En Korkunç Kâbusunuz: Kötü Niyetli Yazılımlar

Meraklı gözler kişisel bilgilerinize bakıyor olabilir

Meraklı gözler kişisel bilgilerinize bakıyor olabilir

Rahatsız edici reklâm ve casus yazılımlar gibi kötü amaçlı programlar bilgisayar kullanıcılarını en çok tedirgin eden günlük sorunların başında geliyor. Bu zararlı uygulamalar güvenli bilgi ortamını temelinden sarsarak kişisel bilgilerinizi tehlikeye atıyor, gizliliği ortadan kaldırıyor ve bir takım ajansal taktiklerle güvenli uçlar arasındaki bilgi akışına girmeye çalışıyor. Bu tür yazılımlar genellikle kullanıcının bilgisi olmadan sisteme yerleşiyor hatta fark edildiklerinde bile sistemden silinmeleri gerçekten zor olabiliyor. Fark edilir başarım düşüşleri, rasgele değişen kişisel bilgiler ve nereden geldiğini bilmediğiniz araç çubukları veya reklâmlar, büyük ihtimalle bir casus yazılım istilası altında olduğunuzu gösterir. Casus yazılımlar veya diğer kötü amaçlı uygulamalar daha az fark edilir, gizli görevler de yerine getirebiliyorlar. Yakalanma ihtimallerini daha da azaltmak için izlerini işletim sisteminin derinliklerinde kaybettirebiliyorlar.

Sistem başarımında yaşanan değişiklikler bu tür yazılımları yakalamanın en kolay yöntemi çünkü teknik bir bilgiye sahip olmayan kullanıcılar bile her gün kullandıkları sistemin eskisinden daha yavaş çalıştığını söyleyebilirler. Eğer başarım açısından herhangi bir sorun yoksa sisteminiz internete bağlı olmadığı durumlarda bile karşınıza çıkan reklâm pencereleri kötüye gidişin habercisi olabilir. Değişen uygulama ayarları veya nereden geldiği belli olmayan yeni özellikler, görev yöneticisinde normal olmayan isimler (bazen onlarca görev aynı anda açık olur) veya eskiden sözünüzü dinleyen programların artık kontrol edilememesi gibi durumlar genellikle acil müdahale gerektirir. Bu tür kötü niyetli yazılımların sisteminize bulaşmış olması ciddi sonuçlar doğurabilir, daha da kötüsü pek çok kullanıcı durumun ne kadar ciddi olabileceğini aklına getirmez ve sanki işler yolundaymış gibi hiç bir önlem almadan sistemlerini kullanmaya devam ederler.

Kötü niyetli yazılımlardan kaynaklanan sorunların çözümü için konuyla ilgili bazı kelimeleri öğrenmeniz gerekebilir. Yazının devamında başlıca kötü niyetli yazılımları tanımlamaya çalışacağız ve ortalama bir kullanıcın bunları fark edip temizleyebilmesi için bilmesi gerekenleri anlatacağız.

Bir cevap yazın