Engel Tanımayan Kartlar: Sapphire X1900 GT ve X1950 XTX

“Ne kadar ekmek o kadar köfte” deyimi gerçekten ekran kartı pazarına uyuyor. Dolayısı ile müşteriler daha fazla para ödediklerinde, daha fazla başarım umuyorlar. Ucuz ekran kartları ile düşük görüntü detayları ve çözünürlükle “yüksek kare hızı” uman kesimi bir tarafa koyarsak, oyun meraklılarının amacı en iyisine sahip olmaktır. Bu arada, HD (High-Definition / Yüksek Tanımlı) film bağımlıları da yüksek çözünürlüklü ve akıcı bir görüntü için en uygun ekran kartının peşindeler. Ne demişler “bu bir kalite meselesi!”

EVGA’nın süper hızaşırtmalı ekran kartı 7600GT karşılaştırma testlerinde boy göstermeye başladığı sırada Sapphire yüksek başarımı hedefleyen oyuncular için X1950XTX ve X1950GT’yi teknoloji mağazalarına gönderdi. Şimdi bu yeni ürünlerin yüksek çözünürlük ve görüntü ayrıntılarında ne gibi sonuçlar elde ettiğine bakalım.

Markanın Ne Olduğu Önemli mi?

Piyasada yeni modellerin üretilmesine yönelik yoğun talep ATI’nin çoğu üretim ortağını alelacele referans PCB (Baskı Devre) tasarımlarını kullanmaya zorladı. Fakat kartların yapısı pek değişmese de zaman zaman bazı firmalar, üst sınıf ürünler için hızaşırtma uygulamak, bazen referans tasarımlardan biraz daha farklı tasarımlar gerçekleştirmek, yeni donatılar eklemek ve hatta indirimlere gitmek suretiyle birtakım değişiklikler yapabiliyorlar.

Engel Tanımayan Kartlar: Sapphire X1900 GT ve X1950 XTX

Yerel satış merkezleri için rengârenk bir kutu tercih sebebi olabilir, fakat oyun meraklıları sadece bu kutunun içindekilerle ilgilenir. Sapphire’nin 36 adet noktacık tarayıcısına (pixel shader) ve 575 MHz çekirdek hızına sahip X1900GT’sinde bize göre en dikkat çeken şey, ATI’nin modası geçmek üzere olan, düşük hızda çalışan grafik yongaları için özel olarak tasarlanmış fanı idi (oldukça sessiz çalışıyor). Onun harika bir biçimde soğutulan X1950XTX kod adlı arkadaşı da referans tasarıma uygun üretilmiş. Bu kartın soğutucusunun büyük bakır ısı dağıtıcıları ve boruları, 48 adet noktacık tarayıcısına sahip olan ve 650 MHz’lik bir hızla çalışan canavarı büyük bir itinayla serinletiyor.

Engel Tanımayan Kartlar: Sapphire X1900 GT ve X1950 XTX

Sapphire’nin X1900GT ve X1950XTX kartlarının ikisi de AVIVO ve VIVO’yu destekliyor. AVIVO ve VIVO kulağa benzer gelen terimler olabilir ama aslında asla birbirine karıştırılmaması gerekiyor. AVIVO, ATI’nin en yeni video kalitesi teknolojilerini ve aynı isme sahip donanım destekli video dönüştürücü yazılımını da kapsarken, VIVO sadece Video IN/Video OUT anlamına geliyor. Günümüzün çoğu ekran kartı TV-Çıkışı (Video çıkışı) desteklemekle beraber sadece bu kartlar gibi özel ürünler TV-girişi de destekliyor. ATI’nin Rage Theater yongası Windows XP’de bulunan bir yazılımla (Windows Movie Maker) ya da başka bir üçüncü parti programla veya büyük ihtimalle ATI Multimedia merkezini kullanarak (Eğer Lisanslı MMC ürününü de yüklediyseniz) bilgisayara kaydedilen videoları çözümleyebiliyor.

Sapphire’nin paketlerinin ikisinden de kullanım kılavuzu, sürücü CD’si, Cyberlink PowerDVD’nin sınırlı bir sürümü, Cyberlink PowerDirector 4’un deneme paketi, dört iğneli Molex güç bağlantısını altı iğneli PCI-Express ek güç bağlantısına dönüştüren bağlantı birimi, Video Giriş/Video Çıkış ayırıcı kablosu (S-Video ve Composite Video’yu destekliyor), harici video bağlantı ayırıcısı (break-out splitter), S-Video kablosu, Composite Video kablosu ve iki adet DVI-I / VGA dönüştürücü bileşeni çıkıyor.

Engel Tanımayan Kartlar: Sapphire X1900 GT ve X1950 XTX

X1900GT size dört adet deneme sürümü oyun ve bu oyunların tam sürümlerinden seçeceğiniz herhangi bir tanesine sahip olabilmeniz için gerekli olan bir kupon sunarken, X1950XTX The DaVinci Code (DaVinci’nin Şifresi) adlı PC-DVD oyunuyla beraber geliyor. X1900GT’nin oyun paketinde şu oyunlar bulunuyor: Brother In Arms: Road to Hill 30, Prince of Persia: Warrior Within, Richard Burns Rally ve Tony Hawk’s Underground 2.

Hediye ettiği hoş donatı paketi ve bedava oyunlarından ziyade Sapphire diğer ATI ortaklarıyla özellikle fiyat konusunda yarışıyor. X1900GT için 200 Dolar ve X1950XTX için 450 Dolardan başlayan fiyatları ile Sapphire internet üzerinden satın alınması en mantıklı markalardan biri konumunda bulunuyor.

Bir cevap yazın