Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 1

Enerji Tasarrufu Yapmak Akıllıca

Enerji tasarrufu tabi ki çevresel anlamda önemli bir konu. Enerji fiyatları genelde alış veriş yaparken kararlarımız üzerinde pek etkili olmuyor.

Ayrıca elektriksel direnç, elektrik enerjisini doğrudan kullanılmayan ısıya dönüştürüyor ve daha iyi soğutma yapılması gerekiyor. Bu da bilgisayarınızın daha pahalı olmasına yol açıyor çünkü ısı iletkenliği yüksek malzemeden yapılmış veya sıvı destekli pahalı soğutucular almak zorunda kalıyorsunuz. Ya da yeterli yatırımı yapacak paranız yoksa bilgisayarınız en sonunda fan gürültüsünden başka bir şarkısı olmayan bir müzik kutusuna dönüşüyor. Ek olarak ısı, bazı bileşenlerin ömrü üzerinde doğrudan bir etkiye sahip. Sabit diskler genelde beş yıllık bir çalışma ömrü için tasarlanmışlardır ancak tanımlanan en yüksek sıcaklıklara yakın koşullarda uzun süre çalışmak kullanılabilir ömürlerini önemli ölçüde azaltır. Silikon parçalar veya gerilim düzenleyiciler de artan sıcaklıktan kötü anlamda etkilenirler. Her durumda parçaların kullanılabilir ömrü üzerinde bir tahmin yapmak çok zor.

Yüksek ısı yayan bilgisayarlar elektrik faturanıza da kötü etki yapabilirler çünkü sadece bileşenleri soğutmak zorunda kalmazsınız aynı zamanda bilgisayarınızın içinde bulunduğu odayı da soğutmanız gerekebilir. 400+ W gücünde ileri seviye bir oyun bilgisayarı bütün odayı ısıtacak kadar güçlüdür. Her ne kadar Doğu illerimizde oturan kullanıcılar soğuk kış günlerinde bu durumdan rahatsızlık duymasalar da daha sıcak yerlerde oturan kullanıcılar klimayı açmakta bir an için tereddüt etmeyeceklerdir. Bu da artan elektrik faturası anlamına geliyor. Bu durum birden fazla bilgisayarın kullanıldığı veri merkezlerinde (data center) her geçen gün daha da önemli bir hale gelmektedir.

Eminim bir bilgisayar olabildiğince verimli olmalıdır dediğimde kimse buna karşı çıkmayacaktır. İster dizüstü ister masaüstü olsun ben bilgisayarların gereğinden fazla enerji kullanmasını istemiyorum çünkü…

  • Masamın altında bir fırın olması hoşuma gitmiyor
  • Bilgisayar çok fazla iş yapmazken artan sıcaklık yüzünden fanların çalışarak gürültü çıkarması beni rahatsız ediyor
  • Soğutma çözümlerine ana bileşenlere harcayacağım paradan ayırmak işime gelmiyor. İşlemciye, ekran kartına veya sistem belleğine para harcasam daha iyi olmaz mı!
  • Transistör etkinliğini ve saat hızını iş yüküne göre denetleyen teknolojiler mevcut neden onları kullanmayayım?

Bir cevap yazın