Enerji Savaşları: Athlon 64 ve Atom

Enerji Savaşları: Athlon 64 ve Atom

Atom işlemcileri geliştirmekle Intel son derece az enerji tüketen yepyeni bir işlemci tasarımı getirmiş oldu. AMD’nin buna cevap vermesi gerekiyordu ve bunu Athlon 64’ü yavaşlatarak yaptı, K8 mikro mimarisinin olabilecek en düşük hıza (1 GHz) sahip üyesini duyurdu. 0.90 Volt çekirdek gerilimine sahip olan Athlon 64 2000+ sadece 8 Watt güç tüketiyor. Eğer 8 Watt kullanan Athlon 64’ü 780G yongasetli bir anakarta takarsanız sistemin toplam güç tüketimi bizim hesaplarımıza göre Intel’in masaüstü Atom işlemcisinden daha düşük oluyor. Çekirdek gerilimini herhangi bir sorun yaşamadan %11 civarında azaltmayı başardık ve güç ölçerimiz daha düşük değerler ölçtü. İşin güzel tarafı Athlon 64 2000+ işlemcisi Intel’in Atom modelinin tersine anakartla tümleşik değil yani bu işlemciyi AM2 veya AM2+ soketi olan herhangi bir anakarta takabiliyorsunuz.

Enerji Savaşları: Athlon 64 ve Atom

1.6 GHz hızında çalışan Intel Atom işlemciyle karşılaştırıldığında 1 GHz hızında çalışan Athlon 64 2000+ %60 daha düşük saat hızına sahip. Buna rağmen daha verimli olan K8 mimarisi sayesinde Athlon 64, Atom işlemciyi çeşitli alanlarda yenmeyi başarıyor. Ek olarak bütün sistemin enerji tüketimi daha düşük oluyor ve en önemlisi de bu.

AMD Sempron LE-1100 ‘ü de 1 GHz hızında 0.90 Volt gerilimle çalıştırmayı denedik ancak sistem kararsızlığı yüzünden sürekli çakılmalarla karşılaştık. Ya Athlon 64 2000+ özel seçilmişti ya da farklı bir üretim sürecinden geçiriliyor. Ancak AMD Athlon 64 2000+ işlemcinin üretilmesi Atom işlemciye göre ciddi oranda daha pahalı çünkü Intel enerji tasarruflu modelinin üretim masraflarını en az olacak şekilde tasarlamıştı.

Enerji Savaşları: Athlon 64 ve Atom

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın