En İyi Orta Seviye İşlemci Hangisi

Performans Kralı: Intel Core 2 Duo

Core 2 Duo işlemciler Intel’in Core mimarisini temel alır, bu sayede çok düşük güç tüketiminde yüksek başarım elde edilir. Oyun Bitti? Core 2 Duo, Athlon 64’ü Yere Seriyor adlı makalemizde Core’un mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Intel Core 2 Duo E6400

Performans Kralı: Intel Core 2 Duo

E6400 işlemcisi 2.13GHz’te çalışır, içerisinde 2MB’lık L2 bellek ve arabirimler arası hızı 266MHz’tır (biz bunu FSB 1066 olarak biliriz). 1000 adet işlemci için biçilen fiyatı yaklaşık 183 $ ve bu orta-yüksek düzey bir işlemci için iyi bir fiyat sayılır. Biz bu işlemciyi seçtik çünkü AMD’nin Athlon 64X2 5600+ işlemcisinin 183 $’dan satın alınabilmesi bize çok iyi bir karşılaştırma yapabilmemizi sağladı. Doğal olarak bundan sonra aklınıza gelen soru şu: Hangisi en iyisi?

E6300 ve E6400 işlemcileri Core 2 Duo ailesinin düşük hızlı modellerini temsil etmelerinden dolayı giriş seviyesi işlemcileri olarak görülebilirler, buna rağmen, orta-yüksek düzeyde sınıflandırılmaları gerekir. Şu anda piyasada uzak durmanız gereken birçok Pentium D işlemcisi var. Bunlar en yeni Core 2 Duo işlemcilere göre hem yavaş hem de daha fazla enerji harcadıkları için daha fazla ısınırlar. Ayrıca verdiğiniz parayla biraz daha fazla başarım elde etmek istiyorsanız Core 2 Duo işlemciler çok daha iyi hızaşırtılabilirler.

Gelecek sayfalarda ise daha güçlü, 2.4 GHz’te çalışan 4 MB L2 belleğe sahip, Core 2 Duo E6600 işlemcinin karşılaştırmalı değerlendirme (bechmark) sonuçlarını da ekledik çünkü daha güçlü bir işlemci almak isteyebileceğinizi düşündük (183$ yerine 224$).

Performans Kralı: Intel Core 2 Duo

Performans Kralı: Intel Core 2 Duo

Performans Kralı: Intel Core 2 Duo

3 Yorum

  1. alp

    Arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun İntel coreyi amd 64 le karşılaştırma yapmışsın corenin karşılğı phenomdur yaptığınız inteli övmekten başka bişey değil athlon 64 e karşılık dual core yı karşılaştır core duyu dğil.

Bir cevap yazın