EPoX’un yeni nForce2’si: EP-8RGA+

EPoX'un yeni nForce2'si: EP-8RGA+

Artık AMD Athlon XP işlemciler için en iyi platformun nForce2 olduğu genel kabul görürken, anakart üreticileri nForce2’li seçeneklerini genişletmeye başladılar. Bunun sonucu test merkezimize yeni nForce2 anakartlar gönderilmeye başlandı. Bunlardan biri EPoX’un yeni EP-8RGA+ modeli ve bundan sonra sırada incelemeye bekleyen üç nForce2 anakart daha var.

EPoX’un ilk nForce2 modeli olan EP-8RDA+’ı bu yazıda incelemiştik. Bu sefer karşımızda bütünleşik grafikli, yani Kuzey Köprüsü SPP değil IGP olan bir model bulunuyor. Bu yeni model dış görünüş itibarıyla EP-8RDA+’ya çok benzese de birkaç ufak farklılığı da yok değil. Bunların tümüne ilerideki sayfalarda değineceğiz. Ayrıca anakartın bütünleşik grafik performansına da bakacağız.

Test platformumuz Soltek’in birkaç gün önce test ettiğimiz 75FRN-L modelindeki ile aynı. Dolayısıyla test karşılaştırmalarımız bu anakart ile olacak. Ardından, aynı test platformunda MSI’ın K7N2G modelini test etmeyi umuyoruz.

EPoX'un yeni nForce2'si: EP-8RGA+

İlk nForce2 testimizden bu yana geçen zaman içinde Türkiye’den okur tepkilerine bakılırsa, nForce2 platformunda Asus’un A7N8X modeli ile EPoX 8RDA+ oldukça popüler anakartlar oldu. Bazı kullanıcıların her ikisinde de kilitlenme ve restart problemlerinden söz ettiğini duydum; ama konu tamamen kullanılan belleklerin kalitesi ve bellek zamanlama ayarları ile ilgili. Örneğin buradaki yazıda Asus A7N8X’in Kingston DDR333 CL2.5 bellekle DDR266 modunda 6-2-2-2 zaman ayarlarına karşı diğer anakartlardan hassas olduğunu, ama standart bellek ayarında (By SPD) sorun çıkmadığını yazmıştım. EPoX EP-8RDA+ bu ayarda sorun çıkarmamıştı. Geçen 4 aya yakın zaman içinde bu anakartı kendi sistemimde sorunsuz kullandım.

Bu sefer elimde Kingston DDR333 CL2.5 belleğin yanında Kingston PC3500 CL2 (DDR433) bellek de var. İlkini “By SPD” modunda (DDR333/CL2.5) kullanacağım; ikincisini ise DDR400/CL2 modunda. Bakalım sonuç ne olacak?

Bir cevap yazın