En Hızlı İnternet Tarayıcısı Yarışı – 2

İlk internet tarayıcısı yarışını yaptığımızdan bu yana zaten zorlu geçen tarayıcı mücadelesi biraz daha kızıştı. Tarayıcılar konusunda yaşanan gelişmeleri atlamış olabileceğinizi düşünerek bazı önemli tarihleri listeledik:

16 Mart – Microsoft Internet Explorer 9’un geliştirici öninceleme sürümünü yayınladı ve Web standartlarını belirleyen çoğu alanda önemli performans artışları getireceğini iddia etti.

22 Mart – Opera 10.51 duyuruldu; Google Chrome ile olan birincilik ikincilik yarışı biraz daha bulanıklaştı.

5 Mayıs – Google, Chrome 5’in betasını yayınladı ve hız yarışında lider olduğunu uçan patateslerle kanıtlamaya çalıştı.

25 Mayıs – Google, Chrome 5’in kararlı sürümünü çıkardı.

28 Mayıs – Opera Google’ın izinden giderek kendi viral videosunu yayınladı.

7 Haziran – Apple, Safari 5’i çıkardı ve “Dünya’nın En Hızlı Tarayıcısı” olduğunu iddia etti.

Safari 5 İddia

Safari 5: Dünyanın En Hızlı Tarayıcısı

23 Haziran – Firefox 3.6.4 Mozilla tarafından duyuruldu; Adobe Flash’ın çökmesi artık bütün tarayıcıyı çökermiyordu.

26 Haziran – Firefox 3.6.6’yı çıkararak tarayıcısında küçük bir düzeltme yaptı.

1 Temmuz – Opera, “Şimdiye kadar gelmiş geçmiş en hızlı tarayıcı” iddiasıyla 10.60 sürümünü çıkardı.

Bir kez daha her üreticinin kendisinin en hızlı olduğu iddiasıyla kafaları karıştırdığı bir durumla karşı karşıyayız. Tabi ki bu iddiaların hepsinin aynı anda doğru olma ihtimali yok. Aslına bakarsanız istediğiniz tarayıcıyı öne çıkaran sonuçları alacak bir test düzeneği kurmak her zaman mümkün. Hatta IE 6’yı bile bu yolla en hızlı tarayıcı ilan edebilirsiniz. Tek bir test sonucu alın, birkaç patatesle test edin ve karşınızda en hızlı tarayıcı testi! Bu yüzden biz bütün testleri yapıyoruz. Bütün tarayıcılarda çalışan düzgün bir test bulduğumuzda bunu hemen yarışmacılara uyguluyoruz.

Bu yazı bir önceki yarışmanın tekrarı niteliğinde olsa da bazı standart uyumluluğu testlerini ve bazı geliştirilmiş bellek testlerini incelememize dâhil ettik. Bu testler hızı doğrudan etkilemeseler de performans üzerinde önemli etkilere sahipler. Merak etmeyin bu testleri sonuç bölümünde hız testlerinden ayrı tutacağız böylece sadece hız sonuçlarına bakarak hangi tarayıcının en hızlı olduğuna karar verebileceksiniz. Söz daha fazla uzatmadan testlere geçelim!

9 Yorum

 1. Said Akkaş

  Opera’da sekmeler kapanınca belleği iade etmediğini ve işgal etmeye devam ettiğini yazmışsınız ve grafikte de öyle görünüyor. Siz kapatmış görünebilirsiniz ama Opera onu bellekte tutuyor. Kapatılmış sekmeleri geri açabiliyorsunuz ve sayfayı sıfırdan yüklemiyor. Ayrıca Opera’nın ne kadar ram kullanacağı, ne kadar harddiske depolama yapacağı ayarlanabilmekte. Bence test sonuçları değişebilir demedi demeyin.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ayar yaparak test sonuçları tabi ki değişebilir. Buradaki testler standart bir kullanıcının alıp kurduğu anki sonuçları yansıtıyor. Herhangi bir eklenti yüklenmediğinde veya ayar yapılmadığında sonuçların buradaki gibi olması gerekiyor.

