En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 4: En Sonunda Firefox 4

Firefox 4’te Neler Yeni?

Neler yok ki. Firefox 3.x’ten sonra Mozilla, ileride çıkaracağı sürümler için tamamen yeni bir temel ortaya attı diyebiliriz. Bu sürümden sonra Firefox da daha sık aralıklarla güncellenecek. 5, 6 ve 7 sürümleri bu yılın sonuna kadar çıkacak.

Yeni Bir Arayüz

İlk bakışta Firefox, Opera’ya oldukça benziyor. Opera’daki menü tuşuna benzer şekilde Firefox tuşu menü çubuğunun yerini almış ve işlevlere bir çeşit başlat menüsünden erişiliyor.

wbgp4operagoogle2.PNG

wbgp4ff4google.PNG

Dosya, yardım, seçenekler, eklentiler, indirmeler ve geçmiş menülerinin tamamı tek bir Firefox menüsü altında toplanmış. Sadece ileri, geri, tazele, yeni sekme, sekme kapat, anasayfa ve yeni sekme gruplama gibi temel işlevler ortalıkta görünüyor. Mozilla ekranda neyin olup neyin olmaması gerektiği konusunda iyi bir iş çıkarmış.

Firefox kullanıcı arayüzünde değişen çok şey var ancak bir şey hala yer almaya devam ediyor; arama kutusu. Diğer internet tarayıcılarda adres çubuğu hem URL girmek için hem de arama yapmak için kullanılırken Firefox ayrı bir yerde arama kutusu tutmaya devam etmiş. Farklı aramalar yapmak için farklı arama motoru kullananlar açısından bu iyi bir şey. Yine de sadece adres çubuğunu kullanmak istiyorsanız adres çubuğuna yazdığınız kelimeler varsayılan olarak Google arama motoruna gönderiliyor. Bu gerçekten iyi olmuş hem özellik kaybı yaşamıyorsunuz hem de isterseniz adres çubuğundan arama başlatabiliyorsunuz.

En iyi Sekme Çubuğu

Farklı tarayıcıların sekme karmaşasını önlemek için farklı yaklaşımları var. Chrome ve Opera işi basit tutuyor; daha fazla sekme açtıkça sekmeler gittikçe küçülüyor.

wbgp4chromeopera40tabsinbar.png

Internet Explorer 9’da ise bazı sekmeler gizleniyor. Sekme çubuğunun kenarlarında çıkan oklar gizlenen sekmeler arasında gezinti yapmanıza imkân sağlıyor. Safari ise sekme çubuğunun sağına eklediği okla gizli olan sekmelerin listesini gösteriyor.

wbgp4ie9safari40tabsinbar.png

Firefox 4 bunların hepsini yapıyor. Sekmeler küçülüyor ancak belirli bir yere kadar böylece başlıklar hala okunabilir olarak kalıyor. Sağ ve sol oklar göründüğünde basılı tutarak sağa sola kaydırabiliyorsunuz veya çift tıkladığınızda en son ya da ilk sekmeye hızlıca gidebiliyorsunuz. Eğer tek tek kaydırmak istemezseniz sağda bulunan açılabilir listede sekmelerin listesini görebiliyorsunuz. Gerçekten etkileyici. Ancak Mozilla’nın sekme yönetimi için bir ilginç yaklaşımı daha var.

wbgp4ff440tabsinbar.png

Sekme Grupları

Farklı tarayıcılarda eklentiler sayesinde sekmeleri gruplamak kullanıcılar tarafından çok kullanılan bir özellik. Firefox 4 bu özelliğe doğuştan sahip olarak geliyor. Firefox “Başlat Menüsü” gibi sekme grupları da işletim sisteminden alışık olduğumuz şekilde çalışıyor. Aynı bir sanal masaüstünden ötekine uygulamaların taşınması gibi sekmeler sürüklenerek yeni gruplar oluşturulabiliyor.

wbgp4ff4tabgroupscreen.PNG

Bu gruplar işletim sistemine sadece farklı bir pencere olarak görünmekle kalmıyor. Sekme gruplarını kullanmaya başladığınızda Firefox kendine haz pencere yönetimini devreye sokuyor. Sekme grupları arasındaki geçişi sekme grubu penceresinden yapabiliyorsunuz.

Yeni bir sekme grubu yaratmak için birden fazla sekme açtıktan sonra sağ üstte bulunan sekme grubu ikonuna tıklıyorsunuz. Kutulardan birisini tıklayıp boşluğa sürüklediğinizde yeni bir grup oluşturmuş oluyorsunuz. Buradan sonra gruplara yeni sekmeler ekleyebilir, grup isimlerini değiştirebilirsiniz. Sekmeler sürükleyip bırakarak farklı grupların altına gönderilebiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse sekme grupları bir internet tarayıcısı için sanal çalışma alanı yöneticisi olarak adlandırılabilir.

