En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 4: En Sonunda Firefox 4

Dört aylık bir gecikme, on iki beta ve iki RC’den sonra Firefox 4 en sonunda final sürümüyle karşımızda. Peki, bunca badireyi atlattıktan sonra pek çok kullanıcının gönlünde taht kuran tilkinin ısıracak dişi kaldı mı? Bir önceki yarışmada liderliği ele geçiren Internet Explorer 9 üstünlüğünü koruyabilecek mi?

Firefox 4’ün çıkmasından bir gün önce yayınlanan bir önceki En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı’mızda Internet Explorer 9 şampiyon olmuştu. Her ne kadar testler Internet Explorer 9’un çıkmasından hemen sonra başlamış olsa da yazının yayına hazırlanması ve yayınlanması kötü bir zaman geldi. Firefox 4 hayranları yorumlarda bol bol sıkıntılarını dile getirdiler. Neler söylenmedi ki Firefox’a özel bir kinimiz olduğundan tutun da Microsoft’un iyi para yedirdiğine kadar.

Burada tekrar sinirli okuyucuları rahatlatmaya çalışalım.

En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı - 3

En hızlı internet tarayıcısı testlerimizde sadece son ürünleri test ediyoruz. Eğer bir kere final öncesi bir sürümü testlere dâhil edersek bundan sonra herkes için aynı şeyi yapmamız gerekir. Bir tarayıcının çok hızlı olması yetmez aynı zamanda kararlı bir şekilde çalışması da gerekir. Internet Explorer 9’un platform önizleme sürümlerini hatırlayın. Uygulamayla etkileşime girmek için doğru düzgün bir arayüz bile yoktu. Bu nedenlerden ötürü resmi olarak final sürümüne ulaşmayan hiçbir yazılımı testlerimize almıyoruz.

Firefox 4’ün son sürümünde de aynı şey yaşandı. Biz testlerimizi yaparken ortalıkta olan Firefox sürümü final sürümüyle aynı değildi. Bunu Mozilla da belirtiyor.

Şimdiyse Mozilla son sürümüyle kullanıcıların karşısına çıktı ve Microsoft’un artık liderliğini yeniden kanıtlaması gerekiyor. Ancak bu yazıda bir önceki yarışın tekrarını yapmayacağız. Bu yazı başlı başına bir yeni bir yarış olacak. Bu yüzden testlerimizde bazı ufak değişiklikler yaptık. Yeni Firefox HTML5 ve WebGL gibi iki yeni alanın yarışlara katılmasına imkân sağlıyor. Firefox 4 çıkmadan önce sadece Google Chrome WebGL desteği sunuyordu bu yüzden bir karşılaştırma yapmak imkansızdı. Benzer şekilde bir önceki yarışta sadece Internet Explorer 9 kararlı bir şekilde HTML5 donanım hızlandırması destekliyordu. Şimdi Mozilla bu konuda da yeni bir alternatif sunuyor.

Bir önceki yarışmadan beri Chrome 10 da ufak değişikliklerden geçti (bu yarışmada 10.0.648.204 sürümünü kullanacağız). Ama testlere geçmeden önce Firefox 4’ün getirdiği yeniliklere bir göz atalım.

9 Yorum

 1. LORDTEK

  Güzel bir test olmuş.
  IE9… FF çıktıktan sonra vedalaşmıştık. Şaşırtarak yeniden merhaba dedi. FF kullanmaya özen gösteriyorum ama hız gerektiren (sıralı filo gönderme işi, yap-çık) işlerde IE9 kullanıyorum. Google hizmetlerini kullanırken de nedense chrome kullanıyorum 🙂

 2. ekrem

  tebriekler ve tesekkurler toms hardware. güzel ve bilgilendirici test olmus elinize sağlık. ben yıllardır i. explorer kullanıyorum. acıkcası 9 cıkmadan once bıkac denem yaptım diğer tarayıcaları. ama gercekten özlediğimiz explorer 9 ile geldi diyebilirim. ie 9 a gönül rahatlığıyla devam….

 3. Semih karlav

  Ben bu testin basligini okuyup, icerigini okumadan IE 9 un kazanacagini tahmin etmistim. Daha sonra okudum ve hakli ciktim. Bu incelemeyi okumaya gerek yok ije 9′ un cok hizli ve performansli oldugunu anlamak icin. tum tarayicilari 1 hafta boyunca kullanin (yani 1 hafta firefox, 1 hafta ie9 vs). Gercekten IE 9 un ne kadar seri ve kararli oldugunu kendiniz de anlayabilirsiniz bu testleri yapmadan.
  Ayrica ad yani reklam belasindan kurtulmak icinde simple ad block programini tavsiye ediyorum Ie9 kullanicilarina.

  Selamlar,

  Semihj

 4. i0z

  Benim bilgisayarda firefox neredeyse sürekli açık olur. e naz 20 tab da ve bellek kullanımı 400-500 MB dan az olmaz. internet explorer bu yükü sürekli kaldıramaz bence.
  Programı kapatıp açsam dahi aynı sayfaların açılması ve sistemdeki yükü açısından firefox hep birinci eklenti desteğini saymıyorum bile (birde FF4 için bir kaç eklenti güncellense mükemmel olacak.)

  • LORDTEK

   Eklenti güncellme konusunda;
   ben etkin olarak gmarks kullanıyordum. Programcısı ff4’e güncellemeyeceğini duyurdu. Nedenlerini de saymıştı. Sonra güncelledi veya güncellendi 🙂 Yani güncellemeler biraz vakit alıyor bir de güncelleme sorunlarını çözen bir şey vardı. İlk ff4 çıktığında idm eklentisi güncel olmadığından normalde çalışmıyordu. Fakat o “şey” ile çalışır hale getiriliyordu (forumlarda rastlamıştım)

 5. Önder Emre

  Sekmeleri gruplama işlemi Opera’da da var, bir sekmeyi diğer sekmenin üzerine getirerek sekmeleri gruplamak mümkün. Ayrıca bu sayede diğer sekmeleri de kaybetmemiş oluyoruz. Buna ilaveten daha az fare hareketi ve tıklaması söz konusu.

 6. tubor_GC

  İe hızdan 10 puan alıyor ve genelde 13 puanla lider oluyor. Şampiyon ilan ediliyor!?

  Verimlilik gibi diğer kıstaslarda Chrome hep lider?

  “Ancak o zaman kadar Internet Explorer 9 en hızlı tarayıcı olmaya devam edecek.”

  Bizde İE kullanmamaya devam edeceğiz!..

Bir cevap yazın