   Öteki türlü test yapmak imkansız olurdu zaten. Her bir tarayıcının standart bir son kullanıcının bilmesi çok zor olan onlarda ayarı var. Firefox adres satırına about:config yazarak ne kadar çok ayar olduğunu görebilirsiniz.

   • Said Akkaş

    Katılıyorum, her tarayıcıda farklı ayarlar olabilir. En azından buna değinilebilirdi. Ama bu yazı okununca Opera ram katili gibi görünüyor.

 2. Soli G

  Said Akkaş arkadaşımız haklı.
  Ayrıca bu güne kadar gerçekten ince ayar konusunda Opera dan daha iyisini görmedim.İnternet Explorer türevleri de dahil.Zamanında kendi kullanımım için geliştirdiğim ie türevi tarayıcımda kendime göre ayarladığım ve kullandığım geliştirmelerin çoğunu operada görünce şaşırmıştım.
  Kapatılan sekmeleri bellekte tutar ve tekrar ihtiyaç duyulmadıysa 10-20 dakika sonra kapatır ve belleği iade eder.
  Ama operayı çok sevmeme rağmen bellek yönetiminden halâ çok şikayetçiyim.Ben tek seferde 5-75 sekme arası açıyorum, aşırı yığılma yaptığında ise Yeni bir opera uygulaması çalıştırıyor ve ondan devam ediyom ama bellek yönetimi benim şikayetlerimi bir türlü dindiremedi.Onun dışında gerçekten ” Teşekkürler Opera “

 3. Berc

  Benim anladığım Opera açık ara birinci bellek yönetimi
  bu zamanın makinelerini zorlayacak bir sorun değil 4GB standart oldu. Belliki sayfanın geri kalanını da
  belleğe okuyarak zaman kazanıyor ayrıca Opera’nın
  içinde birde posta istemcisi var diğerlerinde yok
  buda artı olarak buanlanmalı bence.

 4. Berc

  Operanın işlevselliği çok güçlü yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum
  çok memnunum . Testi yapanlar kusura bakmasın tarayıcı testlerinde Opera’ya her zaman üvey evlat muamelesi yapılıyor.
  Şu testte 14 kategorinin 8 ini lider bitirmiş işlevselliği ayarlarının zenginliği kullanım rahatlığı ,hatta dahili posta istemcisi olması bile bir artı olarak tek satırda anılmıyor.
  Tüm yazıyı okuyunca teste Chrome ön kabulüyle başladığınızı
  seziyorum en azından bende öyle bir his oluştu.
  Opera’yı geliştiren ekibe hakettikleri tebrikleri göndermek gerekiyor diye düşünüyorum.

 5. Said Akkaş

  Opera eskiden paralı idi. Sonra adware yani ekranın üstünde banner şeklinde reklam gösterme ile ücretsiz hâle döndü. Sonra freeware oldu. En eski zamanlarından beri kullanırım. Taş gibi tarayıcıdır. Hatta Pentium II makinelere Win95 makineye kurun kullanın. O kadar eski işletim sistemi olan makinenin IE’si zaten çoğu siteyi düzgün açamaz ve kasar. Hem fonksiyonları çok, kendiliğinden geliyor eklenti olarak kurmakla uğraşmıyorsunuz, hem de hızlı. Daha ne olsun.

 6. Mete

  Operada sekmeleri kapattıktan sonra ctrl+z ile geri açabiliyorsunuz. ayrıca sekmelerin en sağındaki buton ile kapatılan tüm sekmelerin sayfa başlıkları görünüyor ve tek tık ile açılıyor. Ben operanın bu sayfaları ön belleğine tuttuğunu düşünüyorum, en azından bir bölümünü. buyüzden sekme kapattıkdan sonra bellek kullanımı da çabucak düşmüyor.

  Ayrıca arkadaşın dediği gibi eposta istemcisi, not tutucusu gibi bellekte yer tutacak birçok özelliği de bulunuyor….

   

Bir cevap yazın