Farklı Dokunuşlar

Sekmeleri öne çıkarmak için Mozilla, Yeni Pencere ve Yeni Sekme seçeneklerinin yerini de değiştirmiş. Önceki sürümlerde Dosya menüsünde Yeni Pencere seçeneği en üstte yer alıyordu, Firefox 4’te en üstte Yeni Sekme seçeneği var. Bu ufak menü değişimi bazı eski kullanıcıların alışmasını başlarda zorlaştırabiliyor. Ancak sekme gruplama özelliğinden sonra yeni pencere açmanın tek bir mantıklı nedeni olabilir; ekranda iki pencereyi yan yana koyarak karşılaştırma yapmak.

Eğer bir nedenden dolayı eski Firefox 3.x arayüzünü kullanmak isterseniz bunu da ayarlayabiliyorsunuz. Eski menü çubuğunu etkinleştirerek arayüzü eski haline getirebilirsiniz. Benzer şekilde sık kullanılanlar, eklentiler, geçmiş çubukları da açılabiliyor. Hatta sekme çubuğunu bile eskiden olduğu gibi aşağıya almak mümkün. Önceki Firefox modellerinde olduğu gibi araç çubukları tamamen özelleştirilebiliyor.

wbgp4ff4oldui.PNG

9 Yorum

 1. LORDTEK

  Güzel bir test olmuş.
  IE9… FF çıktıktan sonra vedalaşmıştık. Şaşırtarak yeniden merhaba dedi. FF kullanmaya özen gösteriyorum ama hız gerektiren (sıralı filo gönderme işi, yap-çık) işlerde IE9 kullanıyorum. Google hizmetlerini kullanırken de nedense chrome kullanıyorum 🙂

 2. ekrem

  tebriekler ve tesekkurler toms hardware. güzel ve bilgilendirici test olmus elinize sağlık. ben yıllardır i. explorer kullanıyorum. acıkcası 9 cıkmadan once bıkac denem yaptım diğer tarayıcaları. ama gercekten özlediğimiz explorer 9 ile geldi diyebilirim. ie 9 a gönül rahatlığıyla devam….

 3. Semih karlav

  Ben bu testin basligini okuyup, icerigini okumadan IE 9 un kazanacagini tahmin etmistim. Daha sonra okudum ve hakli ciktim. Bu incelemeyi okumaya gerek yok ije 9′ un cok hizli ve performansli oldugunu anlamak icin. tum tarayicilari 1 hafta boyunca kullanin (yani 1 hafta firefox, 1 hafta ie9 vs). Gercekten IE 9 un ne kadar seri ve kararli oldugunu kendiniz de anlayabilirsiniz bu testleri yapmadan.
  Ayrica ad yani reklam belasindan kurtulmak icinde simple ad block programini tavsiye ediyorum Ie9 kullanicilarina.

  Selamlar,

  Semihj

 4. i0z

  Benim bilgisayarda firefox neredeyse sürekli açık olur. e naz 20 tab da ve bellek kullanımı 400-500 MB dan az olmaz. internet explorer bu yükü sürekli kaldıramaz bence.
  Programı kapatıp açsam dahi aynı sayfaların açılması ve sistemdeki yükü açısından firefox hep birinci eklenti desteğini saymıyorum bile (birde FF4 için bir kaç eklenti güncellense mükemmel olacak.)

  • LORDTEK

   Eklenti güncellme konusunda;
   ben etkin olarak gmarks kullanıyordum. Programcısı ff4’e güncellemeyeceğini duyurdu. Nedenlerini de saymıştı. Sonra güncelledi veya güncellendi 🙂 Yani güncellemeler biraz vakit alıyor bir de güncelleme sorunlarını çözen bir şey vardı. İlk ff4 çıktığında idm eklentisi güncel olmadığından normalde çalışmıyordu. Fakat o “şey” ile çalışır hale getiriliyordu (forumlarda rastlamıştım)

 5. Önder Emre

  Sekmeleri gruplama işlemi Opera’da da var, bir sekmeyi diğer sekmenin üzerine getirerek sekmeleri gruplamak mümkün. Ayrıca bu sayede diğer sekmeleri de kaybetmemiş oluyoruz. Buna ilaveten daha az fare hareketi ve tıklaması söz konusu.

 6. tubor_GC

  İe hızdan 10 puan alıyor ve genelde 13 puanla lider oluyor. Şampiyon ilan ediliyor!?

  Verimlilik gibi diğer kıstaslarda Chrome hep lider?

  “Ancak o zaman kadar Internet Explorer 9 en hızlı tarayıcı olmaya devam edecek.”

  Bizde İE kullanmamaya devam edeceğiz!..

Bir cevap yazın