En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 2

Bellek Kullanımı ve Yönetimi

Bir önceki yazıya gelen yorumların ışığında bellek testimizde bazı değişiklikler yaptık. Her bir tarayıcının ne kadar bellek kullandığına bakmak yerine belleğin ne kadar iyi yönetildiğine dikkat ettik. Bir önceki yazıda her bir tarayıcıyı beş, on ve tek sekme açıkken test etmiştik. Bu sefer tek bir sekmede Google.com’u açtıktan beş dakika sonra ölçümleri yaptık. Daha sonra Quantacast’in en çok ziyaret edilen 40 sitesini temel alarak 39 sekme daha açtık ve tüm sitelerin tam olarak yüklendiğinden emin olduk. Beş dakika sonra bellek kullanımı gösteren Windows’un Görev Yöneticisinin ekran görüntüsünü aldık. Son olarak ilk açtığımız Google.com dışındaki bütün sekmeleri kapattık. Tekrar beş dakika bekledik ve bellek tüketiminin ne durumda olduğuna baktık.

Bu test döngüsünü her bir tarayıcı için üç kere tekrar ettik. Daha önce de söylediğimiz gibi bu testler sırasında gerçek internet siteleri kullanıldı. En çok ziyaret edilen 40 sitenin büyük bir kısmı sürekli değişen başlıklara sahip içerik yoğun sitelerden oluşuyor. Bu siteleri sabit diske kaydettiğimizde içeriği kaybedeceğimizden bellek kullanımı da gerçek hayattakine göre düşecekti.

Tek Sekme

İnternet Tarayıcı Yarışları - 2: Bellek Kullanımı ve Yönetimi Tek Sekme

IE8, tek sekme testimizde en az belleği kullanan tarayıcı oldu. Safari az bir farkla ikinci olurken Chrome ve Firefox üçüncü ve dördüncü oldular. Opera tek sekme testinde en çok bellek kullanan tarayıcı oldu (IE8’in iki katından fazla).

40 Sekme

Ne yazık ki Apple Safari 40 sekmeyi bir kerede açamadı. Neredeyse iki saat geçtikten sonra Safari kırk sekmeden sadece sekizini tam olarak yükleyebilmişti. Tarayıcının bu sekmeleri açma yeteneği olduğunu biliyoruz ancak bu sekmeleri açmamıza yardımcı olan yazılımın test siteminin işlemcisini doldurduğunu gördük. Testi bir kez de son model bir Core i7 sistem üzerinde gerçekleştirdik. O zaman bile Safari’nin tüm sekmeleri açması oldukça uzun zaman aldı. Sonuç olarak bu testi tamamlayabilmek için kırk sekmeyi de tek tek açmak zorunda kaldık.

İnternet Tarayıcı Yarışları - 2: Bellek Kullanımı ve Yönetimi 40 Sekme

40 sekmelik ağır yük altında Firefox akıllı bellek yönetiminin en iyi örneğini sergiliyor. Mozilla’nın tarayıcısı 40 sekmenin tamamı yüklendiğinde sadece 230 MB bellek kullanıyor. Firefox, 710 MB bellek tüketimiyle ikinci sırada gelen Opera’ya da önemli bir fark atıyor. 740 MB bellek kullanan Chrome üçüncü sırada yer alırken, Internet Explorer 850 MB ile dördüncü oluyor. Safari ise 1 GB’den fazla bellek kullanarak en geride kalıyor.

Yan Not: Düzgün Sayfa Yükleme

40 sekme testi sırasında her bir tarayıcının sekmeleri nasıl yüklediğini ve gösterime hazır hale getirdiğini gözlemledik. Chrome, 40 sekmeyi de açmak konusunda bazı sorunlar yaşadı. Son sekmelerin birkaç tanesi yüklenmedi bile. Ayrıca yüklenenlerden neredeyse yarısı sayfada olduğu halde eksik kalan elemanlar nedeniyle yeniden yükleme gerektirdi. Firefox, IE ve Opera bu kadar çok bozuk sayfa yüklemesi yaşamadı. Bu tarayıcılarla testleri üç kere tekrarlarken en fazla birkaç kere böyle hatalarla karşılaştık. Tabi burada Safari’yle yaşadığımız sıkıntılardan tekrar bahsetmek istemiyorum.

-39 Sekme

İnternet Tarayıcı Yarışları - 2: Bellek Kullanımı ve Yönetimi -39 Sekme

39 sekmeyi kapatıp sadece google.com’u açık bıraktığımızda Chrome kullandığı belleğin neredeyse hepsini sisteme iade ediyor. Kapatılan 39 sekmeden sonra tek sekmeye göre sadece 10 MB daha fazla bellek kullanımı gözlemledik. Bu bellek yönetimi kesinlikle takdiri hak ediyor. Diğer tarayıcılardan hiçbirisi bu kadar çok sekme açtıktan sonra bellek kaynaklarını bu oranda serbest bırakmayı beceremiyor. Tüm sekmeler yüklüyken en az bellek tüketen Firefox bile Chrome’dan daha az miktarda belleği sisteme iade etti (hem miktar hem de yüzde olarak). 39 sekmeyi kapattıktan sonra en iyi ikinci sonucu Firefox sunuyor ancak sistemden tek sekmeye göre 80 MB daha fazla bellek çalıyor. Internet Explorer bir kere daha bizi şaşırtmayı başararak üçüncü sırada kendine yer buluyor. Safari ise kullandığı devasa belleğin dörtte üçünü sisteme iade ediyor. Bu alanda en kötü sonucu alan Opera ise 40 sekmeden 39 kapatıldığında 350 MB bellek kullanmaya devam ediyor. Bu durum sadece diğer tarayıcılara göre yüksek kalmıyor, Opera’nın 40 sekme açıkken kullandığının yarısını kullanmaya devam ettiği anlamına geliyor.

