Eskiden gelen Eğlence Rüzgarı: Commodore 64 DTV

Eskiden gelen Eğlence Rüzgarı: Commodore 64 DTV

Commodore 64 (C64) 1980’lerde bulabileceğiniz en iyi oyun makinasıydı. Intellivision, Atari ve Colecovision konsollar sınırlarına dayanmışken, Commodore oyun ve bilgisayar tutkunlarının kalplerini çalmıştı. Commodore bilgisayar ve oyun konsolunun enfes bir birleşimiydi. İster gidip BASIC dilinde program yazabilir, isterse eğlence çubuğunu (joystick) kapıp saatlerce (belki günlerce) oyun oynayabilir, o günlerin en iyi bilgisayar grafiklerini izleyebilirdiniz. En iyi yanı ise ekran olarak evdeki televizyonunuzu kullanabilmesiydi. Bu işlevsellik ve kullanım kolaylığı sayesinde Commodore 64 dünya üzerinde 30 milyondan fazla satılmıştır.

Eskiden gelen Eğlence Rüzgarı: Commodore 64 DTV

Hala Commodore VIC 20’yi (C64’ün önceli) ve üzerinde oynadığım eğlenceli oyunları unutamam. Artık dışarı çıkıp eğlence aramam gerekmiyordu – eğlence oturma odamın içine gelmişti. C64 tanıtıldığında ise ailem elimdeki eski Commodore’umu hemen yenilemişti. Aynı zamanda mucize Commodore 1541 harici 5.25″ disket sürücü de almıştık. Bir ton çeken ve fırın kadar ısınan bu aygıt, yavaş Datasette’ten (Kaset yükleyici) çok daha iyiydi, hatta kafa ayarı da gerektirmiyordu! Hatta isterseniz iki katı kapasiteli, çift yüzlü 5.25″ disketler bile yaratabiliyordunuz – elbette disketin diğer yanına, doğru yere, doğru boyutta açılmış bir çentik sayesinde!

Koskocaman bir disket sürücü!

Eğer yukarıdaki giriş bölümü sizi anılarınızın caddelerinde eğlenceli bir yolculuğa çıkarabildiyse, o zaman elimizde tam da sizin istediğiniz gibi birşey var! Mammoth Oyuncak’tan arkadaşlar C64’ü külleri arasından, kutsal Anka kuşu gibi yeniden yaşama getiriyorlar. Commodore 64’ün yeniden keşfi anlamına gelen yeni C64 DTV’ye bir göz atacağız – hem de yanında gelen 30 efsane oyunla beraber!

Much smaller than before.

Bir cevap yazın