En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 2

Test Sistemi ve Ayarlar

OS Windows 7 Ultimate 64-bit
CPU

AMD Athlon 64 X2 3800+ @ 2.0 GHz (çift çekirdek)

Anakart

Biostar NF61S-M2 TE

Bellek

4 GB DDR2 @ 800MHz (2 x 2 GB)

Grafik

EVGA Nvidia GeForce GTX 260 (896 MB GDDR3), PCI-E 1.0

Depolama

Western Digital WD2500KS 250GB SATA 3 GB/s, 7,200 RPM, 16MB Önbellek

Optik

Asus DVD-RW 1814-BLT-BULK-BG

Güç Kaynağı

Corsair TX750W (750W max)

İnternet Tarayıcı Sürümleri

Sürüm
Chrome

5.0.375.99

Firefox

3.6.6

Internet Explorer

8.0.7600.16385

Opera

10.60

Safari

5 (7533.16)

Ek Yazılım

Sürüm
Adobe Flash

10.1 r53

Oracle Java

6.0.20

Microsoft Silverlight

4.0.50524.0

Nvidia GeForce Driver

8.17.12.5721

Düzenek

Windows 7 Ultimate 64-bit sürümü standart bölümlendirme ayarlarıyla temiz bir şekilde kuruldu. 16.6.2010 tarihine kadar olan bütün güncellemeler yapıldı; buna Nvidia 257.21 sürücüsü de dâhil. Daha sonra tarayıcıları ve Flash, Java, Silverlight gibi yan uygulamaları kurduk. Son olarak bütün güç yönetimi özelliklerini, ekran koruyucuları ve uyarıları kapattık. Ayrıca testlere geçmeden önce otomatik güncelleme özelliğini de devre dışı bıraktık.

Yöntem

Her tarayıcı için her testten önce sistemi kapatıp açtık. Her bir testi çalıştırmadan önce işletim sisteminin “kendine gelmesini” bekledik. Bir tarayıcının testi bittiğinde önbelleği temizledik ve diğer tarayıcıya geçmeden önce sistemin ilk halini aldığından emin olduk. Aksi belirtimediği sürece testlerin hepsi her tarayıcı için beş kere çalıştırıldı.

Nontroppo Konusunda

Bir önceki hız testimizde kullandığımız halde okuyucularımızın uyarıları sonucunda, Google Chrome ve Apple Safari gibi WebKit-temelli tarayıcılarla uyumsuzluğu olduğundan Nontroppo testlerini bu incelemede kullanmıyoruz. Sayfadaki bazı elemanlar tam olarak yüklenmeden sayfa yüklenme zamanını verdiğinden Chrome ve Safari bazı testlerde haksız bir şekilde öne geçmişlerdi.

Internet Explorer Konusunda

Bir önceki testimizde Internet Explorer’ın (IE 8) diğer dört tarayıcıyla baş etmesinin mümkün olmadığı çok net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Bu incelemede yine sonuncu olacağını bile bile IE 8’i dâhil etmemizin nedeni en büyük pazar payını elinde bulunduran tarayıcının rakiplerine göre nerede olduğunu göstermek. Eğer IE tarayıcı pazarının büyük bir kısmına sahip olmasaydı çoktan listemizden silinir giderdi.

Internet Explorer 9 önizlemesini neden test etmiyoruz? Çünkü hala geliştirme aşamasında olan test ürünlerini test etmeyi sevmem. Testini yapsak bile bu ürünü kararlı sürüme sahip olan tarayıcılarla karşılaştırmak işe yarar bir bilgi vermez. IE 9’un bazı testlerde yüksek puanlar alacağından eminim. Ancak bu ürün henüz çıkış öncesi sürüm (RC) ya da beta aşamasında bile değil. Şu an için bu tarayıcı internet sayfalarını gösteren “File” menüsü olan bir pencereden ibaret. Gezinti çubuğu veya sekme özelliği yok, hatta bir adres çubuğu bile yok. Açıkçası bir uygulamanın üzerinde olması gereken birkaç şeyi çıkarırsanız o uygulama tabi ki hızlı çalışacaktır. Merak etmeyin IE 9 hazır olduğunda ilk testi yapacaklardan birisi de biziz ama şimdilik hiç şansı yok.

Yazarın Notu

Bu incelemenin yazarı şu an ana tarayıcı olarak Google Chrome, ikinci tarayıcı olarak da Mozilla Firefox kullanıyor. Genel olarak THG ise CMS sistemini kullanmak için Mozilla Firefox kullanıyor.

