En Hızlı DDR3 Bellekler İncelendi

En Hızlı DDR3 Bellekler İncelendi

DDR3 bellekler, DDR2 teknolojisinin yerini almak üzere yalnızca yarım yıl önce çıkarıldılar. Her ne kadar JEDEC (Joint Electronic Device Engineering Council) standart hızları DDR3-800 ila DDR3-1600 arasında belirlemiş olsa da, bellek üreticileri en yüksek frekansı %20 oranında geçtiler bile – ve bu üst sınır daha da aşılacakmış gibi görünüyor. Bu arada daha DDR3 1066 ve 1333 belleklerin bile fiyatları satın alınabilir düzeye inmemişken (DDR2-800 bellekler bunların yanında sudan ucuz kalıyorlar), DDR3-1600 hızındaki bellekler fahiş fiyatlardan alıcı bulmaya çalışıyor. Hatta bazı markalar DDR3-2000 bellekleri çoktan duyurdular. Hatırlarsanız geçenlerde on adet DDR3-1333 bellek çiftini incelemiştik. Şimdi ise en tepedekileri inceleme zamanı.

Hızaşırtma günümüzün en ünlü sporlarından biri haline geldiği için üst düzey bellekler önemlerini hiçbir zaman yitirmediler. AMD ve Intel, kullanıcıların işlemcileri varsayılan hızlardan daha yüksek hızlarda çalıştırmalarını engellemek amacıyla işlemci çarpanlarını kilitledikleri zaman, anakart üreticileri kullanıcılara bunu aşmak için yeni özellikler sundular. Sistem hızını arttırmak demek işlemcinin hızını arttırmak için diğer parametreleri de değiştirmek anlamına geliyor. Yani, birim FSB hızını arttırırsanız belleğin ve kuzey köprüsünün de hızını aynı oranda değiştirmiş olursunuz. Geçmişte belleklerin standart hızı oldukça yavaştan ilerliyordu. Şimdi ise o kadar yüksek hızlarla karşılaşıyoruz ki işlemcinin ulaşabileceği en yüksek hızı görmek çocuk oyuncağı haline geldi. Ayrıca hızlı belleklerin veriyolu genişliği de son derece büyük olduğu için genel sistem başarımına küçük de olsa katkıları oluyor.

AMD’nin Cool’n’Quiet ve Intel’in Enhanced Speedstep gibi güç kurtaran teknolojiler sayesinde tüm çağdaş işlemciler varsayılan çarpan sayısından daha düşük bir çarpanla beraber çalışabiliyorlar; böylece çarpan sayısı azaltılırken FSB hızı yükseltilebiliyor. Bu durumda yüksek sistem hızı, bellek hızı ve işlemci hızı seçmek de mümkün olmakta.

Üst düzey bellek pazarı yavaş yavaş da olsa artık bazı sınırlara tosluyor çünkü süper hızlı belleklerin sıradan belleklere olan üstünlükleri giderek azalıyor (Alman dilindeki ilgili makaleyi okumanızı öneriyoruz). Örneğin DDR3-1333 bellek ile DDR3-1800 arasındaki başarım farkı yalnızca ondalıklar düzeyindedir. Bunun temel sebebi günümüz işlemcilerinin önbellek mimarilerinin oldukça verimli tasarlanmış olması: Önbellek ne kadar büyük ve hızlıysa, bellek hızının önemi aynı oranda azdır.

Aynı zamanda, üstü düzey belleklerin halletmesi gereken büyük bir fiyat sorunları da var: Yüksek bellek hızlarına ancak yüksek çalışma gerilimi verildiği zaman erişilebilir ve Elpida, Hynix, Micron, Qimonda ve Samsung gibi bellek yongası üreten firmalardan özel bellek birimlerinin seçilmesi gerekir. Sonuç olarak, üst düzey bellek yongalarıyla üretilen bir bellek çiftinin fiyatı sıradan belleklerden birkaç kat fazla olabilir. Bazı bellek üreticileri ise kendi bellek yongalarını kendileri üretmeyi tercih ederler. Silikon plakadan çıkan yongaları sınıflandırıp çeşitli varsayılan frekanslarda satışa sunarlar.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın