En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 3: IE9 Yarışa Katılıyor

Internet Explorer İle Yeniden Tanışın

Internet Explorer ile olan tanışıklığımız uzun bir zamana yayılıyor. Netscape’i bırakıp IE kullanmaya başladığımda üçüncü sürüm vardı. Daha sonra altıncı sürümde Firefox’a geçiş yaptım. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde Internet Explorer bir seçenek olamadı çünkü Linux kullanıyordum. Doğal olarak Microsoft’un en yeni tarayıcısı benim için yeni bir şey oldu. Internet Explorer’ı kısaca yeniden tanıyalım.

Yeni Kullanıcı Arayüzü

Internet Explorer 9’un varsayılan kullanıcı arayüzü Chrome ile başlayan minimalist akımdan oldukça etkilenmiş. Yine de Chrome’da olduğu gibi IE9’un adres çubuğu ve arama çubuğu birleşmiş. Tek bir alana hem arama kelimelerini hem de site adreslerini yazıyorsunuz.

Menü çubuğu, durum çubuğu hatta başlık çubuğu bile kaldırılmış. Sık kullanılanlar ve araç çubuğu da yok. Yerden daha fazla tasarruf edebilmek için sekme çubuğu adres/arama çubuğunun yanına alınmış. Aşağıda IE8 ve IE9’un varsayılan arayüzlerini görebilirsiniz.

IE 8 Varsayılan Görünüm

IE 8 Varsayılan Görünüm

IE 9 Varsayılan Görünüm

IE 9 Varsayılan Görünüm

Eski kullanıcı arayüzünü daha çok sevenler eskiye dönebiliyorlar. Sekme çubuğu eski yerine adres çubuğunun altına kaydırılabiliyor. Ayrıca pencerenin altında yer alan durum çubuğunu da geri getirebiliyorsunuz. Menü ve sık kullanılanlar çubuklarını da geri getirmek mümkün. Bu değişikliklerin hepsini yaptığınızda IE9’u IE8’e oldukça benzetebiliyorsunuz.

IE9 Sekme Çubuğu Açık

IE9 Sekme Çubuğu Açık

IE9 Tam Görünüm

IE9 Tam Görünüm

Siteleri Sabitlemek

Aynı uygulamalarda olduğu gibi internet siteleri görev çubuğuna sabitlenebiliyor. Bir siteyi sabitlemek için sekmesini sürükleyerek görev çubuğuna bırakmanız yeterli. Sabitlenmiş bir siteyi açtığınızda ayrı bir Internet Explorer penceresi açılıyor. Kullanıcı arayüzündeki mavi ağırlıklı tasarım sabitlediğiniz sitenin ikonunda yer alan ağırlıklı renge dönüşüyor.

IE 9 Siteleri Sabitleme

IE 9 Siteleri Sabitleme

Yukarıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz üzere Bing sayfasını Windows 7 görev çubuğuna sabitlediğinizde özel bir Bing IE9 penceresiyle karşılaşıyoruz. Ne yazık ki Vista kullanıcıları bu özellikten yararlanamıyorlar.

Her bir siteyi ayrı ayrı sabitlemek mümkün ancak isterseniz sabitlediğiniz kısayola yedi adede kadar kısayol ekleyebiliyorsunuz. Aslında her bir sabitlenen site kendi ayarlarıyla gelen bir IE oluyor. Sabitlenen sekme açılış sayfası oluyor ancak birden fazla sayfayı açılış sayfası ekleyebiliyorsunuz.

Bu iş için aşka bir sekme açıkken en soldaki sabitlenen site ikonuna sağ tıkladığınızda en altta yer alan Giriş Sayfası Olarak Ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Ne yazık ki IE8’de olduğu gibi IE9’da da sekiz açılış sekmesi sınırlaması yer alıyor.

IE 9 Sekme Sayısı Sınırı

IE 9 Sekme Sayısı Sınırı

Böylesi bir sınırlamayla gelmesine rağmen IE9’un sekme yönetiminin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Belirli işler için bazı sekmeleri gruplayabileceğiniz gibi sadece sevdiğiniz sitelerin hızlı açılmasını sağlamak için de bu özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Uyumluluk 180

Internet Explorer 9 ile birlikte Microsoft daha önce standartlar konusunda takındığı tavrı değiştiriyor. Yeni çıkacak olan HTML5 ve CSS3 gibi web standartları IE9 geliştirilirken odak noktasına konmuş. Daha sonra tarayıcının bu özellikleri ne kadar desteklediğine yakından bakacağız. Ancak kısaca şunu söyleyeyim kişisel blog sayfamın en çok kullanılan tarayıcıda düzgün çıkıyor olması hoş bir duygu. Aşağıdaki ekran görüntülerinde IE8 ve IE9 farkını karşılaştırabilirsiniz.

IE 8 ve IE 9 Karşılaştırma

IE 8 ve IE 9 Karşılaştırma

Sağdaki IE9 ekran görüntüsünün olması gerektiği gibi göründüğü çok açık. Bu konularla ilginiz yoksa IE6-IE8 arasında web geliştiricilerinin çektiği eziyetleri belki bilmiyor olabilirsiniz. Bu kısmı her gün Microsoft’a edilen küfürlerde önemli bir azalma yaşanacağını söyleyerek geçelim.

Hız

Internet Explorer 9’un geliştirilmesi sırasında Microsoft’un en fazla önem verdiği şeylerden birisi de performanstı. Yeni Chakra JavaScript motoru IE8’e göre oldukça önemli başarım artışları getiriyor. Microsoft, IE9’un önizleme sürümlerini çıkardığında pek çok testi başarıyla geçmişti ancak bunlar çok erken sürümlerdi ve çoğu özellik kapalıydı (geri/ileri tuşları bile yoktu). Bakalım bu performansın ne kadarı tam olarak çalışan sürümde yer alıyor.

Bu kadar gevezelik yeter. Microsoft Internet Explorer 9’u çalışırken görme zamanı. Buyurun testlere!

12 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Sayın editör. Opera ve Firefox web WebSockets’i destekliyor fakat bu destek güvenlik nedeniyle varsayılan olarak kapalı. Bu tarz bir fark her iki tarayıcının html5 testinde 10 pua daha fazla almasını sağlıyor.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Bilgi için teşekkürler ancak gerçek hayat performansına en yakın olması açısından testlerin varsayılan ayarlarda yapılması gerekiyor. Ne de olsa kullanıcıların büyük kısmı tarayıcıların inceliklerini bilmeden standart olarak hangi ayarla geliyorsa öyle kullanıyorlar.

 2. LORDTEK

  FireFox 4 çıktı. Bu test güncellenmeli.
  ie9’u kurarken sadece güncellemek için kuruyordum. Ardından denediğmde kalakalmıştım. ie’den beklemediğim bir başarımdı! Dolayısı ile burdaki birinciliği ben de onaylıyorum 😀

 3. Eray

  Güzel bir yazı olmuş fakat şu cümle pek de hoş olmamış “Bu kısmı her gün Microsoft’a edilen küfürlerde önemli bir azalma yaşanacağını söyleyerek geçelim.”.

Bir cevap yazın