EPoX’un i845E ve i845G Anakartları Testte

EPoX EP-4BEAR

EPoX EP-4BEAR

Model adına bakınca insanın aklına hep “ayıcık” sözcüğü geliyor – ehem… aklınıza daha “düz” versiyonu da geliyor olabilir, kişinin niyetine bağlı. Tabii bununla ilgisi yok ve tahmin etmesi kolay: 4B, aynı saat hızındaki P4 işlemciler arasında 533 MHz modelleri 400 MHz olanlardan ayırt etmek için konan B’si ile birlikte Pentium 4B işlemciyi; E, i845E yongasetini, A anakartın ATX yapıda olduğunu (M olunca Micro-ATX), R ise RAID’i gösteriyor. EP-4BEA modelinden farkı, ATA133 destekli RAID ve bütünleşik P80P debug kartı (yani, artık başta EPoX ve MSI olmak üzere çeşitli anakartlarda görmeye başladığımız POST hata mesajı göstergesi) içermesi. Bu anakart bazı yerlerde – hatta EPoX’un birkaç sitesinin yarısında 4BEA+ olarak geçiyor, şaşırmayın; ikisi de aynı anakart.

Teknik Özellikler

Yazının sonuna doğru detaylı anakart özellikleri listesi vereceğim için, burada EPoX EP-4BEAR’daki klasik anakart özelliklerine değinmeyeceğim. Ancak “katma değer” diye tırmalayan anakart üreticileri sayesinde belki yakında standart olacak “ekstra” özelliklere değinelim. EPoX bunları yeşil, turuncu, mavi ve kırmızı ikonlarla gösteriyor.

EPoX ikonları

Yukarıdaki resimde yer alan sırayla, soldan sağa söyleyelim:

 • Ayarlanabilir CPU saat hızı
 • Ayarlanabilir CPU çekirdek voltajı
 • Ayarlanabilir AGP voltajı
 • Ayarlanabilir PCI/FSB oranı (asenkron transfer)
 • Suspend to RAM
 • Klavyeden açılma (Keyboard Power On)
 • Ağ üzerinden sistem açma (Wake On LAN)
 • Bütünleşik RAID denetçisi (HPT372 yongası, ATA133, RAID 0/1, 0+1).
 • Bütünleşik ses (6 kanal)
 • USB 2.0
 • Bütünleşik P80P debug kartı
 • Magic Health (açılışta sıcaklık, voltaj, fan devir değerlerini gösterme özelliği)
 • EZ-Boot (açılışta tek tuşla boot cihazını hızlı seçebilme özelliği)
 • Ayarlanabilir bellek voltajı (jumper’la ayar)

Anakartla birlikte ses giriş/çıkışlarına, daha önemlisi 4 USB çıkışına uygun bir kasa giriş/çıkış plakası (I/O shield) geliyor. Anakartların kasanın arkasına düşen arabirimleri, sundukları özelliklere bağlı olarak birbirini tutmadığı için, bazı anakartlarla böyle bir plaka geliyor. Bunun yanında kutudan çıkan aksesuarları sıralarsak: Bir ATA 66/100 IDE kablosu, bir floppy kablosu, bir oyun portu, HPT372 RAID yongasının sürücü disketi, Power Quest Drive Image 4.0 ve Partition Magic SE 6.0 yazılımları CD’si, tüm sürücüleri ve Norton Ghost 7.0 ve PC-Cillin 2000 yazılımlarını içeren bir CD, Ghost disk görüntüsü alma yazılımını da anlatan detaylı – ama İngilizce – bir kullanım kılavuzu (kılavuzda POST hata mesajları da sıralanmış), kılavuzun farklı dillerdeki özetini içeren bir broşür (diller arasında Türkçe yok), İngilizce RAID kullanma kılavuzu.

Peki neler eksik? Bütünleşik ses kartının anakart üzerinde S/PDIF konnektörü var; buraya uygun bir giriş/çıkış kartı eksik. USB 2.0 destekli 4 USB çıkışına ilaveten, anakart üzerinde 2 tane de opsiyonel USB konnektörü var; buna uygun çıkış plakası eksik. (Tabii 4 USB çoğu kişiye yeterli; bugünlerde standart olan ön paneli USB çıkışlı kasa alırsanız, plakaya da ihtiyaç kalmıyor.)

USB 2.0 sadece Windows 2000 ve Windows XP altında çalışıyor. Üstelik bu yazıyı yazarken sürücüsünü nereden elde edeceğiniz tam belli değil gibiydi. Top Intel’de değil Microsoft’ta kalmış gibi görünüyor; Microsoft ise bu adreste yazanlardan anlaşılacağı üzere USB 2.0 sürücüsünü henüz geliştiriyor; ayrıca sisteminizde USB 2.0 denetçisi varsa Windows Update üzerinden sürücüyü yüklüyor. Anakart üreticileri ise CD’de USB 2.0 sürücülerini vermeye başladı; EPoX’unki CD’de gelmişti; bazı anakart üreticilerinin sitesinde de var. Bu sürücüyü yüklemezseniz, USB cihaz kullanana veya Denetim Masası’na bakana kadar çalışmadığını fark etmeyebilirsiniz; çünkü Windows XP kurulumunda herhangi bir uyarı gelmiyor.

RAID için sunulan ATA133 kanallarından birine test platformumuzun ATA133 destekli diskini bağlayıp test ettim. Tek diskte transfer hızlarında bir değişiklik olmadı ama burst transfer hızı, yani bantgenişliğine bağlı olarak artabilen önbellekten okuma kapasitesi yaklaşık 72’den 82MB/sn’ye yükseldi. Ortalama erişim süresi de 14-14.5 ms civarından 13 ms’nin altına indi. Yani ATA133 bana tamamen boşunaymış gibi gelmiyor. Tabii bunlar ayaküstü alınmış sonuçlar; bu konuyu ileride RAID’li, gerçek uygulama performanslı daha detaylı bir teste bırakmak isterim.

Bir cevap yazın