Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 1

İki Ölçü: Sistem Boştayken Ve Tam Yük Altında Çekilen Güç

İki Ölçü: Sistem Boştayken Ve Tam Yük Altında Çekilen Güç

Dizüstü bilgisayarların enerji tüketimi genellikle 20 – 50 W (bazı masaüstünden aktarılan ürünler 80 W’ye kadar çıkabiliyor) arasında değişirken masaüstü bilgisayarlar 60 – 600 W arasında değişebiliyor. Pek çok bilgisayar yeni bileşenlerle sistem boştayken 60 – 80 W arasında güç tüketirken karmaşık işlemler yapıldığında 100 – 150 W enerji tüketebiliyor. Yaptığımız gözlemlere göre günümüzün Athlon 64 X2 işlemcileri sistem boştayken son derece az güç tüketimi yaparken, Intel Core 2 Duo, yüksek iş yükünde Athlon’a göre sadece hızlı değil aynı zamanda daha verimli. Yüksek işlemci yükü oranlarına sadece bileşenlerinizi gerçekten zorlayan uygulamalar kullandığınızda ulaşabilirsiniz bu yüzden en yüksek değer genelde ortalama ve en düşük değerden daha az önemlidir (tabi gerçekten sisteme yüklenen bir kullanıcı değilseniz). Kullanıcılar çalışma zamanlarının büyük kısmını e-posta, yazı belgeleri, hesap tabloları veya Powerpoint sunumlarıyla geçirirler ve büyük ihtimalle işlemcilerini %30-40 yük altında tutarlar ortalama kullanım ise %20’nin altındadır.

Diğer taraftan yüksek güç gerektiren 3B oyunlar, yaratımlama (rendering), ses veya video kodlama işleri ya da bilimsel uygulamalar işlerini mümkün olduğunca çabuk bitirebilmek veya daha fazla kare hızı sağlayabilmek için sistem kaynaklarını sonuna kadar kullanırlar. Çoğu kullanıcı bilgisayarları etkin bir şekilde çalışırken artan gürültüyü ve soğutma gereksinimini normal karşılar.

Her ne kadar AMD ve Intel 65 W sınırının altında kalan orta seviye işlemciler üretmeye odaklansa da AMD/ATI ve Nvidia gibi üreticilerin hala yapması gereken iyileştirmeler var. Özellikle de ileri seviye grafik canavarları AMD/ATI Radeon HD2900 ve Nvidia GeForce 8800 gibi modeller ortalama seviye olan rakiplerine göre çok daha fazla güç tüketirler. 3B işler yaparken bu durum normaldir ve benim de bu konuda bir itirazım olamaz ancak benim söylemeye çalıştığım şey GPU boştayken Windows ortamında da aynı durumun söz konusu olduğu: Bu yazının ekran kartı bölümünde göreceğiniz üzere GeForce 8800 GTX ve Radeon HD2900XT ekran kartları ortalama seviyeye yönelik GeForce 8600 GTS ve Radeon X190XT’ye göre 40 W’dan fazla güç tüketimi yapıyorlar. Açık bir şekilde daha yapılacak çok şey var.

Bir cevap yazın