EPoX’un i845E ve i845G Anakartları Testte

Giriş

İşte THG Türkiye’nin ilk yerel testiyle karşınızdayız. Hemen kısa bir ön söz söylemek gerekirse, yerel testlerimiz Türkiye piyasasında satılan veya satılması planlanan ürünleri içerecek. Bunların içinde bazen Tom’s Hardware Guide grup testlerinde incelenmiş, bizim de çevirisini yayınladığımız ürünler olabilir. Biz de bu sefer bu ürünlere ikinci bir gözle ve çok daha detaylı bakabileceğiz. Böylece o ürünle ilgili farklı kullanım deneyimlerini aktaracağız, aradaki sürede o ürün için daha güncel sürücü veya BIOS sürümleri çıkmışsa neler getirdiklerine bakacağız; mümkün olduğunca tekrara kaçmadan performans testlerini gerçekleştireceğiz. Tabii yeri düşerse, ürünler çerçevesinde firmalar ve piyasa ile ilgili bilgileri de aktaracağız.

Kısa Bir Tarihçe: EPoX, 8KHA+’dan İbaret Değil

Tayvan’ın önemli anakart üreticilerinden EPoX ile 1997 yılında, 2 yıllık bir şirketken tanıştım; henüz Türkiye’de satılmazken Hollanda’daki merkezlerinden bir anakart göndermişlerdi ama o zamanki test editörümüz pek kayda değer bulmamıştı. Yurtdışı piyasada ismi biliniyordu ama belirgin bir özelliği yoktu. Geçen zamanda yabancı sitelerde ismini her geçen gün daha fazla duyar olduk ve nihayet geçen yıl Mascom temsilciliğinde Türkiye’ye giriş yaptı. Bu aslında tam da EPoX’un çıkış yaptığı, agresif bir pazarlama ile pek çok test sitesine ürün yolladığı bir zamana denk geliyordu.

EPoX bu yakın dönemde en büyük çıkışını VIA KT266A yongasetli modeli 8KHA+ ile yaptı ama aynı sıralarda incelediğim i850 ve P4X266 anakartları da hiç fena değildi. Pek çok testçi yüksek FSB overclock değerlerine çıkan 8KHA+’ı “Editörün Seçimi” yaptı; THG’nin KT266A yongasetli 12 anakart içeren testinde ise çeşitli kategorilerde performans lideri oldu, overclock özellikleri övüldü ama THG bu testte daha stabil bulduğu iki markanın KT266A modelini daha çok öne çıkardı. Öte yandan Türkiye’de bu iki marka da yoktu ve KT266A anakartlar arasında en büyük ilgiyi yine EPoX’un 8KHA+ modeli gördü.

Stabilite şikayeti doğruydu: Denediğim iki değişik 8KHA+ da ara sıra “cold boot” (tümüyle kapalı haldeyken açılma) sırasında sorun çıkartıyordu ve ancak birkaç denemeden sonra sistem açılıyordu. Sonra, 2. IDE kanalına bağlı UDMA2 modundaki CD sürücüleri Multiword DMA olarak görme sorunu vardı. EPoX ile yazıştım; hazırladıkları BIOS güncellemelerinin bu sorunlara çözüm getirdiğini söylediler. Nihayetinde bu sorunlar tamamen giderildi ve ben de anakartı bugüne dek kendi sistemimde kullandım – THG’nin, hatta bizzat Thomas Pabst’ın birkaç testte test platformu olarak kullandığı gibi. Oldukça memnun kaldığımı ve çoğu kişiye özellikle fiyat/performansı açısından önerdiğimi belirteyim.

Aynı dönemde, EPoX’un – Intel’in VIA’ya açtığı ve hala devam eden dava nedeniyle – ön plana çıkarılmayan VIA P4X266 DDR yongasetli anakartını da test ettim ve i850 platformuna çok yaklaşan performansı ve kalitesiyle bu da epey beğendiğim bir anakart oldu. İnceleme fırsatı bulamadığım KT133A yongasetli modeli 8KTA3’ün de çok tutulduğunu biliyorum. Ancak bu kadarı EPoX’un Türkiye’de belki yeterince tanınmasını sağlamadı – üstelik bunu piyasada ismi daha çok anılan bazı markalardan daha çok hak etmesine ve nispeten uygun fiyatlı olmasına karşın.

Belki de EPoX asıl çıkışını yeni Intel yongasetlerine sahip modelleri ile yapacak. Ama bunu henüz bilmiyoruz; nasıl anakartlar oldukları testimizin sonunda ortaya çıkacak.

Bu arada, dünya ve Türkiye’de anakart piyasasının ve markaların konumu ile ilgili bilgi almak isterseniz Anakart Piyasası Üzerine Notlar başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Ayrıca yazarımız Omid Rahmat ve Lars Weinand’ın Computex Taipei 2002 fuarından bildirdikleri, özellikle anakart piyasasının nereye gittiği hakkında çok detaylı bilgiler içeriyor. Bu yazıları aşağıdaki adreslerde bulabilirsiniz:

Computex 2002 – Kanlı Savaş Başladı

Computex’te İkinci Gün – Ortalık Toz Duman

Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

Computex 4. Gün – AMD ile Dans

Bir cevap yazın