-39 Sekme: Beş Dakika Sonra

İnternet Tarayıcı Yarışları - 2: Bellek Kullanımı ve Yönetimi -39 Sekme

Aradan beş dakika geçtikten sonra Firefox önemli oranda belleği sisteme iade ediyor (10 MB). Diğer taraftan Opera çok daha önemli miktarda belleği sisteme veriyor (90 MB). Ancak Norveçli internet tarayıcısı son sırada kalmaktan kurtulamıyor. Diğer tarayıcılardaysa önemli değişimler olmuyor.

9 Yorum

 1. Said Akkaş

  Opera’da sekmeler kapanınca belleği iade etmediğini ve işgal etmeye devam ettiğini yazmışsınız ve grafikte de öyle görünüyor. Siz kapatmış görünebilirsiniz ama Opera onu bellekte tutuyor. Kapatılmış sekmeleri geri açabiliyorsunuz ve sayfayı sıfırdan yüklemiyor. Ayrıca Opera’nın ne kadar ram kullanacağı, ne kadar harddiske depolama yapacağı ayarlanabilmekte. Bence test sonuçları değişebilir demedi demeyin.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ayar yaparak test sonuçları tabi ki değişebilir. Buradaki testler standart bir kullanıcının alıp kurduğu anki sonuçları yansıtıyor. Herhangi bir eklenti yüklenmediğinde veya ayar yapılmadığında sonuçların buradaki gibi olması gerekiyor.

   Öteki türlü test yapmak imkansız olurdu zaten. Her bir tarayıcının standart bir son kullanıcının bilmesi çok zor olan onlarda ayarı var. Firefox adres satırına about:config yazarak ne kadar çok ayar olduğunu görebilirsiniz.

   • Said Akkaş

    Katılıyorum, her tarayıcıda farklı ayarlar olabilir. En azından buna değinilebilirdi. Ama bu yazı okununca Opera ram katili gibi görünüyor.

 2. Soli G

  Said Akkaş arkadaşımız haklı.
  Ayrıca bu güne kadar gerçekten ince ayar konusunda Opera dan daha iyisini görmedim.İnternet Explorer türevleri de dahil.Zamanında kendi kullanımım için geliştirdiğim ie türevi tarayıcımda kendime göre ayarladığım ve kullandığım geliştirmelerin çoğunu operada görünce şaşırmıştım.
  Kapatılan sekmeleri bellekte tutar ve tekrar ihtiyaç duyulmadıysa 10-20 dakika sonra kapatır ve belleği iade eder.
  Ama operayı çok sevmeme rağmen bellek yönetiminden halâ çok şikayetçiyim.Ben tek seferde 5-75 sekme arası açıyorum, aşırı yığılma yaptığında ise Yeni bir opera uygulaması çalıştırıyor ve ondan devam ediyom ama bellek yönetimi benim şikayetlerimi bir türlü dindiremedi.Onun dışında gerçekten ” Teşekkürler Opera “

 3. Berc

  Benim anladığım Opera açık ara birinci bellek yönetimi
  bu zamanın makinelerini zorlayacak bir sorun değil 4GB standart oldu. Belliki sayfanın geri kalanını da
  belleğe okuyarak zaman kazanıyor ayrıca Opera’nın
  içinde birde posta istemcisi var diğerlerinde yok
  buda artı olarak buanlanmalı bence.

 4. Berc

  Operanın işlevselliği çok güçlü yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum
  çok memnunum . Testi yapanlar kusura bakmasın tarayıcı testlerinde Opera’ya her zaman üvey evlat muamelesi yapılıyor.
  Şu testte 14 kategorinin 8 ini lider bitirmiş işlevselliği ayarlarının zenginliği kullanım rahatlığı ,hatta dahili posta istemcisi olması bile bir artı olarak tek satırda anılmıyor.
  Tüm yazıyı okuyunca teste Chrome ön kabulüyle başladığınızı
  seziyorum en azından bende öyle bir his oluştu.
  Opera’yı geliştiren ekibe hakettikleri tebrikleri göndermek gerekiyor diye düşünüyorum.

 5. Said Akkaş

  Opera eskiden paralı idi. Sonra adware yani ekranın üstünde banner şeklinde reklam gösterme ile ücretsiz hâle döndü. Sonra freeware oldu. En eski zamanlarından beri kullanırım. Taş gibi tarayıcıdır. Hatta Pentium II makinelere Win95 makineye kurun kullanın. O kadar eski işletim sistemi olan makinenin IE’si zaten çoğu siteyi düzgün açamaz ve kasar. Hem fonksiyonları çok, kendiliğinden geliyor eklenti olarak kurmakla uğraşmıyorsunuz, hem de hızlı. Daha ne olsun.

 6. Mete

  Operada sekmeleri kapattıktan sonra ctrl+z ile geri açabiliyorsunuz. ayrıca sekmelerin en sağındaki buton ile kapatılan tüm sekmelerin sayfa başlıkları görünüyor ve tek tık ile açılıyor. Ben operanın bu sayfaları ön belleğine tuttuğunu düşünüyorum, en azından bir bölümünü. buyüzden sekme kapattıkdan sonra bellek kullanımı da çabucak düşmüyor.

  Ayrıca arkadaşın dediği gibi eposta istemcisi, not tutucusu gibi bellekte yer tutacak birçok özelliği de bulunuyor….

   

Bir Cevap Yazın

css.php