Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 1

Enerji Tasarrufu Rehberi: Bölüm 1

Sadece başarım deneylerinin dikkate alındığı günler geride kaldı. AMD ve Intel işlemciler ilk kez Gigahertz sınırını geçtiklerinde (şu anda hızlar 4 GHz seviyesine doğru yaklaşıyor) güç tüketimi ve daha az güç tüketimi yapan işlemciler bulunsa da Intel’in çift çekirdekli işlemcilerinde de NetBurst mimarisini kullanmaya devam etme kararı güç tüketimini daha da büyük boyutlara taşıdı. Ancak Core 2 işlemci ailesinin gelişi her şeyi alt üstü etti çünkü Core 2 yarıdan daha az bir enerji tüketimiyle daha fazla başarım sunabiliyordu. Biz bunun da yeterli olmayacağını düşünüyoruz çünkü güç tasarrufu yapabileceğiniz bileşenler sadece işlemcilerle sınırlı değil.

Elektrik devrelerindeki direnç ısı üretir. Bu durum birkaç yüz milyon transistör içeren merkezi işlemciler veya çok daha az bileşene sahip olan ses işlemcileri için de aynıdır. Güçlü bir çokluortam bilgisayarı en azından dört karmaşık silikon bileşen içerir: İşlemci, ekran kartı ve iki yongaseti bileşeni. Buna bellekleri ve gerilim düzenleyicileri (voltage regulator), ağ ve ses bileşenlerini, Firewire ve ek depolama denetleyicilerini eklersek toplamda 30 – 70 farklı yonganın bir arada çalıştığını ve hepsinin de güç tüketerek ısı yaydığını görürüz. Transistörlerin yapısının küçültülmesi çalışma gerilimini düşürür bu sayede elektrik direnci düşer ve bileşenler daha az ısı yayar.

Bu yöntem enerji tasarrufu yapmak için kullanılan geleneksel bir yöntemdir ancak daha çok saat hızlarını artırmak veya daha fazla transistörü bir araya getirebilmek için de kullanılabilir. Daha fazla transistör sayısının ısı yayımını artıracağı kesin ayrıca transistör sayılarının da gün geçtikçe arttığı ortada. Bu konuya önlem olarak AMD ve Intel’in gelecek nesil çoklu-çekirdekli işlemcileri sadece kullanılmayan transistörleri kapatmakla kalmayacak aynı zamanda dinamik olarak kullanılmayan bütün çekirdekleri tamamen kapatabilecekler. Ayrıca büyük ihtimalle tek iş-parçaları süreçleri hızlandırabilmek için tek bir çekirdeği hızlandırabilecekler (Örneğin Intel EDAT – Enhanced Dynamic Acceleration Technology 45 nm Wolfdale ve Yorkfield işlemcilerde hayata geçirilecek). Günümüzdeki işlemcilerin büyük bir kısmının iş yüküne göre işlemci çekirdeği hızını değiştirebildiğini düşünürsek bir sonraki adımın bu olması mantıklı geliyor.

Peki, diğer bileşenlerde durum nedir? Ekran kartları işlemcilerden daha fazla ısınmıyor mu? Sabit disklerin güç tüketimi ne kadar? Bellekler çok fazla güç tüketir mi? İki yerine dört bellek birimi kullanılınca güç tüketiminde önemli bir fark oluşur mu? Kullanılmayan anakart özelliklerini kapatsam ne olur? Deney merkezimize giriyoruz ve bu sorulara tek tek cevap arıyoruz.

Bir cevap yazın