Enerji Verimliliği: AMD, Intel’e Karşı

Enerji Verimliliği: AMD, Intel'e Karşı

Intel birkaç sene boyunca kendi işlemcilerinin enerji gereksinimlerini düşük tutmayı bir türlü başaramamıştı. Bunun en büyük örneklerini 90 nm’lik Pentium 4 Prescott serisi işlemcilerin tasarımında bulabiliriz. Üstelik Intel o dönemlerde günü kurtarmanın telaşı içinde olduğundan ürünlerine güç tüketimi ile alakalı hep az sayıda özellikler eklemişti.

Enerji Verimliliği: AMD, Intel'e Karşı

Diğer taraftan AMD “yeşil enerji” alanında 2003 senesinde çıkartmış olduğu Athlon 64 serisi işlemcilerine Cool-and-Quiet işlevini ekleyerek Intel’i baya geride bırakmıştı. Bununla beraber Intel bundan tam 9 ay önce Core 2 işlemcilerini piyasaya sürdü ve her şey bir anda tersine döndü. Conroe kod adlı yeni mikromimariye sahip işlemciler öncellerinden çok daha az güç harcıyorlardı. Dolayısıyla bugün Core 2 serisi hala çok verimli olarak kabul ediliyor.

Bunun yanında Core 2 çok verimli bir işlemci mimarisi olsa ve önbelleğin kullanılmayan alanlarını devre dışı bırakmak gibi oldukça akıllı güç yönetimi özellikleri bulunsa da boştayken gene de 24 Watt güç harcamaktan geri durmuyor. Sonuç olarak Intel’in masaüstü işlemcileri bu alanda AMD’nin sunduklarından hala bir adım gerideler.

Enerji Verimliliği: AMD, Intel'e Karşı

Intel bu sorunun farkında olduğunu göstermek için yeni aşamalı (stepping) Core 2 işlemcilerini duyurdu. Ünlü yonga üreticisinin dediğine bakılırsa yeni L2 aşamalı işlemciler boşta en fazla 12 Watt güç çekecekler (bir önceki aşamaya sahip işlemcilerin kullandığı gücün tam yarısı).

Yalnız bugüne kadar bu yeni aşamalı işlemciler Core 2 serisinin yalnızca giriş seviyesi modellerini kapsayabildi. Öyle görünüyor ki daha büyük ve güçlü modellere yeni enerji tasarrufu özelliklerini eklemek oldukça zor.

Bu makalemizde Intel’in yeni L2 aşamasının güç tüketimini ölçeceğiz ve elde ettiğimiz sonuçları şu an piyasada bulunan diğer Intel ve AMD işlemcilerle karşılaştıracağız.

Bu karşılaştırmayı daha kolay anlaşılır hale getirmek amacıyla olabildiğince çok alanda ölçümler yaptık ve sonuçları kapsamlı listeler halinde grafiklere döktük. İşte aşağıda deneyini gerçekleştirdiğimiz kıstaslar:

  • Enerji Verimliliği
  • Toplam Güç Tüketimi
  • Enerji Maliyeti
  • İşlemci fiyat/güç Tüketimi Oranı
  • Doğru Anakart

Değişik görevlerde kullanılacak en iyi işlemcinin hangisi olduğunu belirlemek amacıyla tüm bu ölçümleri büro işleri, yüksek başarım/oyun ve internet amaçlı PC’ler gibi işlemcinin farklı yüklenme durumlarını göz önüne alarak gerçekleştirdik.

Yani sonuçta düşük güç tüketimli bir CPU satın almanın kendisine verilen parayı hak edip etmeyeceğini görmek istedik.

1 Yorum

  1. yolgezer

    cod 1 ve 2 de amd 3000 bile 140 fps ustunde calisir. tablolar nasil hangi sisteme gore duzenlenmis? iste bu tarafli tablolariniz yuzunden amd batti cok guzel oldu degil mi?

Bir cevap yazın