En Sade, En Kaliteli ve En Dayanıklı Klavyelerden Biri: Das Keyboard Ultimate

İnsanların bir sistem toplarken üç bileşenin kalitesinden ödün vermemesi gerekir: Ekran, klavye ve fare. Çünkü bu parçaları sisteminizi yeniledikten sonra da kullanırsınız.

Piyasada bir yığın klavye modeli var fakat bunlardan yalnızca birkaç tanesinin gerçekten kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu klavyenin düğmelerinin üstündeki karakterler zamanla siliniyor ve bu düğmelerden bazıları düzgün basmamaya başlıyor. Bunun sebebi klavyenin düğmelerinin tasarımının veya kullanılan malzemenin kötü olmasına dayanır. Bilgisayarla iletişiminiz yalnızca klavye ve fare ile gerçekleşebildiğinden ne satın aldığınızı bilmeniz önemlidir.

Eğer biz editörler gibi gün boyu klavyenize on binlerce kez dokunmanız gerekiyorsa gerçekten sağlam bir şeye ihtiyacınız var. Sıkı oyuncular için de bu dediklerimiz geçerli. İşte o yüzden size Das Keyboard’ı şiddetle öneriyoruz.

Das Keyboard Ultimate

Das Keyboard Ultimate’i önerdik çünkü yüksek kaliteli, dayanıklı ve son derece sade bir klavye. Fark ettiyseniz düğmelerin üstünde hiçbir şey yazmıyor, tamamen boş. Eğer on parmak yazı yazmaya alışkın değilseniz zorluk çekebilirsiniz. Sonuçta bu özellikle işi yazı yazmak olanların genellikle tercih ettiği bir klavye. Das, Ultimate’in tam karakterli standart sürümünü de hazırlıyor fakat biz boş olanını kullanmayı yeğliyoruz. Böylece karakterlerin zamanla silinmesi gibi bir sorun olmuyor.

Das’ın ürettiği klavyeleri bu kadar pahalı yapan etmen oldukça kaliteli olmaları. Düğmelere ilk kez basışınızdan itibaren farkı fark ediyorsunuz. Düğmelerden gelen tık sesi klavyeye bir daktilo havası da katıyor. Bir kere denemeden bu klavyeyi kullanmanın ne kadar zevkli olduğunu size buradan anlatamayız.

Üzerinde ne programlanabilir onlarca düğme ne de LCD göstergeler mevcut. Sadece ne gerekiyorsa o var diyebiliriz. Fiyatı 129 Dolar ama uzun yıllar boyu sizi yarı yolda bırakmaz.

Detaylı özelliklerini ve başarımını öğrenmek isteyenler Ars Technica’nın inceleme yazısını okuyabilirler.   

Bir cevap yazın