EPoX’un 865 ve 875 Anakartları

EPoX'un 865 ve 875 Anakartları

Günümüzün gözdesi Intel 865 yongasetli anakartlar: Çift kanal DDR400 ile yüksek performans sunuyorlar; seri halinde HyperThreading özelliği içeren yeni nesil FSB800 P4 işlemcileri destekliyorlar; Güney Köprüsünde Seri ATA’yı bütünleşik olarak destekliyor; bazılarının güney köprüsünde RAID özelliği bütünleşik geliyor; bazılarının Kuzey Köprüsünde (tam da bu yüzden) sisteme az yük bindiren CSA teknolojili Gigabit Ethernet var; hemen hemen hepsi bol özellik içeriyorlar; 865 ilk kez Intel platformunda 8X AGP desteğini masaüstü PC’lere taşıyor. Ayrıca, yeni bir platform olduğu, Intel’in 2 yıldır ilk kez yenilediği bir çekirdeğe sahip Pentium 4’leri çalıştırabildiği için bugün için en uzun ömürlü olacak platform gibi duruyor.

Ancak yeni yongasetleri cephesinde her şey güllük gülistanlık değil – en azından şimdilik. Stabilitesi ile ün yapmış Intel cephesinde, yeni bir belleğe geçiş her zaman pürüzsüz yürümemiştir. Bu yüzden Intel işleri sıkı tutmuş, bellek kullanımını yongasetinin sınırlamaları içinde tutmaya çalışmıştır. Bu yüzden 845 yongasetinin ilk versiyonları resmi olarak DDR333 desteklemez ama bildiğiniz gibi anakart üreticileri bu desteği sundular. Resmi DDR333 desteği ise 845 serisinin sonuncusu olan 845P ile geldi. Bunlarda da DDR333 desteği sadece 533 MHz FSB’ye sahip P4 işlemciler kullanıldığında geçerliydi.

Şimdi yeni yongasetleriyle yeni ve zorlayıcı bir bellek arabirimi geliyor: Çift kanal DDR400. İşte bu noktada birtakım sorunlar gözlenmeye başlandı. Bu sorunları PC Labs sitesinin incelemelerinde de görüyorsunuz. Bellek sorunları şu şekilde:

  • Bazı 865/875 anakartlar bazı belleklerle hiç açılmıyor.
  • Bazı anakartlar kullanılan belleğin desteklediği zamanlamalarla değil daha yüksek zamanlamalarla açılabiliyor.
  • Bazılarında DDR400 belleğin DDR333 (FSB800 P4 ile aslında DDR320) olarak çalıştırılması gerekiyor.
  • Bazılarında bu sorunlar yaşanıyor ama BIOS terfisi ile giderilebiliyor.
  • Bazı sistemlerin düzgün açılıp düzgün çalışacağı bellek zamanlamaları bulunsa bile, zorlayıcı testlerde sistem göçmelerinin nedeni yine bu bellek sorunu. Bir not olarak: Belleğin/anakartın stabil çalışmadığı bellek zamanlaması ayarlarında Windows kurulumunda da çeşitli sorunlar (örneğin bir dosyanın bulunamaması gibi) çıkabiliyor.
  • Sistem bellek zamanlamaları artırılarak sıfır sorunla çalıştırılabilse bile, bu da doğal olarak performansın – marjinal bir seviyede de olsa – düşmesine yol açıyor.

865/875 platformunun önerilmesinin nedenlerinden biri, çift kanal DDR400 belleğin bu platformu diğerlerinden daha performanslı kılması. Yani DDR400 bellek istenen zamanlamalarla kullanılamıyorsa bu platform cazibesinin bir kısmını yitiriyor.

Biz bu testte Kingston’un overclockçular için üretilmiş PC3500 (yani DDR434) standardındaki HyperX belleğini DDR400 olarak kullanacağız. Bu bellek Kingston verilerine göre DDR400 modunda 6-2-2-2 (CL2) zamanlamaları destekliyor. Ancak durum anakartına göre değişiklik gösterebiliyor. Ne yazık ki elimizde deneyebileceğimiz farklı bir bellek yok. Markalı belleklerin Türkiye temsilcileri bize DDR400 modüllerini gönderirlerse onları da testlerimizde deneriz. Ancak bu aşamada, Türkiye’deki en yaygın markalı bellek olan, dünyada da çok hatırı sayılır bir yeri bulunan Kingston’ı baz almaya devam edeceğiz. Bir anakart bu bellekle uyumsuzsa Türkiye’de çok baş ağrıtacak demektir.

EPoX'un 865 ve 875 Anakartları

Bir cevap yazın