9 Yorum

 1. Said Akkaş

  Opera’da sekmeler kapanınca belleği iade etmediğini ve işgal etmeye devam ettiğini yazmışsınız ve grafikte de öyle görünüyor. Siz kapatmış görünebilirsiniz ama Opera onu bellekte tutuyor. Kapatılmış sekmeleri geri açabiliyorsunuz ve sayfayı sıfırdan yüklemiyor. Ayrıca Opera’nın ne kadar ram kullanacağı, ne kadar harddiske depolama yapacağı ayarlanabilmekte. Bence test sonuçları değişebilir demedi demeyin.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ayar yaparak test sonuçları tabi ki değişebilir. Buradaki testler standart bir kullanıcının alıp kurduğu anki sonuçları yansıtıyor. Herhangi bir eklenti yüklenmediğinde veya ayar yapılmadığında sonuçların buradaki gibi olması gerekiyor.

   Öteki türlü test yapmak imkansız olurdu zaten. Her bir tarayıcının standart bir son kullanıcının bilmesi çok zor olan onlarda ayarı var. Firefox adres satırına about:config yazarak ne kadar çok ayar olduğunu görebilirsiniz.

   • Said Akkaş

    Katılıyorum, her tarayıcıda farklı ayarlar olabilir. En azından buna değinilebilirdi. Ama bu yazı okununca Opera ram katili gibi görünüyor.

 2. Soli G

  Said Akkaş arkadaşımız haklı.
  Ayrıca bu güne kadar gerçekten ince ayar konusunda Opera dan daha iyisini görmedim.İnternet Explorer türevleri de dahil.Zamanında kendi kullanımım için geliştirdiğim ie türevi tarayıcımda kendime göre ayarladığım ve kullandığım geliştirmelerin çoğunu operada görünce şaşırmıştım.
  Kapatılan sekmeleri bellekte tutar ve tekrar ihtiyaç duyulmadıysa 10-20 dakika sonra kapatır ve belleği iade eder.
  Ama operayı çok sevmeme rağmen bellek yönetiminden halâ çok şikayetçiyim.Ben tek seferde 5-75 sekme arası açıyorum, aşırı yığılma yaptığında ise Yeni bir opera uygulaması çalıştırıyor ve ondan devam ediyom ama bellek yönetimi benim şikayetlerimi bir türlü dindiremedi.Onun dışında gerçekten ” Teşekkürler Opera “

 3. Berc

  Benim anladığım Opera açık ara birinci bellek yönetimi
  bu zamanın makinelerini zorlayacak bir sorun değil 4GB standart oldu. Belliki sayfanın geri kalanını da
  belleğe okuyarak zaman kazanıyor ayrıca Opera’nın
  içinde birde posta istemcisi var diğerlerinde yok
  buda artı olarak buanlanmalı bence.

 4. Berc

  Operanın işlevselliği çok güçlü yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum
  çok memnunum . Testi yapanlar kusura bakmasın tarayıcı testlerinde Opera’ya her zaman üvey evlat muamelesi yapılıyor.
  Şu testte 14 kategorinin 8 ini lider bitirmiş işlevselliği ayarlarının zenginliği kullanım rahatlığı ,hatta dahili posta istemcisi olması bile bir artı olarak tek satırda anılmıyor.
  Tüm yazıyı okuyunca teste Chrome ön kabulüyle başladığınızı
  seziyorum en azından bende öyle bir his oluştu.
  Opera’yı geliştiren ekibe hakettikleri tebrikleri göndermek gerekiyor diye düşünüyorum.

 5. Said Akkaş

  Opera eskiden paralı idi. Sonra adware yani ekranın üstünde banner şeklinde reklam gösterme ile ücretsiz hâle döndü. Sonra freeware oldu. En eski zamanlarından beri kullanırım. Taş gibi tarayıcıdır. Hatta Pentium II makinelere Win95 makineye kurun kullanın. O kadar eski işletim sistemi olan makinenin IE’si zaten çoğu siteyi düzgün açamaz ve kasar. Hem fonksiyonları çok, kendiliğinden geliyor eklenti olarak kurmakla uğraşmıyorsunuz, hem de hızlı. Daha ne olsun.

 6. Mete

  Operada sekmeleri kapattıktan sonra ctrl+z ile geri açabiliyorsunuz. ayrıca sekmelerin en sağındaki buton ile kapatılan tüm sekmelerin sayfa başlıkları görünüyor ve tek tık ile açılıyor. Ben operanın bu sayfaları ön belleğine tuttuğunu düşünüyorum, en azından bir bölümünü. buyüzden sekme kapattıkdan sonra bellek kullanımı da çabucak düşmüyor.

  Ayrıca arkadaşın dediği gibi eposta istemcisi, not tutucusu gibi bellekte yer tutacak birçok özelliği de bulunuyor….

   

Bir cevap yazın