açık rengini kolayca geri kazandırdığını iddia ediyor.

Almanya’daki bir müze için çalışan kimyacı bilgisayar meraklısı, sararmış plastik parçaları Hidrojen Peroksit (oksijenli su) çözeltisine batırdığında daha önceden geri döndürülemez olarak bilinen sararma sürecinin yok olduğunu fark etmiş. Daha sonra yapılan denemelerde morötesi (UV) ışık veren lamba kullanıldığında bu sürecin günler yerine saatler seviyesine indiğini bulmuş.

Sararan Parçaları Retr0bright Yöntemiyle Beyazlatma

- Resimde görünen içler acısı durumdaki Commodore 64’ün yenilenen sol tarafı gerçekten inanılmaz. Bu işlemin sadece sekiz saat içinde gerçekleştirilmesiyse ayrı bir hayret konusu.

Sararan Parçaları Retr0bright Yöntemiyle Beyazlatma

- Bu yazıcının önceki ve sonraki hali arasında çok fark var

Hemen işe koyulmadan önce çamaşır suyunda ve yaraların temizlenmesinde kullanılan Hidrojen Peroksit’in yüksek yoğunluk oranında tehlikeli bir madde olduğunu hatırlatalım. Bu maddenin aynı zamanda roket yakıtı olarak da kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Bu yüzden yöntemi keşfeden Retr0bright sayfası yetkilileri ürünün satışını düşünmemişler ve kendi adlarıyla satılan ticari ürünlerle kesinlikle bir ilgileri olmadığını özellikle belirtmişler. Konuyla ilgili ayrıntılara buradan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Sararan Parçaları Retr0bright Yöntemiyle Beyazlatma Sararan Parçaları Retr0bright Yöntemiyle Beyazlatma

12 Yorum

  1. levis

    İyi güzelde bilgisayar kasası o kadar sararana kadar kullananın aklı nerdeymiş ki. Ayrıca bu yöntem biraz tehlikeli o yüzden bu konularda pek tecrübesi olmayanlara bu temizlik için özel olarak satılan temizleyici köpüğü tavsiye ederim.

  2. Yilmaz

    kaliteli bir antistatic spreyle yenisinden farksız oluyor. sadece sıkın ve akıtın. arkasındanda temiz bir bez ile silin. işte bu kadar. 10 yıl önce aldığım klima sanki 1 haftalık gibi oluyor 🙂

Bir cevap yazın