Eski Anakartlara Yeni İşlemciler: Upgradeware’den Soket 370 ve Soket 423 İçin Adaptörler

Eski Anakartlara Yeni İşlemciler: Upgradeware'den Soket 370 ve Soket 423 İçin Adaptörler

Ç.N.: Bu yazıda adı geçen Upgradeware ürünleri bu yazı hazırlandığında Türkiye’de bulunmamaktaydı. Bu yüzden bu yazı sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır.

“Gelişme hiç durmayacak” – Kullanıcılara daha hızlı ve daha iyi performans veren işlemcilerin daha sık piyasaya sürülmesinin arkasında yatan sır işte tam burada! Bu gelişme her zaman memnun edici değil, çünkü pahalı yüksek teknoloji bilgisayarlar bile artık sadece birkaç ay kullanıldıktan sonra kadük oluyorlar – gayet güzel çalışmalarına rağmen.

Bir zamanlar, 90’lı yılların sonuna kadar piyasadaki sistemler çoğu uygulamayı çok yavaş çalıştırıyordu. Günümüzde ise bunun tam tersini görüyoruz. Hemen hemen tüm standart uygulamalar piyasada satılan bilgisayarların üzerinde kabul edilebilir hızlarda çalışıyorlar. Günümüzün bilgisayarlarını sadece 3D tasarım gibi alanlardaki uygulamalar terletebiliyorlar.

Trendin bu derece değişmesinin nedeni Intel ve AMD arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen kavga. Athlon Thunderbird’in piyasaya sürülmesinden beri Intel tekelini koruyabilmek için daha çok çalışmak zorunda. Aslında belki de AMD olmasaydı 2 GHz bariyerinin aşılmasını daha çok bekleyecektik.

Eğer yeni işlemciler beraberinde platform değişikliğini de getirmeseydi bu iş bizim için iyi olacaktı. Platform değişikliği Pentium II, Pentium III ve Pentium 4 işlemcilerin her birinin farklı soketler kullanması anlamına geliyor – işlemci ailelerinin kendi içlerindeki varyasyonları da hiç saymıyoruz bu arada.

Intel’in Tualatin çekirdekli (1.2 GHz ve yukarısı) Pentium III işlemcisini piyasaya sürmesi tam bir şok oldu. Çünkü bu ürün fiziksel olarak Coppermine çekirdekli eski Pentium ile aynı soketi kullanmasına rağmen iğne dizilimi biraz farklı idi. Bu yüzden bu ürünü almak isteyenler anakartlarını değiştirmek zorunda kaldılar. Aynı hikaye Soket 423 için üretilen ilk Pentium 4 piyasaya çıktığında da tekrarlandı. Intel ilk günden itibaren bu ürünün hayat çizgisinin birkaç aydan uzun olmadığını söyledi. Ve gerçekten de öyle oldu, çünkü günümüzde Soket 478 kullanan tüm Pentium 4 sistemler bir eski sürüm ile uyumsuzlar.

Upgradeware firması Soket 370 (Tualatin Öncesi) ve Soket 423 platformlar için daha uzun kullanım ömrü vaat ediyor. Firmanın adaptörü modern işlemcilerin görece eski model anakartlarda da çalışabilmelerine imkan veriyor.

Bir cevap yazın