En Hızlı DDR3 Bellekler İncelendi

DDR3 Belleklere İlişkin Temel Bilgiler

Bir DDR3 bellek teknik açıdan DDR2 belleklere çok benzer. Sınırlandırmayı (termination) da destekler ancak bu destek anakarttan ziyade kullanılan bellek yongalarıyla ilgilidir. Bazı ürünlerde yer alan sıcaklık algılayıcıları sınırlandırmanın ortam koşullarına göre değiştirilmesini sağlar. DDR2’den en büyük farkı varsayılan çalışma geriliminin 1.8 V’dan 1.5 V’a indirilmiş olmasıdır.

DDR3 belleklerin temel hızı halen 200 MHz ve çift veri hızı teknolojisine (double data rate) dayanırken DDR3’ün öngetiricisi (prefetch) sekiz bit daha genişletilmiştir. Böylece arayüz saat hızı DDR2’ye oranla iki kat fazladır (DDR’dan ise dört kat fazla). Bundan dolayı, her ne kadar DDR3-1600’deki birim bellek saat hızı hala 200 MHz olsa da, toplam hızlar DDR3-800 ila DDR3-1600 arasında değişir.

8-bit öngetiri, daha fazla sayıda okuma/yazma yükselticisi (amplifier), yonga üzerinde sınırlandırma (on-die termination) ve DQS ile belleğin daha hızlı adreslenebilmesi (fly-by architecture) için fazladan elektronik devrelere ihtiyaç var. Bu büyük devre yoğunluğu, yonga başına kapasite açısından 1 Gbit ve özellikle 512 Mbit DDR3’ün yetersiz gelmesine sebep olmakta. O yüzden Qimonda 512 Mbit DDR3 bellek yongalarını 75 nm üretim sürecinden geçiriyor. Samsung ise 80 nm teknolojisiyle 1 Gbit DDR3 SDRAM yongaları üretmişken, 68 nm’ye geçiş yapıyor. Micron 78 nm 2 Gbşt DDR3 parçalarını satışa çıkardı bile. Son olarak Hynix 2 Gbit bileşenler için 66 nm üretim sürecini başlatmak üzere. Umarız sözettiklerimizden bir şeyler kapmışsınızdır: Firmalar transistör boyutlarını küçülterek tek bir yongaya daha fazla kapasite sığdırmaya çalışıyorlar. Üstelik bu şekilde çalışma gerilimi de düşürülebileceğinden güç tüketimi de giderek azalacaktır. Bu şekilde aynı gerilimde daha yüksek saat hızları da mümkün olacaktır. Öte yandan üretimi zor ve maliyeti yüksek olduğu için 2 GB DDR3 belleklerin fiyatının düşüşü daha yavaş gerçekleşecek. Zaten her fiyat indiriminde 2 GB DDR2 belleklerin fiyatı da daha kabul edilebilir düzeye inecektir.

Hem DDR2 hem de DDR3 belleklerin 240 iğnesi var ancak DDR3 ve DDR2’deki çentiğin konumu farklı. Böylece DDR2 bellek yuvalarına yanlışlıkla bile olsa DDR3 bellek takamıyorsunuz. Bunu da bir yana bırakın, denetleyici tarafında (controller) DDR2’den DDR3’e geçiş daha sancısız gerçekleşti. DDR3 belleklerin yüksek gecikme değerlerinin sebebi öngetiricinin (prefetch) genişletilmiş olmasına atfedilebilir. Geçmişe bakacak olursak DDR1’de 2, 2.5 veya 3, DDR2’de ise 3 ila 5 CAS gecikmelerini görmekteyiz. DDR3, daha karmaşık 8-bit öngetirici (prefetch) devrelerine sahip olması nedeniyle en az 5 saat döngüsüyle çalışabilmekte. Üstüne üslük daha yüksek frekanslara çıkıldıkça gecikmeler de aynı oranda artıyor. Fakat gecikmelerden kaynaklanan kayıplar yüksek saat hızıyla dengeleniyor. Bu açıdan CL4 gecikmesindeki bir DDR2-800 bellek ile CL8 zamanlamasıyla çalışan DDR3-1600 arasında teorik olarak hiçbir fark yok.

Her ne kadar DDR2’den DDR3’e geçmekle teorik veriyolu genişliği arttırılmış olsa da eski bir nesilden yeni bir bellek nesline geçmek hiçbir zaman şaşırtıcı sonuçlar vermemiştir: PC3200 belleğin (DDR400) veri aktarım hızı 3.2 GB/s, PC2-6400’ün (DDR2-800) 6.4 GB/s ve PC3-12800’ün ise (DDR3-1600) 12.8 GB/s. Masaüstü bilgisayarlar bellekleri çift kanallı olarak çalıştırabildikleri için veriyolu genişliği veya veri aktarım hızı iki katına çıkmakta (az önce yazmış olduğumuz değerleri ikiyle çarpın). Tüm bunlara rağmen işlemci önbelleklerinin kapasitelerinin giderek daha da büyümesi, hızlı bellekleri kullanmayı anlamsızlaştırıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın