En Hızlı Ekran Kartları Yarışıyor

Nvidia ve ATI geçtiğimiz birkaç ay içerisinde ekran kartı pazarında ciddi dalgalanmalar yarattı. GeForce GTX 260 ve GTX 280 hız rekorlarını ellerinde tutarken (aynı anda GeForce 9 serisi de yaşlanmış oldu), AMD’nin Radeon HD 4850 ve HD 4870 yüksek başarımları saldırgan bir fiyat politikasıyla son kullanıcıya sunmayı başardı. Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde fiyatlarda sürekli bir düşüş olduğu dikkatinizden kaçmamıştır. GTX 280 yolculuğa 650 USD seviyesinden başladı ve şu anda 420 USD’ye kadar düştü. (ÇN: Bu yazıda belirtilen fiyatlarda yurt dışı fiyatları temel alınmıştır. İlerleyen sayfalarda fiyat/başarım oranlarını gösteren grafikler olduğundan fiyatları Türkiye pazarına uyarlamayı uygun görmedik. Ancak ürünler arasındaki fiyat farklılıkları yaklaşık aynı oranda olacağından grafikler yine de doğru sonuçlar vermektedir. Bir modelin Türkiye’deki son fiyatını öğrenmek için www.teknofiyat.com sitesini kullanabilirsiniz.)

En yüksek başarımı en düşük fiyatla hangi modellerin sunduğunu belirleyebilmek için en hızlı ekran kartlarını 60 deneyden oluşan zorlu bir incelemeye tabi tuttuk. Çıkan sonuçları daha kolay anlayabilmeniz için 50’ye yakın tablo ve grafikle destekledik.

Bu yazıda pek çok soruya cevap arıyoruz. İlk olarak Radeon HD 3850, HD 3870 veya GeForce 8800 GTS 512 gibi eski modelleri yeni GPU’larla değiştirmeye gerek var mı? İkincisi eski GeForce 8800 GTX ve 8800 GTS 512 ekran kartları rekabette ne durumdalar? Üçüncüsü şu anki ekran kartlarından en hızlısı hangisi? Dördüncüsü CrossFire ve SLI sürücüleri yeterince iyi mi? Beşincisi nerede başarım artışı beklemelisiniz? Ve son olarak almak istediğiniz model 1280×1024, 1680×1050 ve 1920×1200 çözünürlüklerde nasıl sonuçlar veriyor?

AMD ve Nvidia'nın sunduğu en hızlı ekran kartlarını hem tekli hem de SLI/CrossFire yapılandırmasıyla denedik.

AMD ve Nvidia’nın sunduğu en hızlı ekran kartlarını hem tekli hem de SLI/CrossFire yapılandırmasıyla denedik.

Ekran kartınızı düzgün çalıştırmak için nasıl bir güç kaynağı almanız gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri varsa bu konuda da sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bunlar sadece ana hatlar olarak değerlendirilmelidir bir bilgisayar toplamak için başka pek çok parametreyi de göz önünde bulundurmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Deneylerimizde kullandığımız 2.93 GHz hızında çalışan Core 2 Extreme X6800 sık sık sınırlarına ulaştı ve çift ekran kartlı sistemlerin sunduğu başarıma yetecek veriyi sağlayamadı. Bu tür çift ekran kartlı yapılandırmalar 3B başarımında çok az başarım artışı gösterebildiler. Aslına bakarsanız kullanmak istediğiniz ekran çözünürlüğü nasıl bir sistem toplamanız gerektiğini belirliyor, belki de sizin için tek ekran kartlı bir sistem daha iyidir.

İncelememizde öne çıkan modeller MSI’nın fabrikadan hızaşırtılmış olarak çıkan ekran kartlarıydı. Daha yüksek saat hızlarına sahip olan bu kartların başarımları da normal olarak standart rakiplerine göre daha yüksek oluyor. Özel sürücüler veya araçlar gereksiz çünkü özel saat hızı ayarları her bir ekran kartının BIOS’una üretici tarafından yazılıyor. Karşılaştırmayı adil olarak yapabilmek adına ekran kartlarını normal hızlarında çalıştırdık, hızaşırtma yetenekleriniyse ek özellik olarak ayrıntılı bir şekilde inceledik. Bütün hızaşırtılmış modeller 1920×1200 ekran çözünürlüğünde ve keskinliği yumuşatma açık olarak denendi ve standart hızlara göre ne kadar başarım farkı sundukları bir tablo haline getirildi.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın