Eski Infinity Ward Çalışanları Respawn Entertainment’ta

Bundan yaklaşık iki ay önce Infinity Ward ofisi badigart kılıklı tipler tarafından kuşatılıp şirketin kurucuları Jason West ve Vince Zampella, Activision tarafından kapı dışarı edildiğinde oyun dünyası ortak bir fikir üzerinde birleşmişti: Bu Activision artık çok olmaya başladı…

Bugüne kadar yaşanan süreç ise, efsanevi Medal of Honor: Allied Assault’un arkasındaki isimlerin (2015 Inc.) kurduğu Infinity Ward’un “fiilen” kepenkleri indirmesiyle sonuçlandı. Bir başka efsanenin yaratıcısı, Call of Duty’nin… Önce Jason West ve Vince Zampella, alacakları olduğu gerekçesiyle Activisiona’a dava açtı. Bunu, Activision’ın “West ve Zampella en büyük rakibimizle gizlice anlaşarak arkamızdan iş çevirdi” iddiasıyla açtığı karşı dava izledi. Bütün bunlar olurken, Infinity Ward’un en önemli isimleri de şirketi bir bir terk etti (hatta üçer beşer).

Bugün durup geriye bir baktığımızdaysa, ortada gerçekten çok garip bir olaylar bütünü duruyor. Evet, belki tam olarak neler yaşandığını bilemiyoruz ve hiçbir zaman da öğrenemeyeceğiz. Ancak en son gelinen noktaya bakarsak, Jason West ve Vince Zampella’nın 12 Nisan’da Respawn Entertainment’ı kurup hemen akabinde EA ile anlaşması, kısa vadede alınacak kararlar gibi görünmüyor kesinlikle. Kaldı ki G4‘un dün yaptığı ve gün içerisinde güncelleyerek bugüne kadar taşıdığı enteresan haber, eski Infinity Ward çalışanlarının da birer birer Respawn Entertainment çatısı altında işe başladığını gözler önüne seriyor.

Bu isimlerden ilki Infinity Ward’ın eski baş tasarımcısı Todd Alderman. Jason ve Vince’in 2015’te de beraber çalıştığı bu isim, Respawn’da da baş tasarımcı görevine devam edecek. Todd Alderman, IW’den ayrılıp Respawn’a geçen tek isim değil elbette.

IW’de baş animatör görevinde bulunmuş Nark Grisby ve John Poul Messerly, baş çevre tasarımcısı Chris Cherubini, yazılım mühendisi Rayme Vinson, programcı John Shiring ve baş tasarımcı Mackey McCandlish, Respawn Entertainment’ta yine aynı görevlerde çalışmaya başlayacak isimler. Şirketin, 1 Mayıs’ta işbaşı yapacağı da gelen haberler arasında. Bu tarihin, Dünya İşçi Bayramı‘na denk geliyor oluşu da manidar.

Devamı gelecek mi? Elbette gelecek. Oyun dünyası olarak, Infinity Ward’ın Activision çatısı altından çıkarak Respawn Entertainment ismiyle yeniden doğuşunu izliyoruz. Bu yetenekli isimler, yapılan açıklamalara da bakılırsa, EA çatısı altında daha özgür hareket etme şansı bulacak ve kaderlerini kontrol etme yetkisine sahip olacaklar; ancak yine de bütün bu sürecin bir Hollywood senaryosu gibi kurgulanmış olduğunu izliyor olmak rahatsızlık verici.

Bir cevap yazın