En İyi Orta Seviye İşlemci Hangisi

En İyi Orta Seviye İşlemci Hangisi

Yeni bir sistem veya yeni bir işlemci satın almayı düşünüyorsanız eğer, doğru yere geldiniz. Piyasada çok fazla seçenek var, şu anda hala en iyi seçim Core 2 Duo, AMD ise buna cevap verebilecek teknolojiye sahip değil. AMD’nin Phenom adlı dört-çekirdek mimarisine sahip işlemcisi ile bazı şeylerin değişmesi bekliyoruz – bakalım neler olacak. Bunun yanında, fiyatların hissedilir seviyelerde düşmesiyle birlikte üst-seviye işlemci fiyatları da 200 $’ın da altına düştü ve bu da mikroişlemcilere yeniden göz atmanın zamanı geldiğine dair en büyük işaret.

Core 2 Duo işlemcilerin karşılaştırmalı değerlendirme (benchmark) sonuçlarındaki üstünlük 3 GHz’lik Athlon 64 X2 işlemcisinin bile sadece teorik başarım olmasına rağmen, kazanma şansı yok.

Core 2 Duo, watt başına düşen başarım yani güç tüketimi açısından bakıldığında da çok mükemmel sonuçlar veriyor. Bu işlemcilerin tümü en fazla 65 Watt’lık güç tüketirken AMD hala 89 Watt’lık işlemciler üretmekte. Ancak Core 2 Duo’nun, DDR2 bellek denetleyicilerini dahil etmemesi ve AMD64 işlemcilerinin tümünde bu denetleyicinin tümleşik olması güç tüketiminin artmasına neden olduğunu hemen belirtelim. Bu durum göz önüne alındığında AMD o kadarda kötü sayılmaz – tüm platformu karşılaştırırsanız eğer, Intel’in güç tüketimi yarışında kesinlikle galip geleceğini söylemek mümkün değil. Son olarak, hem Intel hem de AMD tarafından yapılan fiyat kırma politikaları güç dengelerini tekrardan tepe taklak etmekle kalmayıp aynı zamanda ciddi şekilde karışıklık yarattı.

Bu yılın ilk çeyreğinde AMD’nin elde ettiği sonuçlar şirket içerisinde pek sıcak havalar estirmemesinin en büyük sebebi, pazar payında hatırı sayılır bir düşüş ve büyük kayıpların yaşanmasından kaynaklanıyor. Tüm bu sorunların temelinde yatan en büyük etken ATI’yi satın almak değil işlemcilerin fiyatlarının aşırı düşmüş olmasıydı. Sonuçlar ortada: AMD zayıflamış pazar payını belki elinde tutuyor ancak çok fazla para kazandığı söylenemez.

AMD işlemcilerinin en son fiyatlarını TG Daily makalesini (İnglizce) tavsiye ediyoruz. Son fiyat indiriminden sonra Core 2 Duo E6700 (2.66GHz) modelini bile 330$ civarında bulabilmek mümkün. AMD’nin en üst işlemcisi olan Athlon 64 X2 6000+ (3.0GHz) için ise AMD’nin istediği fiyat, Intel’inkine göre %30’dan da daha ucuz, yani 250$ civarında. Core 2 Duo E6600 daha hızlı, ancak bu fark tek rakamlı sayılarla ifade ediliyor.

Son fiyat indirimlerini göz önünde bulundurursak ve çift çekirdekli işlemcilerin (CPU’ların) oyuna dahil olmasıyla birlikte gözle görülür başarım artımını da eklersek bir işlemci için çok fazla para dökmemenizi tavsiye ediyoruz. Dört çekirdekli bir işlemci için ödemeniz gereken fiyat çift çekirdeklilere göre iki kat fazla ve birçok uygulama hala birden fazla çekirdeği desteklemiyor. Bununla birlikte, tek çekirdekli bir işlemci yerine çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmak birkaç yüz megahertz savaşmanızdan çok daha önemli. Şu anda var olan dört-çekirdekli (Core 2 Quad) işlemciler 2007’nin üçüncü çeyreğinde gelecek yeni nesillere yerini kaptıracak.

3 Yorum

  1. alp

    Arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun İntel coreyi amd 64 le karşılaştırma yapmışsın corenin karşılğı phenomdur yaptığınız inteli övmekten başka bişey değil athlon 64 e karşılık dual core yı karşılaştır core duyu dğil.

Bir cevap yazın