Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 2

Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 2

Enerji tasarrufu rehberinin birinci bölümünde bazı bileşenlerin sistem boştayken ve yük altındayken ne kadar güç tükettiklerini inceledik ve sistemin hazırda var olan güç tasarrufu özelliklerini kullanarak nasıl daha az enerji tüketilebileceği üzerinde durduk. İkinci bölümde üzerinde düşünebileceğimiz daha fazla deney sonucuna sahip olacağız. Örneğin, bellek hızı ve gerilimi, ekran kartının hangi nesil olduğu, sabit disk hızı ve biçim etmeni ve hatta ek genişleme kartlarının güç tüketiminde ne kadar etkili olduğu?

Birinci bölümde de değindiğim üzere güç tasarrufu yapmak başlı başına pek çok kullanıcı için önemli değildir. Enerji açısından verimli bir sistemle verimli olmayan bir sistem arasındaki farkın elektrik faturasına yansıması o kadar da önemli sonuçlar doğurmuyor (en azından şimdilik). Hatta son derece verimli bir bilgisayar elde etmek için yapacağınız yatırım size geri dönmeyebilir çünkü elektrik faturasından edeceğiniz tasarruf alacağınız parçalara harcadığınız parayı karşılamayabilir. Yine de bir bilgisayar olabildiğince verimli olmalıdır çünkü düşük güç tüketimi soğutma işini daha kolay çözmenizi ve sonuç olarak daha az gürültülü bir sistemle çalışmanızı sağlar.

Peki, güç tüketimi söz konusu olduğunda ilk anda aklınıza gelmeyen sistem bileşenleri nedir? Pek çok bilgisayar 128 bit çift kanal kipini etkin hale getirmek için iki adet bellek birimine sahiptir. İki bellek kullanmak işimize gelir çünkü veriyolu genişliği teorik olarak iki katına çıkar. Düşen DRAM fiyatları bellek yükseltmesi yapacaklar için iki farklı yol sunar: Eğer anakartınızın boş bellek yuvası varsa iki adet daha bellek birimi ekleyebilirsiniz veya elinizdeki bellekleri daha yüksek kapasiteli olanlarla değiştirebilirsiniz. İki yerine dört bellek birimine sahip olmak sadece elektrik tüketimini artırmaz aynı zamanda zamanlama değerlerine ve dolayısıyla başarıma da etki eder.

Sabit diskler, kullanıcılar tarafından kara bir kutu olarak görülen bir başka bileşendir. Bu parça belirli bir miktarda veriyi depolar ve belirli bir hızda döner. Bu yazıda 10,000 RPM’lik bir sürücüyü iki adet 7,200 RPM sürücüyle (iki ve dört plakalı) karşılaştırmaya karar verdik ve bir de ne kadar güç tasarrufu sağlandığını görmek için 2.5″ taşınabilir sabit disk modeli ekledik.

Son olarak farklı nesillere sahip ekran kartlarının güç tüketimi değerlerini merak ettik ve orta-üst seviye 2006, 2005 ve 2004 model ekran kartlarını karşılaştırdık.

Bir cevap yazın